Wiosenne zwiedzanie Rzymu

Wiosenne zwiedzanie Rzymu

Podróż do Rzymu jest marzeniem wielu osób, a zbliżająca się wiosna, to najlepszy moment by je spełnić! Wieczne Miasto pełne jest interesujących zakątków, których poznanie może zająć długie tygodnie. Jeżeli jednak, na zwiedzanie Rzymu macie tylko kilka dni, przedstawiamy miejsca, jakich nie może ominąć żadna wycieczka.

Wiosna to idealna pora roku na zwiedzanie Rzymu - jest słonecznie, ciepło i miasto nie przeżywa jeszcze letniego najazdu turystów. Spacerowanie rzymskimi uliczkami i leniwe popołudnia spędzane w niewielkich kawiarenkach, będą wtedy jeszcze większą przyjemnością.

Planujesz wyjazd do Rzymu? Już teraz sprawdź ofertę noclegów w stolicy Włoch, wejdź: Noclegi w Rzymie

Osoby, które w Rzymie są po raz pierwszy, na pewno zastawiają się, co warto zobaczyć. Przede wszystkim trzeba poznać miejsca, które znajdują się w ścisłym centrum miasta. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć na Placu Weneckim, skąd rozchodzą się największe rzymskie ulice. Obowiązkowo trzeba obejrzeć tu pierwszą renesansową budowlę, czyli Pałac Wenecki, oraz monumentalny Ołtarz Ojczyzny, upamiętniający zjednoczenie Włoch w XIX wieku.

Z Placu Weneckiego warto przejść na wzgórze Kapitol, skąd roztacza się widok na Forum Romanum i ruiny starożytnych budowli. Schodząc z Kapitolu i idąc ulicą dei Fiori Imperiali można dotrzeć do Koloseum – prawdziwego symbolu Rzymu, które kiedyś stanowiło centrum rozrywki dla mieszkańców Cesarstwa. Tuż obok znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego, wzniesiony na pamiątkę panowania i czynów cesarza.

Kolejnym ciekawym miejscem w Rzymie jest Panteon, gdzie znajduje się okrągła świątynia poświęcona wszystkim bogom, a od VII wieku mieści się w niej katolicki kościół. Z Panteonu blisko już na Plac Hiszpański i jego słynne schody, prowadzące do kościoła św. Trójcy. Na co dzień jest to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Rzymu i turystów. Na Schodach Hiszpańskich odbywają się także pokazy mody, gdzie swoje kolekcje prezentują światowej sławy projektanci, oraz wiele innych imprez.

Z kolei wieczorem warto wybrać się do Fontanny di Trevi, która nie tylko zachwyca artyzmem projektu. Po zapadnięciu zmroku zabytek jest pięknie oświetlony. Zgodnie ze zwyczajem należy tu wrzucić monetę, jednak władze miasta apelują, by ograniczyć się jedynie do podziwiania i robienia zdjęć – związki chemiczne, które wytrącają się z metalu pod wpływem wody, powodują niszczenie kamienia fontanny. Ale czy z tradycją można wygrać?

Obowiązkowym punktem na trasie każdej wycieczki po Rzymie jest Watykan z Placem i Bazyliką św. Piotra. Świątynię można zwiedzać codziennie od godziny 7:00 do 18:30, za co nie są pobierane żadne opłaty. Warto się na to zdecydować, bo wewnątrz znajdują się bezcenne dzieła sztuki, m.in, freski i rzeźby stworzone ręką Michała Anioła.

 

Turyści mogą także spiąć się na kopułę bazyliki, skąd roztacza się widok na Wieczne Miasto - za tę przyjemność trzeba jednak zapłacić ok. 5 lub 7 euro. W bazylice, w tzw. Nowych Grotach, znajdują się także groby papieży. Chętni mogą zwiedzać to miejsce bez żadnych dodatkowych opłat.

Przed wyprawą do bazyliki i zwiedzaniem rzymskich kościołów, trzeba pamiętać o odpowiednim stroju, zakrywającym ramiona oraz nogi. Jeśli turyści nie dostosują się do tych wymogów, po prostu nie zostaną wpuszczeni na teren świątyń przez pilnujące porządku służby.

Następny artykuł Kuchnia włoska

Komentarze

Zobacz również