Zakochaj się w Gdańsku. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Pomorza?

Zakochaj się w Gdańsku. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Pomorza?

Sezon jesienny sprzyja podróżowaniu po znanych polskich miastach. Po wcześniej opisanych - Poznaniu i Wrocławiu, przyszła pora na kolejne z nich. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach dużym zainteresowaniem będzie cieszył się Gdańsk, czyli prawdziwa perełka Pomorza i jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić to niezwykłe miasto?

Bardzo często, tuż po zakończonych wakacje, mamy ochotę, by jeszcze gdzieś się wybrać, coś zobaczyć i zwiedzić. Nasze plany najczęściej związane są z sezonem jesiennym lub początkiem zimy. Chętnie wybieramy miejscowości górskie, jednak coraz częściej są to podróże do znanych polskich miast. Ostatnie lata pokazały, że zjawisko city break’u, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To nic innego, jak krótkie, zazwyczaj weekendowe wyjazdy, celem których jest wypoczynek, zwiedzanie i korzystanie z atrakcji danego miasta. 


Nikogo nie powinien dziwić tego typu trend, bo znane polskie miasta sprawdzają się idealnie na jesienne wyprawy, nawet gdy mamy do czynienia z niepogodą. Co nas tu przyciąga? Przede wszystkim klimat panujący w danym mieście, atrakcje, zabytki, klimatyczne uliczki, miejsca na romantyczne spacery, jesienne wydarzenia, czy restauracje serwujące znakomite potrawy.


Sprawdź koniecznie: Tu nie zmokniesz! Popularne polskie atrakcje, które warto odwiedzić jesienią


Jedną z wyjątkowych propozycji na jesień i nie tylko, na pewno jest Gdańsk. Pokazują to również wyniki - stolica Pomorza znajduje się w czołowej trójce miast, które najczęściej będą wybierane na jesienne podróże. Takie dane na pewno nie są zaskoczeniem - w Gdańsku możemy połączyć wypoczynek nad morzem ze zwiedzaniem niezwykłych zabytków i korzystaniem z licznych atrakcji, które zachęcają gości, również poza sezonem wakacyjnym. Do tego wszystkiego wspaniałe i klimatyczne trasy spacerowe, restauracje serwujące przysmaki regionu, czy atrakcje dla dzieci - kto raz przyjedzie do Gdańska, na pewno będzie tu wracał.


Przeczytaj również: Jesienny city break. TOP 3 wyjątkowe miejsca


Gdańsk - miasto, w którym się zakochasz nie tylko jesienią


Szukasz inspiracji na jesienną podróż? Gdańsk może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Z wielu powodów? Piękno tego miasta można odkryć praktycznie na każdym kroku - począwszy od wspaniałych plaż, a na Fontannie Neptuna skończywszy.

 

 

Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście

Gdańsk, ul. Stara Twierdza

Zabytki 6.6
Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Gdańsk, ul. Targ Węglowy

Muzea 10.0
Szlak turystyczny

Szlak turystyczny

Gdańsk, ul. Westerplatte

Trasy spacerowe 9.6

 

 


Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji być w Gdańsku, to czas najwyższy, by nadrobić zaległości i wybrać się tu właśnie teraz. Przygotowując treść tego artykułu, kierowaliśmy się przede wszystkim tym, by pokazać Ci Gdańsk z nieco innej strony, z tej mniej znanej. Poruszone tu fakty, na pewno zachęcą Was do zorganizowania podróży w najbliższych miesiącach.


Najważniejsze informacje o Gdańsku


Zanim przystąpimy do charakterystyki Gdańska, jako miejsca idealnego na jesienny wyjazd, to warto przytoczyć kilka najważniejszych faktów, związanych z tym właśnie miastem. 


Gdańsk to na pewno jedno z najchętniej odwiedzanych miast, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Z ruchem turystycznym mamy tu do czynienia praktycznie przez cały rok. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród osób, które chcą lepiej poznać historię miasta i w dużej mierze również historię naszego kraju, która w dużej mierze związana jest również z Gdańskiem. O magii panującej w Gdańsku, można się z powodzeniem przekonać na każdym kroku - wspaniała architektura i plaże, klimatyczne uliczki i wiele wspaniałych miejsc na jesienny spacer.

 

 

 

fot. Nocowanie.pl

Do Gdańska najczęściej przyjeżdżamy na weekend lub maksymalnie kilka dni. O jego niezwykłym charakterze świadczy bez wątpienia fakt, że jest to miasto pełne zabytków, podobnie jak całe Trójmiasto i miejsc ściśle związanych z tematyką morza. Łączy w sobie historię i nowoczesność, bo znajduje się tu również bardzo duża ilość budynków, których styl łączy w sobie elementy bogatej historii z nowoczesnością. W Gdańsku nie można się nudzić.


Warto wspomnieć także o tym, że Gdańsk sam w sobie jest dobrym miejscem do edukacji i rozwoju swojej kariery zawodowej. Znajdziemy tu liczne uniwersytety i uczelnie wyższe, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób z praktycznie całej Polski. Do tego wszystkiego należy podkreślić doskonale rozwiniętą komunikację, przyjaźnie nastawionych ludzi, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca do spędzania wolnego czasu, doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną i bliskość morza.


Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk jesienią?


Powodów, by to uczynić jest całe mnóstwo i można byłoby to robić w nieskończoność. My postanowiliśmy skupić się na podstawowych pięciu, które powinny Was zainteresować, nawet w sytuacji, gdy nie macie określonych planów, związanych z jesienną podróżą. Pobyt w Gdańsku, jak i całym Trójmieście, to gwarancja mile spędzonego czasu i to również teraz!


Co zrobić, by nasz wyjazd w najbliższym czasie był w pełni udany? Sprawdźmy!


  • Skosztuj kaszubskich przysmaków w Gdańsku


Skoro mamy zamiar wybrać się do jednej z najpopularniejszych miejscowości nad morzem, to grzechem byłoby nie spróbować kaszubskich przysmaków. W tej kwestii, Gdańsk może pochwalić się czymś naprawdę wyjątkowym. W lokalnej kuchni w wielu restauracjach Gdańska, bardzo ważną rolę odgrywają ryby morskie, w tym przede wszystkim dorsze, śledzie, flądry. Jednym z typowych gdańskich obiadów jest dorsz smażony w maśle, podawany z kluskami. Ryby podawane są tu pod każdą postacią - wędzone, smażone, grillowane lub w zalewie.fot. xoxoaliceoxox / pixabay.com, CC0


Ryby nie są tu jednym charakterystycznym daniem. W Gdańsku serwuje się również gęsinę, potrawy z kapustą w roli głównej, czy też słodkie przysmaki. W kuchni kaszubskiej, każdy obiad rozpoczyna się od podania deseru. Pod tym względem, królują tu faworki, ciasta drożdżowe z kruszonką, czy tzw. ruchanki, czyli placki z ciasta chlebowego lub drożdżowego, podawane z konfiturą lub kruszonką.


Sprawdź koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce - gdzie i co zjeść?


  • Park Oliwski wyjątkowe miejsce na jesienny spacer


To oczywiste, że pobyt w Gdańsku, wiąże się z odkrywaniem niezwykłych miejsc. Do takiej kategorii, na pewno warto zaliczyć Park Oliwski, który w jesiennej szacie wygląda naprawdę zjawiskowo.

 

 

 

fot. Nocowanie.pl


Park Oliwski do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Największe atrakcje tego miejsca to:


– palmiarnia

– ogród botaniczny

– groty szeptów, czyli muszle akustyczne

– dawny paradyz

– Pałac Opatów


Przez dłuższy czas Park Oliwski chodził w skład dóbr cystersów. Po konfiskacie majątku park i pałac otrzymali Hohenzollernowie. Po roku 1860 Park Oliwski został parkiem publicznym i ulubionym miejscem wypoczynku gdańszczan – tak jest do dziś. To wyjątkowe miejsce jest dostępne dla turystów przez cały rok - w miesiącach jesiennych i zimowych, park zaprasza w godzinach od 5.00 do 20.00.


Poszukujesz innych propozycji na jesienny spacer? Przeczytaj: Weekend w Gdańsku. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?


  • Wyjątkowa lekcja historii na terenie Stoczni Gdańskiej


Podróże po Polsce w wielu przypadkach mają ścisły związek ze zwiedzaniem zabytków i swego rodzaju lekcją historii w miejscach, w których wydarzyły się istotne rzeczy dla dziejów Polski. Do takiej kategorii miejsc w Gdańsku, na pewno warto zaliczyć Stocznię Gdańską.

 

 

 

fot. Nocowanie.pl

Stocznia stanowi symbol Solidarności, pokojowego ruchu walczącego o wolność i demokrację oraz procesu jednoczenia Europy.  Dało jej to miano nie tylko jednej z największych, ale też najsłynniejszej stoczni w Polsce.


Obecnie Stocznia jest ogromnym obszarem, z potężnymi żurawiami, które można obserwować z dużej odległości, halami produkcyjnymi, dokami, ale też osobliwymi instalacjami artystycznymi.


Co ciekawe, na terenie Stoczni zaobserwować można coraz więcej śladów współczesnych artystów. Miejsce to niemal bez przerwy obfituje w różnorodne instalacje artystyczne i rzeźby. Stocznia stała się także miejscem, w którym organizowane są nie tylko klimatyczne imprezy, ale także potężne koncerty i widowiska artystyczne. By poznać więcej szczegółów, warto wybrać się na zwiedzanie Stoczni z biurem podróży i przewodnikiem, który opowie nam więcej szczegółów, związanych z tym historycznym i niezwykłym miejscem.


Poznaj: 7 atrakcji w Gdańsku. To trzeba zobaczyć!


  • Góra Gradowa - niezwykle ważne miejsce i dobry punkt widokowy


Poszukujesz miejsc nietypowych i nie obleganych przez turystów? Do takiej kategorii, na pewno trzeba zaliczyć Górę Gradową, czyli wzniesienie o wysokości 50 metrów. Znajduje się ona we wschodniej części Gdańska. Odgrywała niezwykle ważną rolę w XIX wieku, kiedy wybudowane tu fort, który miałe bronić stolicę Pomorza z zachodu. 

 

 

 

fot. Nocowanie.pl


W XX wieku wzniesienie to uzyskało nazwę Bastionu Jeruzalskiego. Znajduje się tu duży czerwony krzyż, który został umieszczony tam w 2000 roku i nazywa się go Krzyżem Milenijnym. Niezwykle efektownie wygląda on nocą, a wszystko to dzięki niezwykłemu oświetleniu. Góra Gradowa to nie tylko nietypowa atrakcja Gdańska, ale również jest to doskonały punkt panoramiczny, z którego widać całe miasto. Warto się tu wybrać również jesienią!


Zobacz: Gdańsk, Wrocław i Kraków są najpiękniejsze w Polsce!


  • Wyjątkowa propozycja na wyjazd z dziećmi


Gdańsk jest również dobrą opcją na jesienny wyjazd z dzieckiem. A wszystko to dzięki licznym atrakcjom, które warto odwiedzić również poza sezonem. Miejsc do zobaczenia w Gdańsku jest bardzo dużo. Niektóre powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wycieczki. Jednak odwiedzając to miasto z dziećmi, plan wycieczki musi wyglądać nieco inaczej. Powinien być na tyle atrakcyjny, by nawet najmłodsi wczasowicze nie byli znudzeni.

 

 

 

fot. Nocowanie.pl


Obowiązkowymi punktami na pewno będą: Stare Miasto, Palmiarnia i Ogród Botaniczny, Stadion Energa Gdańsk, Ośrodek Kultury Morskiej, czy też gdańskie ZOO. Nie może również zabraknąć wizyty na którejś z gdańskich plaż.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Weekend z dzieckiem w Gdańsku - co warto zobaczyć?


Noclegi w Gdańsku


Miasto jest doskonale rozwinięte pod względem obiektów noclegowych. Królują tu głównie hotele, hostele, jak i apartamenty. Znajdują się w doskonałej lokalizacji, dzięki czemu zwiedzanie miasta powinno być przyjemne. Baza noclegowa to przede wszystkim obiekty nowoczesne, które z pewnością sprostają wymaganiom każdej grupy turystów.Bajkowy Gdańsk

Bajkowy Gdańsk

Gdańsk, ul. Pańska

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartament Poddasze

Apartament Poddasze

Gdańsk, ul. Ogarna

Apartamenty 9.8
Domek Zapach Wyspy

Domek Zapach Wyspy

Gdańsk, ul. Świbnieńska

Domki 10.0
Już dziś zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Gdańsku


Mamy nadzieję, że wizyta w Gdańsku w najbliższym czasie stanie się nie tylko planem, ale również rzeczywistością. Sprawdź, jak wspaniały potrafi być Gdański, jak i całe Trójmiasto! W nim na pewno się zakochasz i zechcesz tu powracać o każdej porze!

 

 


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej