Turyści wybrali! Gdańsk, Wrocław i Kraków są najpiękniejsze w Polsce

Turyści wybrali! Gdańsk, Wrocław i Kraków są najpiękniejsze w Polsce

Które miasta są najpiękniejsze w Polsce? Jakiś czas temu zapytaliśmy o to w mediach społecznościowych naszych fanów. Odpowiedzi było wiele, jednak najczęściej powtarzały się trzy lokalizacje. Za co kochają je turyści?

Gdzie Polacy najchętniej spędzają weekendy? Mając do dyspozycji dość ograniczony czas, planują szybkie wypady, a do łask wracają city breaki. Są to krótkie, intensywne wyjazdy, podczas których starają się jak najwięcej zobaczyć i doświadczyć.

Każdy ma swoje ulubione miejsce - uważa je za najpiękniejsze i chętnie tam wraca. Nasza społeczność na Facebooku dokładnie określiła, które polskie miasta są najpiękniejsze!

Gdańsk - perła wybrzeża


Polacy jeżdżą nad morze przede wszystkim latem, jednak Gdańsk przyciąga turystów właściwie przez cały rok. Wydaje się, że nawet lepiej wybrać się tu jesienią lub wiosną, gdy Stare Miasto nie jest jeszcze tak oblegane przez zwiedzających.

Wspaniała atmosfera Starego Miasta i oczywiście bliskiej plaży nie wolno zapomnieć. Dla mieszkańców i urlopowiczów pełne urozmaiceń - pisze Meggi.


Stare Miasto jest wizytówką Gdańska. Wejście na nie prowadzi przez Złotą Bramę przy Targu Węglowym, później można przejść przekształconą na deptak ulicą Długą - nadal uważaną za najpiękniejszą w mieście. Spacer zajmie około kwadransa, ale zatrzymując się przy fontannie Neptuna, czy zwiedzając mieszczące się tam muzea, turyści spędzają tam kilka godzin!

Ze Starego Miasta wychodzimy wprost nad Motławę. Przy nabrzeżu cumują statki turystyczne, a także statek-muzeum Sołdek. Jednak zabudowę zdominował tu gdański żuraw, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów gdańskiej zabudowy. Co jeszcze warto tu zwiedzić? Ze swojej strony polecamy ulicę Mariacką, która biegnie od Motławy do bazyliki. Jest niezwykle urokliwa, w starych kamieniczkach mieszczą się sklepy jubilerskie oraz galerie sztuki.

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki 9.2
Żuraw i Skład Kolonialny

Żuraw i Skład Kolonialny

Gdańsk, ul. Szeroka

Muzea 9.8
Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Gdańsk, ul. Podkramarska

Kościoły 9.6


Kolejny ważny przystanek na mapie gdańskiej starówki to wspomniana bazylika mariacka. Gotycki kościół robi niesamowite wrażenie. Jego dość surowy wystrój przypomina turystom o wiekowej historii. Na szczycie wieży mieści się punkt widokowy, z którego można dostrzec Bałtyk!

Jednak Gdańsk to nie tylko Stare Miasto! Warte uwagi jest Europejskie Centrum Solidarności, Stocznia Gdańska a także historyczny szlak na Westerplatte.


Kraków - miasto, któremu trudno się oprzeć


Wielu turystów regularnie wraca do Krakowa. Według niektórych temu miastu po prostu trudno się oprzeć!

Kraków ma więcej atrakcji, więcej zabytków oraz atmosfera jest niesamowita – pisze Jarosław z Poznania.


Nie można się z nim nie zgodzić, w końcu Kraków był dumną siedzibą polskich królów, o czym przypomina monumentalny zamek na Wawelu. Teraz przyciąga tu młodych ludzi, którzy pokochali jego trochę staromodny urok. Muzea, rzeźbione kamieniczki oraz bardzo liczne wąskie uliczki przenoszą nas swoim urokiem w historyczne czasy dawnej Polski. Z pewnością każdy, kto choć raz pospaceruje po Rynku Głównym obok przepięknych sukiennic albo zdecyduje się na przejażdżkę bryczką przy dźwiękach hejnału, prędzej czy później zdecyduje się na kolejne odwiedziny tego magicznego miasta.

Kraków rozkłada przed nami turystami wachlarz miejsc wartych zobaczenia. To przede wszystkim Rynek Główny wraz z podziemiami i otaczającymi plac budynkami, ale także dzielnica Kazimierz.

Sukiennice

Sukiennice

Kraków, ul. Rynek Główny

Zabytki 9.4
Synagoga Tempel

Synagoga Tempel

Kraków , ul. Miodowa

Kościoły 10.0


Kazimierz powstał w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Było to oddzielne miasto z własnym rynkiem i ratuszem. W renesansowym gmachu władz miejskich dzisiaj mieści się Muzeum Etnograficzne. Od XV stulecia miejsce było zasiedlane głównie przez Żydów, którzy wznieśli tam swoje synagogi i cmentarze, a także stworzyli wyjątkową kulturę. Współczesnym hołdem dla tradycji dawnych mieszkańców Kazimierza jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej ze spektakularnym koncertem Szalom na Szerokiej. Warto wybrać się tam więc w czasie jego trwania, gdy pośród niewielkich podwórek unosi się echo klezmerskiej muzyki.

Nie można zapominać o Nowej Hucie, dzielnicy powstałej po drugiej wojnie światowej jako wzorcowe miasto socrealizmu. Miało stanowić też przeciwwagę dla inteligenckiego Krakowa, jednak świetnie się z nim zasymilowało i teraz przyciąga turystów. Szczególnym powodzeniem cieszą się wycieczki po Nowej Hucie samochodami z epoki!

MS5 Apartments

MS5 Apartments

Kraków, ul. Sławkowska

Apartamenty
Aparthotel Miodowa

Aparthotel Miodowa

Kraków, ul. Miodowa

Hotele 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Wrocław - ma najpiękniejsze Stare Miasto


Czym Wrocław urzeka turystów? Jego największym atutem jest przepiękne Stare Miasto, zwłaszcza okolice rynku. Kamieniczki wyglądają jak domki z piernika, do tego można tu spotkać pozytywnie nastawionych ludzi i ciekawie spędzić czas. Jednym ze sposób na zwiedzanie Wrocławia jest spacer szlakiem krasnali, zakończony w klimatycznej restauracji. Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Uwielbiam starówkę, Park Szczytnicki i oczywiście Ogród Japoński - pisze w komentarzu Agnieszka.


Ogród Japoński stanowi z resztą część Parku Szczytnickiego, zielonej enklawy niedaleko Hali Ludowej. To jeden z niewielu śladów po Wystawie Światowej, którą Wrocław organizował w 1913 roku. Zarówno w tworzeniu, jak i rewitalizacji pomagali specjaliści z Japonii.

Muzeum Miejskie Wrocławia - Muzeum Historyczne

Muzeum Miejskie Wrocławia - Muzeum Historyczne

Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego

Muzea 8.0


Warty uwagi jest również Ostrów Tumski, najstarsza część Wrocławia. Znajdują się tam bezcenne zabytki, takie jak XIII-wieczny romański kościół św. Idziego oraz pozostałości wybudowanego na przełomie XII i XIII wieku zamku Piastów Śląskich. Jednak główną budowlą jest tu katedra Jana Chrzciciela – na jej wieży umieszczono punkt widokowy.

Jestem rodowitą wrocławianką i zapewniam tych, którzy nie byli we Wrocławiu, że warto tu przyjechać - zapewnia Elżbieta i trudno się z nią nie zgodzić!

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej