Zimowa ekoturystyka. Gdzie i jak ją praktykować w Polsce?

Zimowa ekoturystyka. Gdzie i jak ją praktykować w Polsce?

Eko trendy w ostatnich latach są coraz bardziej obecne również w świecie turystyki. Bo obok ekologii nie da się przejść obojętnie. By żyło, wypoczywało i podróżowało się zdecydowanie lepiej, warto jest pamiętać o niej również zimą. Z myślą o osobach, które zastanawiają się nad tym, czy zimowa ekoturystyka jest możliwa również zimą, postanowiliśmy zaprezentować najważniejsze fakty i możliwości z nią związane.

Lubimy podróżować i odkrywać wyjątkowe miejsca w Polsce, jak i na świecie. W przypadku naszego kraju, szczególną popularnością cieszą się noclegi nad morzem w sezonie letnim oraz noclegi w górach w pozostałych porach roku. Niezależnie od preferencji i wyboru destynacji, warto jest postawić na odpowiedzialne podróżowanie. W trosce o siebie i innych, ale przede wszystkim o przyrodę, warto poznać zasady, z jakimi jest związana zimowa ekoturystyka. Co to za trend i gdzie ją praktykować w Polsce?


Zobacz: Trendy turystyczne na 2024 rok. Jak będziemy podróżować i wypoczywać?


Czym jest ekoturystyka?


Lubicie odkrywać atrakcje turystyczne w Polsce i zastanawiacie się nad tym, czym jest ekoturystyka? Jak sama nazwa wskazuje jest to trend, który łączy w sobie dwa słowa - ekologię i turystykę. Mówiąc najprościej, jest taka forma podróżowania, która łączy w sobie zamiłowanie do przyrody i odpowiedzialność ekologiczną. To nie tylko podróżowanie i wypoczynek, ale również filozofia życia i sposób spędzania wolnego czasu. Co ważne, wszystko odbywa się w sposób delikatny.



fot. blueorangestudio / canva.com

Główne zasady, na których opiera się nie tylko zimowa ekoturystyka, to minimalizacja negatywnego wpływu podróżowania na naturę. To z jednej strony wybór odpowiedniego środka transportu, a z drugiej - szacunek dla lokalnych ekosystemów i społeczności. 


Przeczytaj: Silent walking - nowy trend podczas podróżowania. Na czym polega?


Jak dobrze wiecie, nasz kraj oferuje wiele wyjątkowych miejsc - niezależnie od tego, czy wybrało się domki na Mazurach, czy kwatery i pokoje na Kaszubach. Zrównoważone podróżowanie w Polsce to tak naprawdę czerpanie z turystyki pełnymi garściami - odkrywanie wyjątkowych miejsc, atrakcje przyrodnicze, przy jednoczesnej ochronie tych miejsc. Ekoturystyka jest tak naprawdę odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na turystykę ekologiczną, która szanuje kulturowe dziedzictwo regionów i naukę.


Zimowa ekoturystyka - zasady odpowiedzialnego podróżowania


Warto podkreślić, że ekoturystyka powinna być obecna o każdej porze roku, również zimą. W tej sytuacji, warto jest się zastanowić nad tym, jakimi dokładnie zasadami kieruje się zimowa ekoturystyka, by nasze podróżowanie było w pełni odpowiedzialne. Należy mieć to na uwadze, przede wszystkim z tego powodu, że środowisko naturalne jest delikatne, co ma istotny wpływ na ekosystemy.



fot. Kamchatka / canva.com

Najważniejsze zasady, którymi należy się kierować w przypadku zimowej ekoturystyki, to przede wszystkim:


  1. Minimalizowanie wpływu na środowisko - wybór takich form wypoczynku i aktywności, które nie mają istotnego wpływu na środowisko. W tej sytuacji, warto unikać takich miejsc, w których może zostać zakłócony spokój życia dzikich zwierząt i zimowe krajobrazy.

  2. Świadome korzystanie z zasobów - czyli ograniczenie zużycia energii, wody i innych surowców.

  3. Wybór lokalnych produktów i usług, co pozwala zredukować ślad węglowy.

  4. Edukacja i szacunek do lokalnej kultury i sztuki - warto poznać zwyczaje, tradycje i historię regionów. Odwiedzając muzea w Polsce pomagasz w ochronie i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego.

  5. Dbałość o bezpieczeństwo zimowych podróży.


Sprawdź: Aktywna turystyka w Polsce. Trend turystyczny idealny na każdą porę roku!


Gdzie praktykować zimową ekoturystykę w Polsce?


Zastanawiasz się nad tym, który region w Polsce będzie idealny, by zimowa ekoturystyka sprawdziła się idealnie? Tak się składa, że możliwości jest całe mnóstwo. Przy wyborze miejsca na ferie zimowe 2024, warto kierować się lokalizacją, warunkami, kulturą danego miejsca, jego historią, jak też spokojem. Z myślą o osobach, które szukają inspiracji, postanowiliśmy zaprezentować kilka wyjątkowych opcji.


  1. Bieszczady - warto rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Jest to region, w którym w zimie można zaznać spokoju, obcować z dziką naturą, podziwiać wyjątkowe zimowe krajobrazy i uprawiać sporty zimowe.

  2. Mazury - Kraina Wielkich Jezior Mazurskich idealnie sprawdzi się również na sezon zimowy. Warto sprawdzić pensjonaty na Mazurach, by wybrać się na piesze wycieczki po lesie, uprawiać narciarstwo biegowe, czy nacieszyć oczy krajobrazem zamarzniętych jezior.

  3. Pieniny - świetna alternatywa dla bardziej zatłoczonych Tatr. Pieniny prezentują się bajecznie i mają do zaoferowania naprawdę wiele wspaniałego dla miłośników zimowej ekoturystyki.

  4. Puszcza Białowieska - część kraju, w której można doświadczyć magii przyrody w zimowej odsłonie. Tu będziesz mógł poczuć się częścią niezakłóconej natury.

  5. Karkonosze - malowniczy region górski, jakim są Karkonosze, oferują liczne ścieżki edukacyjne i szlaki górskie, które świetnie sprawdzą się na zimową wyprawę. Noclegi Karpacz to świetna baza wypadowa do odkrywania tych terenów.


Sprawdź noclegi na Podlasiu:





Jak widać, ekoturystyka jest obecna również w sezonie zimowym. Pamiętaj, że świadomość ekologiczna nie robi sobie przerwy - powinna być z nami, również podczas urlopu.



Zdjęcie główne: fot. Hrecheniuk Oleksii / canva.com, CC0

Następny artykuł Najlepsza pizza domowa i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!