Wakacje z rodziną, czy ze znajomymi? Wady i zalety

Wakacje z rodziną, czy ze znajomymi? Wady i zalety

Każdy wakacyjny wyjazd to niezwykła radość. Dużo zależy również od towarzystwa, w którym je spędzimy. Większość osób wybiera się w parze, z rodziną lub ze znajomymi? Która forma jest dla nas najlepsza? Sprawdźmy!

Wspólne wakacje w wielu przypadkach to rozmaite pomysły i potrzeby. Zdarza się tak, że czasem bardzo ciężko jest wypracować jedno wspólne stanowisko. Każdy przecież lubi co innego. Propozycje regionu, w który wyruszycie też są rozmaite. Dzieje się tak zarówno w przypadku rodziny, jak i znajomych.


Wszystko rozpoczyna się od planowania. Gdy pojawi się pomysł, by wybrać się wspólnie na wakacje, każdy patrzy na to niezwykle optymistycznie. Problemy zaczynają się, gdy kwestią do ustalenia pozostaje miejsce docelowe Waszego wypoczynku. Gdy już dojdziecie do porozumienia, możecie w pełni cieszyć się urlopem. Ale czy aby na pewno cieszyć? W wielu przypadkach tego typu wyjazdy mogą okazać się kłopotliwe, a Wy zamiast nabrać sił i energii po urlopie, jesteście nieco sfrustrowani i zmęczeni. O czym warto pamiętać, jeśli planujemy wyjazd w gronie rodziny lub znajomych?


Czy warto wybrać się na wakacje z rodziną?


Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu. Sporo w tym prawdy, również jeśli chodzi o nasze wspólne wakacje. Zupełnie inaczej wygląda oczywiście sytuacja, jeśli na nasze wakacje wybieramy się w gronie najbliższych nam osób - czyli żony i dzieci. Tu sytuacja wygląda zupełnie normalnie i są to wyjazdy, które w okresie letnim są na porządku dziennym. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda wyjazd, gdy wybierają się z nami np. nasi teściowie, siostra z mężem, kuzynostwo, czy dalsza rodzina. Tu może być nieco podobnie, jak w przypadku znajomych. Każda z tych osób może mieć nieco inne potrzeby, do których musimy się dostosować. Co zrobić, by zbędna okazała się melisa?


Przede wszystkim starajmy się zorganizować tak swój czas, by poznać najciekawsze i najpopularniejsze miejsca. Warto podkreślić, że w większej grupie czujemy się nieco raźniej, a zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc przynosi wiele satysfakcji i przyjemności. Warto czasem pójść na pewne ustępstwa - tak, by każdy był zadowolony. Starajcie się przede wszystkim tak gospodarować swoim czasem, by był czas na zwiedzanie, odpoczywanie i inne formy spędzania wolnego czasu. Udany wyjazd to przede wszystkim taki, gdy każdy jest zadowolony. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy tworzą się spory i nieporozumienia. W związku z tym każdy chciałby wrócić jak najszybciej do domu lub po prostu choć na chwilę odpocząć od towarzyszy swojej wycieczki.


Przeczytaj koniecznie: Pomysły na tanie wakacje w Polsce


Zalety rodzinnych wyjazdów:


 • duża oszczędność w kwestii dojazdu i noclegu

 • wspólne spędzanie czasu i poprawienie naszych relacji

 • w grupie raźniej

 • w przypadku wyjazdu z Waszymi dziećmi, mają one towarzyszy do wspólnej zabawy;

 • beztroska atmosfera

 • mile spędzony czas

 • wspólne odkrywanie wyjątkowych miejsc

 • nie musicie przebywać ze sobą przez całą dobę - możecie się rozdzielić i dać sobie chwilę odpoczynku


Wady rodzinnych wyjazdów:


 • możliwość nieporozumień i niewielkich kłótni

 • każda osoba może mieć różne potrzeby i zainteresowania

 • znudzenie swoją obecnością


Śmiało można stwierdzić, że w przypadku rodzinnych wakacji jest więcej zalet niż wad, dlatego też warto zaplanować podróż z najbliższymi, by miło spędzić swój czas. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od nas samych i od naszego nastawienia. Pomimo wszystko, powinno być dobrze.


Co w przypadku wyjazdu ze znajomymi? 


Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Tworzy się swoista “mieszanka wybuchowa”, bo potrzeby i zainteresowania są jeszcze bardziej urozmaicone. Wszystko jest uzależnione również od tego, czy zorganizujemy wyjazd z biura podróży, czy na własną rękę. Ten drugi wymaga od nas załatwienia wielu spraw. Trzeba bowiem zarezerwować miejsce noclegowe, przygotować trasę zwiedzania i atrakcje, które chcemy zobaczyć - i tu właśnie mogą zacząć się pierwsze przysłowiowe “schody”.


Wyjazdy ze znajomymi to zazwyczaj spontaniczne podróże. Sprawdź koniecznie: Spontaniczne pomysły na udane wakacje


Jak dobrze zaplanować wyjazd ze znajomymi?


 1. Wybierz się w podróż z osobami, posiadającymi podobne zainteresowania. Skoro jesteście znajomymi, to zapewne sporo o nich wiesz i jesteś w stanie ocenić, czy te osoby będą podzielały Twoje pomysły, związane z wypoczynkiem w wybranym przez Was regionie.

 2. Jeśli różni Was podejście do tematu urlopu, to starajcie się zorganizować czas tak, by był on odpowiednio spożytkowany na zwiedzanie, odpoczynek i imprezowanie - bo bez tego ostatniego żaden wyjazd ze znajomymi raczej nie może się obejść.

 3. Nie zmuszajcie swoich towarzyszy do tego, co Wam się podoba - wypracujcie wspólne stanowisko odnośnie tego, co chcecie zobaczyć i robić; niezwykle pomocna będzie tu sztuka pójścia na kompromis; nie zmuszajcie swoich kolegów do wczesnego wstawania - też chcą korzystać z urlopu i trochę pospać, w szczególności, gdy w swojej codzienności muszą wstawać wcześnie rano.

 4. Wszystkie elementy układanki muszą do siebie pasować - Wasze negocjacje czasem mogą przypominać przemyślaną strategię wojskową.

 5. Starajcie się unikać kłótni - swoje uwagi starajcie się zachować dla siebie; czasem “najmniejsza iskra” może okazać się “punktem zapalnym” w Waszych relacjach.

 6. Ustalcie swój cel podróży - tak by każdy z Was mógł korzystać z tego, co najbardziej lubi. Możecie to rozplanować na każdy dzień. Wspólnie ustalcie pomysły i rozwiązanie i zapiszcie je na kartce. Spontaniczne rozwiązania i pomysły raczej nie są dobrym rozwiązaniem w tym przypadku.

 7. Ustalcie zasady odnośnie budżetu i wydatków - niektórych z Twoich znajomych może być po prostu nie stać na to, co Ty uważasz za najlepsze rozwiązanie. Postarajcie się wypracować taki plan wydatków, który będzie odpowiedni dla każdej ze stron.

 8. Zakomunikujcie swoje potrzeby - w dużym stopniu ułatwi to Wasze wzajemne relacje.

 9. Starajcie się wyznaczyć pewne granice i sprawiedliwy podział ról podczas wakacji - unikajcie dominacji w gronie Waszych znajomych. 

 10. Zorganizujcie dzień przerwy - wpłynie to pozytywnie na każdego z Was - z powodzeniem będziecie mogli robić to, co najbardziej lubicie, a po powrocie do miejsca noclegowego podzielicie się Waszymi wrażeniami w gronie przyjaciół.


Wady i zalety wyjazdów ze znajomymi


Warto podkreślić, że wszystko zostało ujęte w punktach powyżej. Wspólne odkrywanie miejsc przynosi wiele radości i satysfakcji. Wyjazdy w gronie znajomych z pewnością umacniają nasze relacje, jeśli odpowiednio wszystko wcześniej zaplanujemy. Korzyścią jest również to, że jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić w kwestii podróży, noclegu i wyżywienia. W naszym gronie również czujemy się o wiele lepiej, w szczególności, gdy wyruszamy do zupełnie obcego nam miejsca. By uniknąć wszelkich wad i nieporozumień, koniecznie trzymacie się wytycznych, które zostały ujęte w 10 punktach powyżej.


Wolisz podróżować samotnie? Sprawdź: Idealne miejsca na wakacje dla singli


Lepszy wyjazd w gronie rodziny, czy znajomych?


Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od nas samych i od tego, jak chcemy spędzić nasz wakacyjny czas. Jedna i druga grupa osób, co trzeba podkreślić, różnią się między sobą. Nasze podejście do rodziny oraz znajomych jest również inne. Niezależnie z kim wyruszymy w naszą podróż, powinniśmy się cieszyć wspólnym spędzaniem czasu. Starajmy się również opanować sztukę kompromisu i pójścia na ustępstwa - to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o nasze wspólne wyjazdy.


Następny artykuł 7 najciekawszych tras...

Komentarze

Zobacz również