Zalew Szczeciński - świetny pomysł nie tylko na letni wyjazd

Zalew Szczeciński - świetny pomysł nie tylko na letni wyjazd

Zalew Szczeciński to popularne miejsce wypoczynku wśród mieszkańców Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. Największym zainteresowaniem, co zrozumiałe, cieszy się w upalne dni. Nie oznacza to jednak, że pozostałych miesiącach jest tu nudno i pusto. W tym artykule pokażemy Wam, że Zalew Szczeciński może okazać się idealnym miejscem do wypoczynku na każdą porę roku.

Nie da się ukryć, że czas letni obfituje w różnorodne formy wypoczynku. Dużą popularnością cieszy się wypoczynek nad wodą, niezależnie, czy to morze, czy jeziora. Tego typu wyjazdy pozwalają miło spędzić czas w gronie rodziny lub znajomych i zapomnieć o problemach dnia codziennego. W przypadku sprzyjającej aury, z powodzeniem możemy korzystać z plażowania, kąpieli w jeziorach, możemy również podziwiać krajobrazy, a także uprawiać sporty wodne. Podobnie dzieje się w przypadku Zalewu Szczecińskiego. Tu jednak możliwości wypoczynku nie kończą się tylko i wyłącznie na lecie. W sezonie jesienno-zimowym również mamy całą gamę możliwości i atrakcji, z których możemy korzystać podczas wypoczynku nad Zalewem Szczecińskim. To zrozumiałe, że czas będzie spędzony bardziej aktywnie, bo przy niższych temperaturach o plażowaniu raczej możemy pomarzyć. 


Zalew Szczeciński - podstawowe informacje


Na wstępie, warto nieco lepiej poznać sam akwen wodny, jakim jest Zalew Szczeciński. To zatoka Morza Bałtyckiego, w jego południowej części. Warto podkreślić, że znajduje się on na terytorium Polski i Niemiec i obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km2. Uchodzi do niego rzeka Odra, przez co akwen jest częścią rozbudowanego systemu ujściowego.


To bez wątpienia miejsce atrakcyjne turystycznie - bez większych problemów możemy poznawać ten region od strony wody i lądu. W związku z tym, każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów - są to zarówno miłośnicy żeglarstwa i turyści, którzy przedkładają tutejszy wypoczynek nad wczasy w popularnych nadbałtyckich miejscowościach.


Pierwsze wrażenie podczas pobytu nad Zalewem Szczecińskim? Wygląda jak olbrzymie jezioro. I chyba nikomu przez myśl nie przeszło, że może to być część Morza Bałtyckiego. Akwen ten to wciśnięta w głąb lądu zatoka, która od otwartego morza jest oddzielona poprzez wyspy Uznam i Wolin.


Co robić nad Zalewem Szczecińskim?


Możliwości jest naprawdę dużo i to nie tylko w sezonie letnim. Większość turystów spędza tu czas, delektując się słońcem i możliwością uprawiania sportów wodnych. Samo otoczenie daje jednak o wiele więcej możliwości. Wystarczy chociażby wspomnieć o okolicznych atrakcjach, zabytkach, czy możliwościach spędzania czasu w gronie najbliższych nam osób. W sezonie jesienno-zimowym, który lada chwila się rozpocznie, z powodzeniem można oddawać się takim pasjom, jak grzybobranie, czy wędkowanie. Akwen jest bogaty w rozmaite gatunki ryb, natomiast skarby w okolicznych lasach gwarantują, że nie powrócimy do domów z pustymi koszykami. 


Oczywiście, jest też gdzie pospacerować i pojeździć na rowerze. Nad zalewem znajdują się liczne alejki i trasy spacerowe, umożliwiające spacery w gronie najbliższych osób, czy też rekreację na świeżym powietrzu. Być może ktoś odważy się na wycieczkę rowerową wokół zalewu?


Wybierając Zalew Szczeciński, jako cel swojej podróży, możemy być pewni, że znajdziemy tu piękne plaże, szlaki turystyczne, jak i dobrze rozbudowana baza noclegowa.


Wystarczy wspomnieć o tym, co możemy zobaczyć w Trzebieży, w której znajduje się największy polski port nad Zalewem Szczecińskim - ośrodek rybacki, handlowy, pasażerski i jachtowy. Funkcjonuje tu również morskie przejście graniczne. Warto jest też wybrać się do pobliskiej Stepnicy, gdzie poza plażowaniem, możemy zwiedzić kościół klasycystyczny, czy ryglową tawernę. Urozmaiceniem wypoczynku nad Zalewem Szczecińskim, może być wycieczka do miejscowości Wkryujście, która znajduje się zaledwie 30 km od granicy. W tym miejscu koniecznie trzeba odwiedzić przepiękną starówkę, Zamek Książąt Pomorskich, czy zoo, w którym mieszka 400 zwierząt.


Co robić jesienią nad jeziorami? Koniecznie przeczytaj: Jesienny wyjazd nad jezioro. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu


Miłośnicy przyrody również znajdą tu coś dla siebie. Wystarczy wspomnieć o otoczeniu wspaniałych lasów, jak i rezerwacie przyrody Karsiborska Kępa. To rezerwat ostoi ptaków o randze europejskiej, będący częścią Delty Świny. Należy podkreślić, że jest to jeden z pierwszych rezerwatów społecznych i chyba pierwszy, w którym jako sposób ochrony przyjęto metody czynne (aktywne działania i prace). Miejsce to zachwyci na pewno nie tylko miłośników przyrody.


Warto podkreślić, że wypoczynek nad Zalewem Szczecińskim, może z powodzeniem zostać rozszerzony na wycieczki po regionie, do Szczecina lub nawet nad morze - odległość jest naprawdę bliska.


Planujesz wyjazd do Szczecina? Sprawdź: Atrakcje w Szczecinie


Jak dojechać nad Zalew Szczeciński?


W związku z tym, że jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Szczecina i jego okolic, to dojazd w to miejsce nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Warto podkreślić, że najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe nad zalewem to m.in. Trzebież, czy Stepnica. W sezonie letnim dojedziemy tu również zbiorową komunikacja publiczną. Możemy być pewni również tego, że po drodze na pewno spotkamy drogowskazy, ułatwiające dotarcie w to miejsce.


Noclegi nad Zalewem Szczecińskim


Warto podkreślić, że miejscowości nad Zalewem Szczecińskim posiadają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Możemy tu skorzystać z rozmaitych kategorii noclegowych, takich jak chociażby domki, kwatery i pokoje, czy apartamenty. Nasze poszukiwania noclegów powinniśmy ograniczyć do następujących miejscowości: Goleniów, Police, Trzebież, Szczecin, Wolin, Stepnica, czy też Świnoujście.


Następny artykuł Gdzie na wakacje w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!