4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle. Gdzie się wybrać?

Dużym zainteresowaniem miłośników gór cieszy się Wisła - prawdziwa perełka Beskidu Śląskiego oraz miejscowość związana z osobą Adama Małysza i dyscypliną, jaką są skoki narciarskie. W tym artykule przedstawimy 4 najlepsze szlaki turystyczne, którymi koniecznie warto się przejść podczas wypoczynku w Wiśle.

Wisła jest miejscowością, znajdującą się w województwie śląskim, w regionie Beskidu Śląskiego. Jest chętnie odwiedzana przez turystów i to niezależnie od pory roku. Podkreślić należy również, że panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku, jak i uprawiania narciarstwa. W samej miejscowości i w jej okolicach znajdziemy wiele wspaniałych stoków narciarskich, popularnych w Polsce. 


Warto również zaznaczyć, że nie tylko samym sportem i górami żyje Wisła. Pełno tu również wspaniałych zabytków i miejsc, które każdy powinien odwiedzić. Miejsca te stanowią swego rodzaju wizytówkę Wisły i bez wątpienia należy tu zaliczyć m.in.: wiadukt kolejowy Wisła Głębce, kościół Apostołów Piotra i Pawła, Pałacyk Habsburgów, pomnik Źródeł Wisły, czy też Rezydencja Prezydenta RP.

 

Zobacz noclegi w Wiśle:

U Tadka

U Tadka

Wisła, ul. 11 Listopada

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Miętowy Dworek

Miętowy Dworek

Wisła, ul. Przykopa

Kwatery i pokoje 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Natasza

Willa Natasza

Wisła, ul. Wyzwolenia

Wille 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Dlaczego warto przyjechać do Wisły?


Powodów, by to uczynić jest naprawdę sporo. Wisła jest miejscowością wyjątkową, w której każdy powinien poczuć prawdziwy klimat gór. Nie bez powodu jest określana mianem “perły Beskidów”, bo potrafi zachwycić o każdej porze roku.


Wyjątkowe ukształtowanie terenu sprawia, że obserwowanie krajobrazów, otaczających Wisłę, staje się wielką przyjemnością. Góry, Jezioro Czerniańskie, wodospady i spiętrzenia wody, a także liczne wyciągi narciarskie, czy inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich - wszystko to powoduje, że turyści w Wiśle są obecni zawsze.


Pomnik Źródeł Wisły, fot. Nocowanie.pl


Warto również zaznaczyć, że Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Z Baraniej Góry wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu tworzą rzekę Wisłę. W okolicach Wisły biegnie również gęsta sieć szlaków turystycznych, co sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi blisko natury. W sezonie letnim nie tylko amatorzy pieszych wędrówek mają tu co robić. Tutejsze szlaki są niezwykle malownicze - szczególnie jesienią i nie są zbyt trudne, przez co każdy turysta odwiedzający te miejsca, powinien być zadowolony.


Zastanawiasz się, czy wybrać opcję wypoczynku w Wiśle, czy w Szczyrku? Sprawdź koniecznie: Szczyrk, czy Wisła?


Które szlaki w Wiśle są najlepsze i najpiękniejsze?


Wisła posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, którymi możemy zdobywać wiele popularnych szczytów w Beskidach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


Wisła, fot. mario, zdjecia.nocowanie.pl


Oto cztery, naszym zdaniem, najlepsze i najpiękniejsze szlaki górskie w Wiśle.


  • Szlak na Wielki Stożek


Wędrówkę po szlakach turystycznych w Wiśle, dobrze jest rozpocząć od czegoś w miarę przyjemnego. W tym przypadku doskonale sprawdzi się szlak turystyczny, który prowadzi na Wielki Stożek, znajdujący się na granicy polsko-czeskiej. Nie jest to trasa zbyt wymagająca, przez co nada się doskonale na rozgrzewkę przed zdobywaniem tych najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Warto podkreślić, że na samym szczycie znajduje się jedno z najstarszych polskich schronisk górskich, czyli Schronisko PTTK Stożek.


Najlepiej jest wybrać opcję wędrówki szlakiem zielonym (początek przy ulicy Turystycznej) - trasa jest niezwykle przyjemna i z powodzeniem można ją pokonać nawet z dziećmi. Stożek Wielki jest szczytem o wysokości 978 m n.p.m., z którego można podziwiać niezwykłą panoramę Beskidu Śląskiego. Zdobycie szczytu i zejście ze szlaku to łączny dystans 12 km, a jego pokonanie powinno nam zająć nieco ponad 4 godziny.


  • Szlak na Baranią Górę


Wizyta w Wiśle nie może się obejść bez zdobycia szczytu, z którego wypływa największa polska rzeka. Najlepszą trasą na Baranią Górę będzie bez wątpienia szlak niebieski, prowadzący z Wisły Czarne przez Dolinę Białej Wisełki.


Wycieczkę najlepiej jest rozpocząć z przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula, przy którym to znajduje się również duży i płatny parking. Czas potrzebny na pokonanie całego szlaku wynosi około 2 godzin i 30 minut, ale zapewniamy że wrażenia niesamowite.


Pierwsze 2,5 km drogi podążamy asfaltem wzdłuż Białej Wisełki. Wędrówka przypomina spacer nad Morskie Oko – idzie się przyjemnie i bez szaleńczego tempa. Bardziej wymagające wejście rozpoczyna się w chwili, gdy szlak odbija w prawo i rozpoczyna się kamieniste wejście, z którym będziemy już mieć do czynienia na całej długości szlaku. Po kilku minutach docieramy do miejsca, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Mowa oczywiście o Kaskadach Rodła, czyli niewielki wodospad, przy którym można sobie zrobić zdjęcie i krótką przerwę. Po wyruszeniu w dalszą wędrówkę idziemy przez las i trasą pełną kamieni i korzeni. Wzdłuż drogi płynie górski potok, który kilkukrotnie przekraczamy podczas naszej wędrówki. 


Po spokojnej lecz wymagającej wędrówce naszym oczom ukazuje się tablica z informacją o rezerwacie Barania Góra, istniejącym od 1953 roku i mającym chronić naturalny stan okolic Baraniej Góry, skąd swój początek bierze Wisła. Przez sam rezerwat prowadzi typowo górska ścieżka, biegnąca przez las po zboczu góry – wędrówka jest przyjemna, ze względu na fakt, że odcinek nie jest stromy.


Warto podkreślić, że na samym szlaku można spotkać turystów z różnych grup wiekowych, nawet małe dzieci, które pomimo zmęczenia chętnie podążają w dalszą wspinaczkę. Samo podejście na szczyt Baraniej Góry to już wyższy stopień trudności, bo jest ono strome, ale na szczęście krótkie.


Po dotarciu na szczyt naszym oczom ukazuje się niezwykły widok, który jest jeszcze lepszy z ogólnodostępnej i bezpłatnej wieży widokowej, na której to znajdują się drewniane ławy, na których możemy odpocząć. Doskonale widać stąd m.in. Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę, Beskid Żywiecki, a przy sprzyjającej pogodzie również Tatry.


  • Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie


Ta trasa również nie jest zbytnio wymagająca, ale na pewno będzie wyjątkową przygodą dla każdego. Z powodzeniem można się tu wybrać z dziećmi, by móc podziwiać piękno Beskidu Śląskiego. Najlepiej jest wybrać w tym przypadku szlak żółty, który prowadzi z centrum Wisły.


Warto zaplanować wędrówkę tak, by wykonać pętlę i by nie był konieczny powrót tą samą drogą - dzięki temu odkryjemy jeszcze więcej piękna tego regionu górskiego. Łączna długość szlaku, jaką przyjdzie nam pokonać wynosi 14 km - szlak w większości prowadzi utwardzonym gruntem. Po zdobyciu szczytu możemy odpocząć w schronisku, które wyróżnia się dobrą kuchnią, a jego elementem charakterystycznym jest stary volkswagen garbus, przy którym turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia.


Na Trzech Kopcach Wiślańskich styka się granica gmin Wisły, Brennej i Ustronia.


  • Niebieski szlak na Soszów Wielki


Wędrówkę po szlakach turystycznych w Wiśle kończymy na szlaku niebieskim, prowadzącym z Wisły Jawornika na Soszów Wielki, czyli szczyt liczący 886 m n.p.m. Tutaj również punktem obowiązkowym wędrówki będzie wizyta w s


chronisku, będącym jednym z najstarszych w regionie, w którym o każdej porze roku panuje wyjątkowy klimat. Warto pamiętać, że z Soszowa Wielkiego możemy kontynuować wędrówkę w kierunku kolejnych szczytów, takich jak chociażby: Cieślar, Mały Stożek, czy Skolnity. 


Planujesz wyjazd w Beskidy? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Wiśle


W Wiśle największym zainteresowaniem cieszą się kwatery i pokoje, pensjonaty oraz wille. Mieszkanie w rodzinnej miejscowości Adama Małysza to dla większości turystów prawdziwa frajda. Można zamieszkać w pobliżu skoczni narciarskiej, w ścisłym centrum lub na uboczu miejscowości. Wisła jest bardzo rozciągniętą miejscowością, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Wiśle wynosi 158 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, których turyści poszukują w obiekcie, to największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Wiśle.


Jakie noclegi warto zarezerwować w Wiśle?

Apartamenty 66C

Apartamenty 66C

Wisła, ul. 1 Maja

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Warszawianka

Willa Warszawianka

Wisła, ul. Jesionowa

Apartamenty 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Osada Kamratowo

Osada Kamratowo

Wisła, ul. Jasna

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Wisła, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w Wiśle, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Beskidu Śląskiego.


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej