Rzym - co warto zobaczyć?

Rzym - co warto zobaczyć?

Trudno jest nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Każdego roku, niezależnie od pory roku, jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Bogata historia, piękne zabytki, wspaniała kuchnia włoska, a także sam klimat miejsca – to tylko niektóre z powodów, przez które Rzym jest tak popularnym miastem. Co warto w nim zobaczyć? O tym poniższy artykuł.

Każdy, kto chciałby zwiedzić Rzym przez jeden dzień, musi zdać sobie sprawę, że jest to praktycznie niemożliwe. No chyba, że z perspektywy wycieczki objazdowej lub przejazdu własnym środkiem komunikacji. Prawda jest jednak taka, że jeśli chcielibyśmy poznać wszystkie najważniejsze miejsca w stolicy Włoch, powinniśmy poświęcić na to od 3 do 5 dni. A jeśli mamy do dyspozycji więcej dni, to tym lepiej dla nas.

 

Rzym - ważne informacje

 

Rzym jest uznawany za najpiękniejsze miasto na świecie. A wszystko to dzięki wspaniałym antycznym zabytkom, niepowtarzalnym dziełom sztuki i architektury, kuchni włoskiej – uważanej za najlepszą na świecie oraz wspaniałemu klimatowi – w Rzymie zawsze jest ciepło, a podejście do życia tutejszych mieszkańców bezapelacyjnie powinno udzielić się każdemu turyście. Ogólnie rzecz ujmując, to przede wszystkim Włochy są coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży przez turystów z całego świata. Rzym, jako stolica, stanowi punkt obowiązkowy – podobnie dzieje się w przypadku innych państw i ich stolic.

 

Przed zwiedzaniem Rzymu, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że mnogość rzymskich zabytków i atrakcji może nas przytłoczyć. W związku z tym warto zaplanować wycieczkę i odpowiednio podzielić ją na etapy z konkretnymi miejscami i zabytkami, które chcemy zobaczyć. Jeśli czujemy się niepewnie w obcym mieście, to warto skorzystać z ofert biur podróży, które to oferują zwiedzanie Rzymu z przewodnikiem. Warto jednak podkreślić, że wycieczka nie byłaby tak piękna, gdybyśmy czasem odeszli od sztywnego i wytyczonego planu, co być może pozwoli nam na odkrycie niesamowitego placu, budynku, kościoła, czy chociażby fontanny.

 

Rzym łączy w sobie elementy bogatej i pięknej historii, jak i nowoczesności, dlatego gwarantujemy, że w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wieczne Miasto ma powierzchnię o około 2,5 razy większą niż Warszawa, dlatego jeśli planujemy jego zwiedzanie, powinniśmy skorzystać ze środków komunikacji publicznej. Z perspektywy turysty najwygodniej jest się poruszać metrem lub autobusami, które dojeżdżają w każdy zakątek Rzymu.

 

Co koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie?

 

1. Koloseum

 

Chyba większość osób, zapytana o pierwsze skojarzenie ze słowem Rzym, wymieni właśnie koloseum, będącym najważniejszym miejscem w Rzymie i jednocześnie jego symbolem. Niegdyś miejsce to pełniło funkcję amfiteatru, w którym odbywały się igrzyska jak i walki gladiatorów. Ten zabytek robi niesamowite wrażenie, a szanse że podczas zwiedzania unikniemy tłumów, są praktycznie nierealne.

 

Koloseum jest czynne przez wszystkie dni w następujących godzinach:

 

- od 8.30 do 16.30 – od ostatniej niedzieli października do 15 lutego

- od 8.30 do 17.00 – od 16 lutego do 15 marca

- od 8.30 do 17.30 – od 16 marca do ostatniej soboty tego miesiąca

- od 8.30 do 19.15 od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia

- od 8.30 do 19.00 – od 1 do 30 września

- od 8.30 do 18.30 – od pierwszej do ostatniej soboty października

 

Ostatnie wejście na 1 godzinę przed zamknięciem. Koloseum jest nieczynne 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

 

Ceny biletów (od 1 listopada 2019):

 

- 16 euro – pełna cena za bilet, ważny przez 1 dzień na 1 dostęp do Koloseum i 1 dostęp do Forum-Palatyn

- 18 euro – pełna cena za bilet ważny przez 2 kolejne dni na 1 dostęp do Koloseum + Arena i 1 dostęp do Forum-Palatyn

- 2 euro – bilet ulgowy – dla członków Unii Europejskiej między 18 a 25 rokiem życie

- bezpłatnie dla wszystkich obywateli poniżej 18. roku życia

 

2. Forum Romanum i Wzgórze Palatyn

 

Zabytków w Rzymie jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich. W naszym artykule skupiamy się na tych najważniejszych i najpopularniejszych. Dlatego też warto wspomnieć o Wzgórza Palatyn i Forum Romanum, które stanowi uzupełnienie zwiedzania koloseum, co zostało wspomniane wyżej w cenniku związanym ze zwiedzaniem rzymskiego amfiteatru. Należy podkreślić, że w stolicy Włoch chyba nie ma miejsca, w którym unikniemy tłumów. Tak też jest i tu. Teren bardziej przypomina park, dlatego też jeśli pogoda dopisze, to powinniśmy cieszyć się wspaniale spędzonym czasem pośród zieleni i pozostałości Imperium Rzymskiego. Palatyn to nic innego jak wzgórze, na którym od czasów Oktawiana Augusta budowano pałace cesarskie. Samo Forum Romanum to z kolei pozostałości świątyń, łuków i innych historycznych budowli.

 

Te zabytki, podobnie jak Koloseum, są czynne w tych samych dniach, a bilet wstępu stanowi uzupełnienie zwiedzania rzymskiego amfiteatru.

 

3. Watykan i Bazylika św. Piotra

 

To miejsce, które stanowi główny cel turystyczny przede wszystkim turystów z Polski, jak i katolików z innych Państw. Ma to ścisły związek z osobą papieża Jana Pawła II, który przez długi czas pełnił rolę biskupa Rzymu.

 

Tu również należy przyjąć do wiadomości fakt, że spotkamy olbrzymie kolejki i będziemy musieli swoje odstać. Ale naprawdę warto, bo zobaczyć drugi co do wielkości kościół na świecie, to niezwykłe wrażenia.

 

Bazylika to nie wszystko. Sam plac św. Piotra to nieopisane wrażenia, a wejście na kopułę bazyliki to prawdziwa wisienka na torcie, jeśli chodzi o zwiedzanie tego miejsca. Widoki z góry niesamowite, a to wszystko za jedyne 6 euro, jeśli wchodzimy schodami lub 8 euro, jeśli kawałek wjeżdżamy windą, a dalej schodami.

 

4. Stadio Olimpico

 

To prawdziwa gratka dla miłośników sportu i piłki nożej. W tym miejscu bowiem swoje mecze rozgrywają słynne rzymskie kluby – AS Roma i Lazio Rzym. Pełni on również funkcję stadionu narodowego reprezentacji Włoch. Obiekt może pomieścić 82 456 widzów, posiada również bieżnię lekkoatletyczną.

 

5. Piazza Navona

 

Nie od dziś wiadomo, że Rzym słynie z bogatej architektury, pięknych kościołów, ale również wspaniałych placów. Za najpiękniejszy uznawany jest Piazza Navona, który niegdyś pełnił funkcję targu, a obecnie stanowi miejsce wypoczynku turystów. Znajdują się tu liczne punkty gastronomiczne oraz trzy słynne fontany: Czterech Rzek, del Moro i Neptuna.

 

6. Fontana di Trevi

 

To bez wątpienia najbardziej znana i najcenniejsza fontanna na świecie. Dlaczego? Według szacunków, właśnie tu turyści zostawiają około 700 tysięcy euro rocznie, czyli około 1500 euro dziennie. Legenda głosi, że wrzucenie jednej monety oznacza powrót do Rzymu, dwóch monet – zakochanie się, a trzech – ślub. Jeśli chcemy zrobić sobie zdjęcie z dala od tłumów, powinniśmy wybrać się tu w godzinach porannych, najlepiej do około 8.00. Miejsce to robi niesamowite wrażenie, szczególnie nocą.

 

7. Panteon

 

To najlepiej zachowany antyczny budynek Rzymu. Świątynia pochodzi z 27 roku p.n.e. Wybudowana przez Marka Wipsaniusza Agrypę, a przebudowana przez cesarza Hadriana, zamieniona na kościół w IV wieku. W środku znajdują się m.in. grób Rafaela i grobowce królów Włoch.

 

8. Trastevere

 

To bez wątpienia najfajniejsza dzielnica w Rzymie. Właśnie w tym miejscu toczy się wieczorne i nocne życie mieszkańców i turystów. Jest spokojnie, z klimatem i po prostu pięknie. Można tu zjeść, posiedzieć i nacieszyć się naprawdę wspaniałymi widokami. Pełno tu krętych uliczek, kamienic z okresu średniowiecza. W każdą niedzielę przy Viale Trastevere odbywa się jeden z największych ulicznych targów antyków i staroci w Europie.

 

9. Via del Corso

 

Może Rzym to nie Mediolan, który jest jedną ze stolic mody, ale również i tu możemy znaleźć dużo sklepów z odzieżą i nie tylko. Dla miłośników zakupów szczególnie polecamy spacer Via del Corso, gdzie można znaleźć włoskie i światowe marki, zarówno sieciówki, jak i domy mody, czy liczne punkty gastronomiczne. Jedno jest pewne – tu każdy znajdzie coś dla siebie!

 

10. Villa Borghese

 

Miejsce polecane dla miłośników przyrody oraz dla osób, które w gronie rodziny chcą miło spędzić swój wolny czas. To najsłynniejszy park w Rzymie, pełen wspaniałych zabytków i pięknej zieleni. Teren parku można zwiedzać z perspektywy roweru lub pieszo. Na terenie parku znajduje się Galleria Borghese – czyli muzeum pełne cennych dzieł sztuki.

 

11. Ostia Antica

 

Dla miłośników historii tego wspaniałego miasta, szczególnie polecamy ruiny antycznego portowego miasta. Tu na własne oczy można się przekonać, jak tak naprawdę wyglądało miasto z czasów Imperium Rzymskiego – od łaźni, przez domy kupieckie i świątynie, po imponujący amfiteatr.

 

12. Schody Hiszpańskie i Plac Hiszpański

 

To bezapelacyjnie kolejne symbole Rzymu. Szczególne wrażenie robią schody, będące najdłuższymi w Europie (liczą 137 stopni). Prowadzą do Kościoła św. Trójcy. Miejsca szczególnie oblegane przez turystów.

 

Gdzie dobrze zjeść w Rzymie?

 

Grzechem byłoby nie spróbować według nas, najlepszej kuchni świata. Makarony, pizza, czy risotto najlepiej smakują w kraju, z którego się wywodzą. Do tego wszystkiego należy również wspomnieć o wspaniałych włoskich winach, które również przez wielu uważane są za te najlepsze.

 

Jeśli chcemy zjeść dobrze w Rzymie, musimy wziąć pod uwagę, że znajduje się tu zarówno dużo ekskluzywnych restauracji, z cenami, na które mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, jak i zwykłe restauracje, które swoim gościom serwują znakomite dania za przystępną cenę. Rzadko gdzie można natrafić na kiepskie jedzenie.

 

Warto przede wszystkim przejść się przez oblegane uliczki, na których natrafimy na dużą ilość knajpek z pysznym jedzeniem. Im więcej ludzi i większe kolejki, to dla nas wyraźny sygnał, że zjemy tu wspaniałe dania z kuchni włoskiej. Warto szukać takich miejsc, w których przesiadują lokalni mieszkańcy, bo kto wie lepiej, gdzie naprawdę można dobrze zjeść, jak nie prawdziwy Rzymianin. Czasami prawdziwą ucztą dla podniebienia może okazać się wizyta w lokalach ukrytych, często znajdujących się w bocznych uliczkach.

 

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł, zachęci każdego do wyjazdu do Rzymu. Warto tu przyjechać z wielu powodów. Jedno jest pewne – nie będziemy żałować!

 

Planujesz wyjazd do Rzymu i poszukujesz noclegu? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Rzymie

 

fot. Pixabay (pexels.com, CC0)

Następny artykuł Jesień na wsi? Te miejsca...

Komentarze

Zobacz również