Zamek Tenczyn w Rudnie - prawdziwa perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Zamek Tenczyn w Rudnie - prawdziwa perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Każdy moment jest dobry, by odkrywać zamki w Polsce. Wszyscy dobrze wiemy, że prawdziwe skarby skrywa w sobie Jura Krakowsko-Częstochowska. Znajdziemy tu nie tylko piękne trasy spacerowe i skały, ale również przepiękne zamki. Dziś zabierzemy Was w podróż do tego regionu. Odwiedzimy Zamek Tenczyn, który stanowi prawdziwą perełkę tego regionu.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że zamki w Polsce to wyjątkowe zabytki i twierdze, które lubimy odwiedzać podczas naszych urlopów lub w weekendy, w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Pomimo tego, że te historyczne zabytki pochodzą z różnych wieków, to każdy z nich może pochwalić się czymś naprawdę wyjątkowe.


Jak Polska długa i szeroka, zamki znajdziemy, zarówno jeśli zdecydowaliśmy się na noclegi nad morzem, jak i noclegi w górach. Trzeba podkreślić, że największe oblężenie przeżywają przede wszystkim w sezonie letnim. Aby pozwiedzać je w spokoju, dobrze będzie wybrać się tu poza sezonem, gdy ruch turystyczny jest ograniczony, a okolica zachwyca jesiennymi kolorami lub zimowym klimatem, który sprawia, że tego typu budowle wyglądają nieco tajemniczo. A skoro zima zbliża się coraz większymi krokami, to dobrą opcją będzie odkrycie uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wizyta w tutejszych miejscowościach, dostarczy samych pozytywnych wrażeń - m.in. gdy zdecydujemy się zobaczyć Zamek Tenczyn w Rudnie.


Przeczytaj koniecznie: Mniej znane atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Zamek Tenczyn w Rudnie - co warto o nim wiedzieć?


Ruiny zamku Tenczyn to punkt obowiązkowy w przypadku, gdy zdecydujemy się na kwatery i pokoje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To jurajska twierdza, której historia sięga XIV wieku. To właśnie wtedy, na Górze Zamkowej kasztelan krakowski Nawój z Morawicy wzniósł pierwszy, choć jeszcze drewniany zamek. Był to rok 1319. W zamierzchłych czasach, zamek w Rudnie stanowił jedną z największych małopolskich warowni. fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl

Zamek Rudno znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, w miejscowości Rudno, w województwie małopolskim, w otoczeniu Puszczy Dolskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Swoje czasy świetności zawdzięczają rodowi Tęczyńskich, a jego czar sprawił, że w XVI wieku okrzyknięto go nawet “Małym Wawelem”. Jako, że ród Tęczyńskich, to i zamek został nazwany mianem Tenczyn. 


Poznaj: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!


Ruiny zamku Tenczyn znajdują się na szczycie wzniesienia (Góra Zamkowa 411 m n.p.m.). Pomimo upływu tylu lat, warto podkreślić, że obecnie ruiny zostały odnowione i udostępnione dla zwiedzających. Z wzgórza zamkowego roztacza się naprawdę przepiękna panorama na najbliższą okolicę. Znajdziemy tu miejsce na odpoczynek, ławeczki, choć brakuje w pobliżu punktów gastronomicznych i sklepów. U stóp ruin lub na dziedzińcu odbywają się niekiedy pokazy turniejów rycerskich.


Finalny, średniowieczny wygląd zamku Tenczyn zawdzięczamy Janowi Tęczyńskiemu, ktory był doradcą królowej Jadwigi. O znaczeniu warowni niechaj świadczy fakt, że Władysław Jagiełło więził tu niektórych ważniejszych jeńców krzyżackich, których pojmał do niewoli w czasie bitwy pod Grunwaldem. Te zamierzchłe czasy, można sobie tu przypomnieć, wybierają się np. w weekend. Wizyta na Szlaku Orlich Gniazd z ruinami Zamku Tenczyn? Brzmi bardzo dobrze!


Jak dojechać do Zamku Tenczyn i gdzie zaparkować?


Dojazd do zamku Tenczyn nie powinien stanowić absolutnie żadnego problemu. Ta jurajska twierdza znajduje się w pobliżu autostrady A4, w miejscowości Rudno, 24 km od Krakowa na zachód, niedaleko Krzeszowic. Przy samym zamku znajduje się dwa parkingi. Jeden jest płatny - dojedziemy z kierunku od wsi Rudno. Drugi natomiast znajduje się kawałek dalej, w lesie. W pierwszym przypadku, podejście jest krótkie i płaskie, a w drugim - nieco dłuższe, strome, ale w pełni wyjątkowe - musimy wejść na Górę Zamkową (niebieski szlak). Przy parkingu leśnym znajdziemy ławki, na których można będzie odpocząć.fot. Franciszek / AdobeStock, CC0

Za parking płatny zapłacimy 7 zł.


Niezależnie od tego, na który parking się zdecydujemy, dobrze jest zapisać sobie współrzędne, które pozwolą nam tu dojechać:


  • Płatny parking - 50°06’10.1″N 19°34’43.7″E

  • Bezpłatny leśny parking - 50°06’10.5″N 19°35’16.7″E.


Zamek Tenczyn zwiedzanie


Jeśli mamy w planach wizytę w tym miejscu, to warto jest zdecydować się na zwiedzanie Zamku Tenczyn w weekend. Co prawda, będzie więcej turystów, ale w cenie biletu otrzymamy przewodnika, który szczegółowo i w ciekawy sposób opowie nam o historii tego miejsca. Zwiedzanie Zamku Tenczyn potrwa około godziny. W sezonie letnim zamek jest czynny codziennie, natomiast w sezonie zimowym, czyli od listopada do kwietnia, otwierany jest tylko w weekendy. Zamek Tenczyn w Rudnie został udostępniany zwiedzającym dzięki zgodzie Spadkobierców Adama hr. Potockiego oraz Rodzinom Potockich z linii Krzeszowickiej i Bnińskich.


Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje turystyczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:

Zwiedzanie jest oczywiście płatne. Bilet normalny kosztuje 10 zł, natomiast ulgowy to koszt 6 zł. Przewodnik pojawia się zawsze o pełnej godzinie przy kasach.


Najpierw zobaczymy korytarz obronny, który wyprowadzi Was do wysokiej baszty Nawojowej, skąd roztacza się bardzo piękny widok - przy sprzyjającej pogodzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy nawet Tatry.


Organizowane są tu liczne inscenizacje, czy też pokazy filmów. To tu właśnie ma miejsce największa impreza rekonstrukcyjna w Polsce południowej, czyli inscenizacja Obrony Zamku Przed Szwedem (początek sierpnia). Organizowane jest tu również „Święto Kamieni”, podczas którego prezentowane są agaty oraz inne minerały.


Nie czekaj i już dziś sprawdź noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:

Gwarantujemy, że wizyta na Zamku Tenczyn będzie czymś wyjątkowym, podobnie jak odkrywanie uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce, które musisz zobaczyć!Następny artykuł Świąteczny klimat w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej