Weekend w Krakowie. Gdzie warto się wybrać na jesienny spacer?

Weekend w Krakowie. Gdzie warto się wybrać na jesienny spacer?

Jesień to dobra pora na spacery, zwiedzanie i podróżowanie, szczególnie gdy wybieramy się w podróż do znanego polskiego miasta. Nie da się ukryć, że to właśnie ta pora roku zachwyca magią kolorów, sprzyjającą aurą i mile spędzanym czasem podczas podróży lub wypoczynku w gronie najbliższych nam osób. Ostatnie lata pokazały, że miesiące jesienne to dobry moment, by wyruszyć w podróż do znanego polskiego miasta. Wśród nich jest m.in. Kraków. To popularny kierunek nie tylko wśród naszych turystów, ale również wśród zagranicznych gości. Każdy, kto zamierza tu przyjechać, na pewno nie będzie żałował. Szczególnie, gdy nasze plany są związane z wizytą w magicznych miejscach Krakowa. W tym artykule przygotowaliśmy kilka pomysłów na jesienny spacer w Krakowie. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Krakowa bez wątpienia nie trzeba nikomu przedstawiać. To główny cel wycieczek szkolnych, ale również każdego turysty, który chce nieco lepiej poznać historię miasta i w dużej mierze również historię naszego kraju, która w znaczącej części jest bezpośrednio związana właśnie z Krakowem. O magii Krakowa można przekonać się dosłownie na każdym kroku - klimatyczne uliczki, dużo atrakcji i wiele wspaniałych miejsc na jesienny spacer. Warto podkreślić, że Kraków należy do ścisłego grona najchętniej odwiedzanych polskich miast. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród osób z Wielkiej Brytanii, którzy lubią tu spędzać swój weekend.


Kraków stanowi idealne miejsce na kilkudniową, zazwyczaj weekendową podróż. O jego niezwykłym charakterze świadczy fakt, że jest miastem pełnym zabytków, atrakcji i wspaniałych miejsc do wypoczynku. Łączy w sobie historię i nowoczesność, bo znajdziemy tu również wiele ciekawych budynków, powstałych na podstawie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.


Oprócz niezwykłej roli, jaką odgrywa Kraków w polskiej turystyce, warto również wspomnieć o tym, że to właśnie miasto stanowi również doskonałe miejsce do kontynuowania edukacji. Liczne uniwersytety i uczelnie wyższe cieszą się sporym zainteresowaniem młodzieży i jest to doskonale widoczne dosłownie na każdym kroku. Do tego wszystkiego doskonale rozwinięta komunikacja, przyjaźnie nastawieni ludzie, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca do spędzania wolnego czasu, bliskość gór - w tym mieście można się zakochać również jesienią.


Popularne jesienne trasy spacerowe w Krakowie


Nie da się ukryć, że polska złota jesień sprzyja licznym aktywnościom, również spacerom w wyjątkowych miejscach. Przechadzka po klimatycznych miejscach, czy parkach to prawdziwa radość dla par, jak i osób starszych. Ta aktywność pozwala na odrobinę relaksu, zapomnienia i wyciszenie po szarej codzienności. Oto popularne trasy spacerowe w Krakowie, idealne na jesienną porę.


Planujesz długi spacer w wyjątkowym miejscu? Przeczytaj koniecznie: Najlepsze miejsca w Polsce na długi jesienny spacer

 

 

Rynek Główny

Rynek Główny

Kraków, ul. Rynek Główny

Rynki, Starówki, Place 9.8


  • Spacer po Rynku Głównym

W tym miejscu w Krakowie będzie na pewno każdy turysta. Niezależnie od pory roku, to właśnie tu można spotkać ludzi podziwiających zabytki, czy przesiadujących w restauracjach. Rynek w Krakowie uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce i nie ma co się temu dziwić. Tu życie tętni o każdej porze i w każdym miesiącu. Podczas spacerów, na pewno spotkamy tu ludzi różnych narodowości. Rynek, który stanowi część Starego Miasta, w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bez wątpienia niezwykłego charakteru temu miejscu dodają Sukiennice i Kościół Mariacki, z którego co godzinę rozbrzmiewa urywany hejnał, czterokrotnie w różne strony świata. Rynek niegdyś był miejscem spotkań kupców i w dużej mierze przyczynił się do rozwoju Krakowa. Powierzchnia rynku została zaprojektowana na kształt kwadratu 200 x 200 i zajmuje 4 hektary powierzchni, przez co uznawany jest za jeden z największych rynków w Europie. Miejsce otoczone przez pełne historii budynki i kamienice.

 

 

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki

Kraków, ul. al. Waszyngtona

Zabytki 9.4

 


  • Kopiec Kościuszki


To kolejne z miejsc, które może okazać się niezwykle wyjątkowe, jeśli chodzi o jesienny spacer. To jeden z pięciu kopców krakowskich, które znajdują się w Krakowie. Jego dokładna lokalizacja to Góra Św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Miejsce to zostało poświęcone osobie Tadeusza Kościuszki - wybitnego wodza z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Tuż obok kopca funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie. Z samej góry można podziwiać niezwykłą panoramę Krakowa, która w jesiennych barwach na pewno zrobić wrażenie na każdym turyście.


Kopiec Kościuszki jest jednym z popularnych miejsc w Krakowie. Sprawdź pozostałe atrakcje w Krakowie

 

 

Planty

Planty

Kraków, ul. Planty

Parki miejskie 9.6

 


  • Spacer po Plantach


To bez wątpienia jedno z najsłynniejszych i najpopularniejszych miejsc wśród turystów w Krakowie. Trudno jest nie trafić do tego parku, gdyż rozciąga się na powierzchni 20 ha i sąsiaduje z największymi zabytkami miasta. Park został podzielony na 8 ogrodów, których nazwy pochodzą od miejsc, z jakimi sąsiadują. Są to: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek oraz Stradom.


Warto podkreślić, że w XIX wieku znajdowały się tu zrujnowane mury miasta i fosa. Stanowiły one schronienie dla przestępców i żebraków, dlatego Senat Wolnego Miasta Krakowa zdecydował o wyburzeniu ruin i zasypaniu fosy oraz obsadzeniu tej przestrzeni drzewami i innymi roślinami. To wyjątkowe miejsce, z klimatem i idealne na jesienny spacer. Planty w Krakowie upamiętniają również znanych Polaków - znajdziemy tu m.in. pomniki Michała Bałuckiego, królowej Jadwigi i króla Jagiełły, Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera, czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego.


Planty to jeden z popularnych parków miejskich spośród wszystkich miast w Polsce. Przeczytaj: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

 

 

Bulwar Kurlandzki

Bulwar Kurlandzki

Kraków, ul. Bulwar Kurlandzki

Parki miejskie

 


  • Bulwary wiślane


W Krakowie znajdziemy wiele wyjątkowych miejsc na spacer jesienią. Jednym z nich są bulwary wiślane, stanowiące jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta i turystów na jesienny spacer. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia Bulwar Czerwieński, zlokalizowany nad zakolem Wisły pod Wzgórzem Wawelskim, wzdłuż lewego brzegu Wisły. Bulwar Czerwieński znajduje się pomiędzy mostem Dębnickim a Grunwaldzkim. Sam bulwar stanowi w większości obszar trawiasty, poprzecinany wieloma alejkami spacerowymi. Odpływają stąd statki rejsowe, cumują barki-restauracje i jest to główny przystanek tramwaju wodnego.


Lubisz spacery po bulwarach miejskich? Przeczytaj koniecznie: Najlepsze bulwary miejskie na krótki spacer


  • Spacer ul. Kanoniczną


Jeśli poszukujecie romantycznych i wyjątkowych miejsc na jesienny spacer w Krakowie, to koniecznie wybierzcie się na wędrówkę ulicą Kanoniczną. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? Przede wszystkim warto tu wybrać się na spacer ze względu na stylowe fasady kamienic, bogato zdobione attyki, dziedzińce, loggie, krużganki, tarcze herbowe, artystyczne detale i piękne portale. Warto podkreślić, że jest to najlepiej zachowana ulica w Krakowie. Tu można się przyjrzeć każdym szczegółom podczas powolnego i romantycznego spaceru. By móc poczuć atmosferę sprzed wieków, wystarczy zamknąć oczy i w przeciągu chwili pojawia się średniowieczny hałas, stukot końskich kopyt i kostka pod stopami. Czy może być bardziej wyjątkowo? Przekonajcie się sami!Krakowskie Błonia

Krakowskie Błonia

Kraków, ul. Krakowskie Błonia

Zabytki 9.6


  • Błonia krakowskie


To miejsce będzie szczególnie wyjątkowe dla tych osób, które lubią liczne aktywności. Błonia krakowskie doskonale sprawdzą się do joggingu, jazdy na rowerze, ale również do jesiennych spacerów. To ogromny obszar, który szczególnie jesienią nabiera swojego wyjątkowego charakteru. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest panująca tu cisza i spokój. Również stąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na historyczną część Krakowa. Warto wspomnieć również o historycznym znaczeniu tego miejsca. Błonia otoczone alejkami spacerowymi i szpalerem drzew nie zawsze były miejscem przygotowanym do biegania, jazdy na rolkach, jazdy na rowerze, czy spacerów, ale w swojej historii były placem manewrowym dla wojsk księcia Józefa Poniatowskiego, czy zmilitaryzowanych oddziałów Sokoła. Błonia wyjątkowo prezentują się właśnie jesienią - nad rozległą łąką unosi się delikatna mgła, która tworzy naprawdę malowniczy widok. Jesienny spacer w Krakowie? Koniecznie na tutejszych błoniach.

 

 

 

 


Planujesz wyjazd do Krakowa? Zapoznaj się z ofertami noclegowymi w tym wyjątkowym mieście


Mamy nadzieję, że jesień będzie odpowiednią porą, by wybrać się do Krakowa, w którym poznacie wiele wspaniałych miejsc podczas jesiennych spacerów. Przekonajcie się o wyjątkowości tego miasta właśnie teraz.


Następny artykuł Rewal i okolice na weekend...

Komentarze

Zobacz również