5 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie na Kazimierzu

5 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie na Kazimierzu

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast! Turyści chętnie zwiedzają okolice Rynku Głównego, ale do bardzo lubianych miejsc należy także dzielnica Kazimierz. Właśnie tam toczy się nocne życie Krakowa, choć odwiedzających miasto przyciąga też jego historia oraz zabytki.

Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w Kazimierzu? Na pewno są to restauracje i kluby takie jak Alchemia, gdzie panuje dawny klimat żydowskiej dzielnicy. Jako że Kazimierz bardzo długo był odrębnym miastem, żyje się tu zupełnie inaczej niż w ścisłym centrum Krakowa.  

Spod Wawelu można dojechać tu komunikacją miejską, ale też bardzo szybko dojść pieszo. Przekraczając kładkę Ojca Berntka trafiamy do zupełnie innego świata.Na zwiedzanie Kazimierza warto poświęcić kilka godzin. Można spokojnie błądzić tamtejszymi uliczkami w poszukiwaniu synagog, wybrać się na zwiedzanie muzeów, a później usiąść w którejś z kultowych restauracji.

Zobacz noclegi w Krakowie:

Kazimierz w Krakowie – dawne królewskie miasto


Swoje powstanie Kazimierz zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który w 1335 roku zdecydował, by na wiślanej wyspie ulokować nowe miasto. Miało stanowić ochronę Wawelu od strony wody i wbrew obiegowej opinii na początku wcale nie zasiedlali go Żydzi. Ci pojawili się tu dopiero pod koniec XV stulecia z rozkazu Jana Olbrachta.

Władca przesiedlił tu krakowskich Żydów z powodu niesnasek z polskimi kupcami i pogromu, jaki miał miejsce w 1494 roku. Zajęli oni północno-wschodnią części Kazimierza – teraz znajduje się tam ulica Szeroka, Miodowa i Jakuba. Aż do XIX wieku nie mogli opuszczać swojej enklawy, by osiedlać się zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Kazimierz przestał być odrębnym miastem dopiero pod panowaniem austriackim. Za czasów zaboru został przyłączony do Krakowa, stając się jedną z jego dzielnic.

Kazimierz w Krakowie – co warto zobaczyć?


Niewątpliwą atrakcję Kazimierza stanowi ulica Szeroka, będąca centrum dawnej dzielnicy żydowskiej. Teraz odbywa się tu główny koncert corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej, czyli Szalom na Szerokiej. Spacer Szeroką to za mało dla osób, które chcą poznać Kazimierz, dlatego przedstawiamy kilka miejsc, które są obowiązkowym punktem każdej wizyty w dzielnicy.

  • Plac Wolnica

Miejsce to stanowi serce dzielnicy Kazimierz. Niegdyś wielkością dorównywał Rynkowi Głównemu, w obecnym kształcie jest tylko częścią dawnego rynku miasta. Plac Wolnica zlokalizowany jest u zbiegu ulic Krakowskiej i św. Wawrzyńca. Obecne granice wytyczono w XIX wieku, przyłączając Kazimierz do Krakowa.

Do dawnych handlowych tradycji nawiązują odbywające się tu cykliczne imprezy, takie jak Święto Chleba. Przy placu stoi dawny renesansowy ratusz miasta Kazimierza, w którym obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Etnograficzne.

  • Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne powstało na początku XX wieku (1911 rok) z inicjatywy Seweryna Udzieli. Był kolekcjonerem ludowego rękodzieła, który chciał ocalić od zapomnienia przedmioty o dużej wartości artystycznej. Wystawy przedstawiają codzienne życie wsi, jak też świąteczne zwyczaje i obrzędy. Goście mogą zajrzeć do wiejskiej izby oraz warsztatu rzemieślnika.

Muzealne zbiory mieszczą się w dawnym ratuszu miasta. Odbudowany po wielu pożarach reprezentuje styl renesansowy, jednak zachowały się też oryginalne XIV-wieczne fragmenty murów. W 1907 roku we wschodnią ścianę gmachu wmurowano tablicę, upamiętniającą przybycie Żydów do Polski.

  • Żydowskie Muzeum Galicja

To miejsce powinni odwiedzić wszyscy turyści, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską. Jest to również swoisty pomnik dla ofiar Holokaustu. Ekspozycje prezentują tradycje i życie galicyjskich Żydów.

W muzeum można zobaczyć dwie wystawy stałe „Śladami Pamięci” oraz „Pamięć Niedokończona”, organizowane są także wystawy czasowe.

  • Stara Synagoga

Stara Synagoga mieści się przy ulicy Szerokiej, obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wybudowano ją w XV wieku, przez co należy do najstarszych zachowanych synagog w naszym kraju. Podczas drugiej wojny światowej budynek przejęli Niemcy, użytkując jako magazyn. Wyposażenie uległo więc zniszczeniu. Bezpośrednio po wojnie synagoga nadal niszczała, odrestaurowano ją pod koniec lat 50. XX wieku, przekazując na cele muzealne.

W Starej Synagodze
można oglądać wystawę stałą zatytułowaną „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”. Prezentuje bogatą kolekcję judaików związanych ze świątynią oraz świętami religijnymi. Z kolei w dawnej modlitewnej sali kobiet ulokowano eksponaty dotyczące życia prywatnego oraz rodzinnego.

  • Synagoga Tempel
Synagoga Tempel

Synagoga Tempel

Kraków , ul. Miodowa

Kościoły Kraków 10

Synagoga Tempel to jedna z czterech czynnych krakowskich synagog. Wybudowano ją w w latach 1860-1862 z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych i Towarzystwa Religijno-Cywilizacyjnego. Wyróżnia się oryginalnym mauretańsko-renesansowym stylem, wewnątrz można podziwiać barwne witraże z przełomu XIX i XX wieku, ozdobne stiuki, wzory na stropie, mauretańskie polichromie plafonu i inne oryginalne zdobienia.

Obecnie Tempel jest nie tylko miejscem modlitwy, organizowane są tu wydarzenia kulturalne, jak na przykład oncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Następny artykuł 4 najlepsze szlaki...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!