Muzeum Wsi Mazowieckiej na weekend. Co warto tu zobaczyć?

Muzeum Wsi Mazowieckiej na weekend. Co warto tu zobaczyć?

Nie masz pomysłu na to, gdzie spędzić weekend z rodziną? Możliwości jest całkiem sporo, ale jeśli zależy Wam na tym, by nie pokonywać znacznych odległości, to dobrą opcją może być Muzeum Wsi Mazowieckiej. Ten skansen, znajdujący się w Sierpcu, oferuje naprawdę wiele wyjątkowych atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Dlaczego jest to atrakcja, którą warto odwiedzić ze swoją rodziną lub przyjaciółmi?

Sprzyjająca pogoda sprzyja spędzaniu czasu poza domem. Mając do dyspozycji wolny weekend, większość osób najczęściej decyduje się na popularne atrakcje turystyczne, które można znaleźć w rozmaitych zakątkach Polski. Niektórzy wybierają krótkie wyjazdy z bliską osobą, decydując się na noclegi w górach, a inni szukają inspiracji na odkrywanie uroków najbliższej okolicy. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem mogą być skanseny w Polsce. Jeden z nich, szczególnie polecany dla wszystkich grup wiekowych, znajduje się w Sierpcu. Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej?

Poznaj: 12 najciekawszych skansenów w Polsce

Muzeum Wsi Mazowieckiej - najważniejsze informacje


Położone nieopodal rzeki Sierpienica, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to zachwycający skansen prezentujący dziedzictwo kulturowe regionu Mazowsza Północno-Zachodniego. Zajmujący ponad 60 ha terenu park etnograficzny oferuje ponad 80 tradycyjnych, drewnianych budynków z okolic tego regionu. Wśród nich można znaleźć zarówno budynki mieszkalne, jak i użytkowe takie jak stodoły, chlewy czy wiatrak. Ponadto, skansen dumnie prezentuje odtworzony dwór murowany oraz inne przydworskie konstrukcje.


fot. AdobeStock, CC0

W centrum miasta stoi również urokliwy, XIX-wieczny ratusz.

W skansenie odwiedzający mogą podziwiać zarówno architekturę, jak i wnętrza budynków, które wiernie oddają życie codzienne oraz tradycje regionu, rozpoczynając od lat międzywojennych aż do lat 50-tych XX wieku. Eksponaty w skansenie prowadzą odwiedzających przez różne tradycyjne święta i obyczaje, od Bożego Narodzenia po Wielkanoc, ukazując pełen przegląd tradycyjnego życia na Mazowszu.

Zobacz również: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Mazowszu. Gdzie się wybrać?

Dla tych, którzy chcieliby zanurzyć się jeszcze bardziej w atmosferę skansenu, dostępny jest wirtualny spacer dostępny na stronie muzeum.

Rok pełen atrakcji w Muzeum Wsi Mazowieckiej - w czym można wziąć udział?


W okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca, skansen w Sierpcu przybiera barwy świąt wielkanocnych. Wyjątkowe dekoracje z palm, bibułowych kwiatów, pająków i pisanki tworzą klimat gotowy na świętowanie oraz tradycyjne dyngusy.

Zimą, pomiędzy grudniem a lutym, atmosfera Bożego Narodzenia unosi się w powietrzu. Wewnętrzne wnętrza domów zdobią choinki z ręcznymi dekoracjami, piernikami oraz jabłkami. Stoły przybrane sianem i eleganckimi obrusami kuszą świątecznymi potrawami. Gdy święta mijają, domy ukazują tradycyjne czynności dnia codziennego: od pieczenia chleba, przez produkcję twarogu, suszenie ziół, po pranie i kiszenie warzyw.

Tutaj znajdziesz popularne atrakcje turystyczne na Mazowszu:


Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

Nieborów, ul. Aleja Lipowa

Zabytki Nieborów 8.2
Ogród Saski

Ogród Saski

Warszawa, ul. Plac Józefa Piłsudskiego, Królewska

Parki miejskie Warszawa 9.8


Skansenowe chałupy z białymi ścianami i dachami pokrytymi strzechą, w otoczeniu ogrodów, sadów i pastwisk, sprawiają wrażenie, jakby czas zatrzymał się w nim na stałe. Służą one jako sceneria dla różnych wydarzeń i pokazów. Imprezy są dostosowane do indywidualnych gości oraz grup zorganizowanych, zaczynając od Niedzieli Palmowej, podczas której odbywa się msza z poświęceniem palm oraz konkurs na najpiękniejszą palmę.

Latem, w każdą niedzielę i święto, skansen tętni życiem. Można obserwować pracę rzemieślników, słuchać muzyki wiejskiej czy smażyć kiełbaski przy ognisku. Dodatkowo, pierwsze niedziele miesiąca są poświęcone tematom specjalnym, takim jak tradycje kulinarne czy zabawy wiejskie dla dzieci.


fot. AdobeStock, CC0

Różnorodność imprez obejmuje takie wydarzenia jak:


- Dzień Dziecka: piknik ukazujący życie dzieci wiejskich w przeszłości.
- Święto Miodobrania: celebracja tradycji pszczelarskich i propagowanie zdrowotnych właściwości miodu.
- Żniwa: prezentacja dawnych metod zbioru i przetwarzania zbóż.
Wykopki: pokaz jesiennej pracy na wsi z XIX i początku XX wieku.
Wszystko to dopełnione jest występami folklorystycznymi, które prezentują kulturę i tradycje całej Polski.

Muzeum Wsi Mazowieckiej dojazd - co warto wiedzieć?


Dojeżdżając do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu można skorzystać z różnych środków transportu. Oto kilka propozycji:

  • Samochodem: Jeżeli podróżujesz z Warszawy: Kieruj się autostradą A1 w kierunku Gdańska. Następnie zjedź na wyjście w kierunku Sierpca. Po przyjeździe do miasta postępuj zgodnie z lokalnymi oznaczeniami prowadzącymi do Muzeum. Dojazd do skansenu jest możliwy od ul. Narutowicza oraz od strony trasy Warszawa – Toruń (ok. 3 km za Sierpcem w stronę Torunia).
  • Pociągiem: Istnieją połączenia kolejowe do Sierpca z różnych miast Polski. Po przybyciu na stację kolejową w Sierpcu, można dojść pieszo do Muzeum (jeżeli jest blisko) lub skorzystać z lokalnego transportu lub taksówki.
  • Autokarem: Wiele firm przewozowych oferuje połączenia autobusowe do Sierpca. Po przyjeździe na dworzec autobusowy, podobnie jak w przypadku stacji kolejowej, można dojść pieszo lub skorzystać z innych środków transportu.
  • Rowerem: Dla entuzjastów dwóch kółek, istnieje możliwość wybrania się na wycieczkę rowerową do Muzeum. Wiele tras rowerowych prowadzi przez malownicze okolice Sierpca.
Nie zapomnij sprawdzić lokalnych rozkładów jazdy oraz dostępności biletów przed planowaną wizytą. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj o sprawdzeniu trasy w nawigacji czy na mapie oraz upewnieniu się, że w okolicach Muzeum dostępne są miejsca parkingowe.

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Zaplanuj swoją wizytę w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu! W miesiącach od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu, drzwi muzeum są otwarte od wtorku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Weekendy oraz święta przynoszą nieco dłuższą dostępność, od 10.00 do 18.00. Co ciekawe, poniedziałki to dla zwiedzających szansa na bezpłatne zwiedzanie od 10.00 do 14.00.

Latem, od lipca do sierpnia, muzeum zachęca do odwiedzin od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, a w październiku działa od wtorku do piątku 8.00-16.00 oraz w weekendy od 9.00 do 17.00.


fot. AdobeStock, CC0


Zimowe miesiące, od listopada do marca, to czas skróconego dostępu: od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00, ale tradycyjny bezpłatny poniedziałek umożliwia zwiedzanie w godzinach od 10.00 do 14.00.

Warto również zapamiętać, że istnieją dni, kiedy muzeum odpoczywa - są to Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, 1 listopada oraz dni świąteczne w grudniu i Nowy Rok.

Bilety do Muzeum Wsi Mazowieckiej


W Skansenie w Sierpcu możemy znaleźć różnorodne oferty biletów dla odwiedzających. W okresie zimowym dostępny jest Bilet spacerowy w cenie 8 zł dla dorosłych i 4 zł ulgowy. Jeśli goście pragną zwiedzić wnętrza budynków, powinni skorzystać z usługi przewodnika za dodatkową opłatą 13 zł od osoby.

Dla osób, które skorzystały z noclegów w Hotelu Skansen Conference & SPA, pokojach gościnnych Muzeum lub posiadają bilety Kolei Mazowieckich, oferowane są zniżki 20% na bilety spacerowe. Taki bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Za przewodnika w takim wypadku trzeba zapłacić 12 zł.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby odwiedzające Skansen w specjalnych promocjach "Weekend za pół ceny" mogą liczyć na 50% zniżki. W tym przypadku bilet normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł.
Poza sezonem zimowym bilet wstępu normalny wynosi 20 zł, natomiast ulgowy 16 zł. Zniżki dla gości hotelu, posiadaczy biletów Kolei Mazowieckich oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny obowiązują również poza sezonem zimowym, przynosząc odpowiednie obniżki cen.

Dla miłośników kultury i wydarzeń specjalnych, Skansen przygotował Bilety specjalne w cenie 1 zł, które dotyczą konkretnych imprez plenerowych, takich jak "Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnością", "Noc Muzeów" czy "60+ Kultura". Osoby z Ukrainy mogą również korzystać z biletu specjalnego w cenie 1 zł.
Dla tych, którzy pragną obdarować bliskich wstępem do Skansenu, dostępne są także Bilety Voucher w standardowych cenach.Willa W Urszulewie

Willa W Urszulewie

Urszulewo, ul. Urszulewo

Domki Urszulewo 10
Agroturystyka Ranczo

Agroturystyka Ranczo

Skępe, ul. Czeremchowa

Agroturystyka Skępe 9.9


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to prawdziwa perła kultury ludowej, która przenosi do zupełnie innego świata. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko podczas weekendu.

Następny artykuł Jesienna wędrówka po...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!