Wieża widokowa na Wieżycy. Ulubione miejsce mieszkańców Dolnego Śląska

Wieża widokowa na Wieżycy. Ulubione miejsce mieszkańców Dolnego Śląska

Ostatnie lata pokazały, że Polacy lubią odkrywać niezwykłe tereny z perspektywy odpowiedniej wysokości. I to właśnie dlatego, coraz częściej w poszczególnych regionach Polski, powstają specjalne wieże widokowe, które pozwalają obserwować wspaniałe widoki z tej najlepszej perspektywy. Dziś zabierzemy Was na Dolny Śląsk, do jednej z wyjątkowych miejscowości, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców z najbliższej okolicy. To wieża widokowa na Wieżycy, którą nieco lepiej zaprezentujemy w tym właśnie artykule.

Wieża widokowa, niezależnie od regionu, stanowi jedną z chętniej wybieranych atrakcji, którą lubimy odwiedzać o każdej porze roku. Z największą ilością tego typu miejsc, mają ci turyści, którzy wybrali noclegi w górach. Bo to właśnie tu rozciągają się te najpiękniejsze panoramy, z popularnymi szczytami w roli głównej. Chętnie odwiedzanym miejscem jest wieża widokowa Krynica Zdrój, która oferuje pewnego rodzaju spacer w chmurach. Wieże widokowe Małopolska to ogólnie rzecz biorąc ten region, w którym jest najwięcej tego typu punktów widokowych. Dziś jednak zabierzemy Was w inne miejsce, które znajduje się na Dolnym Śląsku i stanowi popularny punkt wśród mieszkańców z okolicy.


Poznaj: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?


Wieża widokowa na Wieżycy - chętnie odwiedzane miejsce wśród mieszkańców Dolnego Śląska


Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło “wieża widokowa na Wieżycy”, w wynikach najczęściej pojawi nam się atrakcja turystyczna z Kaszub. Tym razem, zaprezentujemy Wam miejsce z Dolnego Śląska. To propozycja, z której chętnie korzystają mieszkańcy i turyści, którzy biorą pod uwagę noclegi na Dolnym Śląsku.fot. Andrzej Kwiatkowski / zdjecia.nocowanie.pl

Biorąc pod lupę wieże widokowe Dolny Śląsk, do dyspozycji mamy wiele wyjątkowych miejsc, które znajdują się na popularnych szczytach górskich. 


Wieża widokowa na Wieżycy to przykład niezwykłego, tajemniczego miejsca wypełnionego historią. Znajduje się w gminie Dobromierz i stanowi ulubioną wieżę widokową Dolnoślązaków. Pomimo tego, że jest ulubionym miejscem, to mało kto o niej słyszał. Znajduje się na górze szubienicznej, gdzie niegdyś kat ze Świdnicy wykonywał wyroki śmierci. Ma bogatą historię, a zbudowano ją po to, by lepiej dostrzec wroga w czasie bitwy. Roztacza się z niej przepiękny widok na panoramę Przedgórza Sudeckiego i cudowne jezioro w Dobromierzu.


Zobacz koniecznie: 10 najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku


Wieża widokowa na Wieżycy - najważniejsze informacje


Chcąc nieco lepiej poznać to miejsce, dobrze jest zaprezentować te najważniejsze informacje, związane z tym tajemniczym miejscem. Znajduje się ona w gminie Dobromierz, na górze o wysokości 395 m n.p.m. To wyjątkowy punkt, gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Jest jedną z najpiękniejszych wież widokowych na Dolnym Śląsku. Patrząc na jej architekturę, trzeba podkreślić, że jest ona zabytkowa, murowana, z krętymi schodami w środku.


Położona wśród drzew, zapewnia wspaniałe doznania, związane z podziwianiem tych najpiękniejszych widoków. Na przysłowiowe wyciągnięcie ręki jest jezioro w Dobromierzu, jak i teren Książańskiego Parku Krajobrazowego, w którym się znajduje, a także obszar Przedgórza Sudeckiego. 


Historia wieży widokowej na Wieżycy


Niezwykle ciekawa, w przypadku tego miejsca, jest jego historia. Nieco wcześniej, wspomnieliśmy, że kat ze Świdnicy dokonywał na tej górze egzekucji, a sama góra służyła jako punkt obserwacji w czasie wojny prusko-austriackiej, w której polegli Austriacy. Dla upamiętnienia tamtego wydarzenia, w roku 1845 postanowiono postawić tu pomnik upamiętniający poległych pruskich żołnierzy. Miał on wyglądać jak wieża widokowa, a jego budowa trwała 7 lat. fot. kuba1657 / zdjecia.nocowanie.pl

Jednocześnie, nazwę góry zmieniono z Góry Szubieniczej na Wzgórze Zwycięstwa. Miejsce cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości, dlatego też postanowiono tu wybudować gospodę, restaurację i hotel.


Ostateczny kształt temu miejscu nadano w latach 1877-1879, kiedy to przebudowano wieżę zgodnie z projektem prof. Karla Lüdecke z Wrocławia. Nowa wieża miała styl neogotycki, dwa piętra z okrągłym holem i zadaszeniem, które jest tarasem widokowy, zamontowane zostały tu też tablice, upamiętniające sześć bitew.


Planujesz podróże z ukochaną osobą? Przeczytaj koniecznie: Dolny Śląsk dla zakochanych - 10 pomysłów na weekend we dwoje!


Po czasie II wojny światowej, wieża widokowa została popadać w ruinę. Swój dawny blask odzyskała dopiero w latach 90. XX wieku, za sprawą Edwarda Hałdasia, który opiekuje się tym zabytkiem po dziś dzień. Wstęp na ten punkt widokowy to tylko 2 zł.


Jak dojechać do wieży widokowej na Wieżycy?


To bardzo proste. Wieża widokowa jest udostępniona do zwiedzania niemal codziennie. Wszystko jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Zwiedzanie odbywa się do godziny 17.00, a wstęp kosztuje 2 zł.


Dokładna lokalizacja to miejscowość Dobromierz, w powiecie świdnickim. Aby dotrzeć w to wyjątkowe miejsce, należy kierować się w ulicę Podgórną.


Sprawdź noclegi w Dobromierzu:Apartament

Apartament

Wałbrzych, ul. Grodzka

Apartamenty Wałbrzych
Pokoje u Basi

Pokoje u Basi

Świebodzice, ul. Główna

Agroturystyka Świebodzice 10.0
Noclegi Bud-Len

Noclegi Bud-Len

Świebodzice, ul. Łączna

Kwatery i pokoje Świebodzice 9.4Wizyta w tym miejscu na pewno będzie wyjątkowa i bogata w niezwykłe historie, opowiedziane przez opiekuna zabytku i wspaniałe widoki, które się stąd rozciągają.Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej