Zwyczaje sylwestrowe i noworoczne we Francji

Zwyczaje sylwestrowe i noworoczne we Francji

Sylwestrowa noc to wielkie wydarzenie na całym świecie. Jak jest obchodzona we Francji? Mieszkańcy tego kraju mają swoje oryginalne zwyczaje i tradycje, które kultywują, by zapewnić sobie powodzenie na cały kolejny rok. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Współczesny sylwester we Francji nie różni się od tego, który znamy. Liczy się przede wszystkim dobra z przyjaciółmi i rodziną. Wieczór sylwestrowy można spędzić w domku, restauracji albo wyjść do klubu. Wiele osób decyduje się na to, by dołączyć do tłumu na Polach Elizejskich. Wieczór uświetniają spektakle światła i dźwięku na Łuku Triumfalnym. Piękne iluminacje pokazywane są również na Wieży Eiffla.

Ciekawego sylwestra spędzimy nie tylko w Paryżu. Każde z miast i regionów Francji ma ciekawą ofertę, którą stara się przyciągnąć turystów. Jest to więc znakomita okazja, by poznać lokalne zwyczaje oraz tradycyjną kuchnię.

Dlaczego świętujemy sylwestra?


Na pewno niektórzy zastanawiają się, dlaczego z taką pompą obchodzimy noc 31 grudnia? Według najpopularniejszych teorii zwyczaj ten narodził się na przełomie 999 i 1000 roku. Od kilku lat krążyły pogłoski, że w tym czasie nastąpi koniec świata. Wszędzie doszukiwano się oznak nadejścia apokalipsy, przypomniano sobie nawet starożytną przepowiednię Sybilli o Lewiatanie, który na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia powróci i zniszczy ludzkość.

Ostatnia noc grudnia i poranek 1 stycznia musiały być trudne. Aby pocieszyć ludzi, papież Sylwester II pobłogosławił świat. Tym samym udzielił pierwszego w historii błogosławieństwa Urbi et orbi. Gdy oczekiwana zagłada nie nadeszła, zaczęło się wielkie świętowanie. Ulice miast zapełniły mieszkańcami, którzy traktowali Sylwestra jak bohatera. Tak więc narodził się zwyczaj świętowania ostatniej nocy w roku.

Zwyczaje sylwestrowe we Francji


Bale i imprezy sylwestrowe we Francji zdobyły popularność pod koniec XIX wieku. Wcześniej na huczne powitanie nowego roku mogli pozwolić sobie tylko uprzywilejowani, później zwyczaj ten dotarł do innych warstw społecznych. Oprócz sylwestrowych hulanek nad Sekwaną kultywuje się również inne tradycje. Przedstawiamy najpopularniejsze zwyczaje, które mają zapewnić pomyślność w nowym roku.

Tradycyjna kolacja

Ulubionym sposobem Francuzów na spędzenie ostatniej nocy starego roku jest kolacja w gronie najbliższych. Posiłek można zjeść w domu, ale bardzo wiele osób decyduje się na to, by wyjść do restauracji. W sylwestra na stołach nie może zabraknąć ostryg, foie gras, najlepszej polędwicy wołowej i serów. Do dań należy dobrać odpowiednie gatunki win, a o północy wznieść toast szampanem.

Jeżeli w sylwestra organizowana jest domówka, wszyscy grają w gry towarzyskie. Jedząc kolację na mieście, uczestnicy dołączają do osób, które biorą udział w imprezie plenerowej. Mieszkańcy Paryża najczęściej idą na Pola Elizejskie, gdzie nowy rok wita się najhuczniej.

W domu powinna być jemioła

Jemioła to popularna świąteczno-noworoczna ozdoba domu. Najczęściej spotka się ją w krajach Europy Zachodniej i w kręgu kultury anglosaskiej. Jest symbolem życia i płodności, a we Francji przynosi szczęście i chroni przed pechem. W czasach pogańskich według druidów jemioła uznawana była za afrodyzjak.

Do dzisiaj przetrwał zwyczaj całowania pod jemiołą. Warto go kultywować zwłaszcza we Francji, która uważana jest za najbardziej romantyczny kraj świata.

Odstraszanie złych duchów

Nasi przodkowie wierzyli, że w noc sylwestrową świat żywych miesza się ze światem duchów. Francuzi starają się odstraszyć duchy i demony korzystając ze znanych i sprawdzonych sposobów. O północy starają się zrobić największy możliwy hałas – krzyczą, używają trąbek albo klaksonów samochodów. Dzięki temu mają pewność, że uda się odpędzić niemile widziane stwory tam, gdzie jest ich miejsce.

Sylwestrowa kąpiel w morzu

Interesującą sylwestrową tradycją jest ta w miasteczku Plerin, leżącym w Bretanii. Nazywa się Bain Saint Silvestre i polega na niczym innym, tylko na sylwestrowej kąpieli w morzu. Dodajmy do tego, że zimnym. W wydarzeniu morze wziąć udział każdy chętny – zwyczaj ten cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko lokalnie, w sylwestra zjeżdża się tam bardzo dużo chętnych do zanurzenia w lodowatych falach.

Noworoczne podarunki

Zupełnie nieznaną nam noworoczną tradycją jest wręczanie drobnych podarunków. Jeszcze kilka dziesięcioleci temu zwyczaj miał inną formą. Praktykowano go w zamożnych domach, był to sposób wynagrodzenia dla służby za dobrą pracę przez cały rok. Obecnie prezenty noworoczne otrzymują od rodziców i dziadków dzieci, które są w rodzinie. Najczęściej upominek ma formę pieniężną.

Nowy Rok we Francji


Po szaleństwach sylwestrowej nocy przychodzi Nowy Rok. Jak Francuzi spędzają 1 stycznia? Najczęściej odpoczywają po świętowaniu, któremu oddawali się kilka godzin wcześniej. Tego dnia rezerwują również czas dla najbliższych – umawiają się na obiady i kolacje, również w tym czasie stoły są suto zastawione i uginają się od przysmaków. W Nowy Rok można spokojnie pospacerować opustoszałymi ulicami, ciesząc się urokiem cichych miast.

Następny artykuł Atrakcyjne Pomorze: Chojnice

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!