5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Śląsku. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Śląsku. Gdzie się wybrać?

Poznawać i odkrywać wyjątkowe miejsca w Polsce można tak naprawdę zawsze i wszędzie. Obecny czas pandemii i ograniczenia podróżowania po Polsce sprzyja organizacji wycieczek jednodniowych. To właśnie dzięki nim mamy niepowtarzalną możliwość, by zobaczyć to, co znajduje się na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. W tym artykule przedstawione zostały pomysły na jednodniowe wycieczki na Śląsku. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Śląsk jest regionem wyjątkowym z wielu powodów. Większości osób kojarzy się przede wszystkim z doskonale rozwiniętym przemysłem i wydobywaniem węgla w największych polskich kopalniach. Sporo osób zapomina jednak, że miejsce to obfituje w wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu bowiem wyjątkowe zabytki, atrakcje przyrodnicze i wyjątkowy region górski Beskidów. Oznacza to, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. W okresie ferii zimowych Śląsk był zawsze oblegany przez miłośników narciarstwa i gór. Okazuje się, że ten region oferuje wiele możliwości, gdy weźmie się pod uwagę wycieczki jednodniowe Śląsk.


Śląsk to region o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia w Polsce. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski. W całym regionie działa łącznie 19 miast na prawach powiatu oraz 17 powiatów. Najbardziej znane miasta to bez wątpienia: apartamenty Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, czy Jastrzębie-Zdrój.


Obowiązkowe punkty podczas wycieczek po regionie to przede wszystkim: Zamek Bobolice, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Olsztynie, Jezioro Żywieckie, Muzeum Browaru w Żywcu lub w Tychach, Skrzyczne, Czantoria, Góra Żar, Energylandia, Nikiszowiec – czyli najpiękniejsza dzielnica Katowic, cały Cieszyn, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Literatury w Bielsku-Białej, Kopalnia Guido w Zabrzu. Pasjonaci sportu powinni koniecznie zobaczyć skocznię im. Adama Małysza w Wiśle oraz Stadion Śląski w Chorzowie. Na tym wyjątkowość regionu jednak się nie kończy, bo znajdziemy tu również miejsca, gdzie dominuje cisza i spokój, a my możemy wypoczywać pośród wspaniałej przyrody.


Sprawdź również: Najpiękniejsza miejsca w Polsce w zimowej odsłonie. Gdzie warto się wybrać?


Najlepsze miejsca w Polsce na jednodniowe wycieczki na Śląsku


Region Śląska potrafi zaskoczyć i zachwycić na każdym kroku. Z powodzeniem możemy się tu wybrać o każdej porze roku. Miejsca idealne dla par, rodzin z dziećmi, czy osób starszych, do tego wszystkiego - doskonale rozwinięta komunikacja, która umożliwia odkrywanie niezwykłych miejsc, nawet gdy nie mamy własnego samochodu. Krótsze wyjazdy, w tym jednodniowa wycieczka samochodem, przeważają głównie wśród tutejszych mieszkańców, którzy wybierają się nad okoliczne jeziora lub w góry – ma to miejsce zazwyczaj w weekend. Pod ich nieobecność do miast zjeżdżają się turyści, którzy po prostu chcą je pozwiedzać, w cyklach weekendowych. Gwarantujemy, że wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Śląsku, możemy zobaczyć również podczas wycieczki jednodniowej. Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!  • Magiczny Cieszyn


Rozpoczynamy od miasta, do którego możemy wybrać się o każdej porze i będziemy mieć pewność, że zawsze będzie tak samo zachwycające. Apartamenty Cieszyn, bo o nim mowa, to miejscowość, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Śląska i turystów wypoczywających w Beskidzie Śląskim. Bogata historia, wspaniałe zabytki, klimatyczne uliczki, bliskość Czech - to przede wszystkim wyróżnia to właśnie miasto. Możemy się tu zatrzymać podczas wycieczki do Czech. Polska strona Cieszyna to coś wspaniałego. Na czeską stronę tej miejscowości udaje się chyba każdy, by móc zrobić zakupy w tutejszych sklepach, czy spróbować knedliczków w czeskich restauracjach. 

 

 

Studnia Trzech Braci

Studnia Trzech Braci

Cieszyn, ul. Trzech Braci

Zabytki Cieszyn 10.0
Cieszyńska Wenecja

Cieszyńska Wenecja

Cieszyn, ul. Przykopa

Rekreacja Cieszyn 10.0
Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa

Cieszyn, ul. Głęboka

Muzea Cieszyn 10.0

 

 

Jeśli uwierzymy legendom, to Cieszyn może być najstarszym miastem w Polsce. Najprawdopodobniej został założony w 810 r. przez 3 synów księcia Leszka III: Bolka, Leszka i Cieszka. Bracia ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, założyli miasto o nazwie Cieszyn. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić przynajmniej dzień. Kryje ono w sobie wiele tajemnic oraz wyjątkowych miejsc. Nasze zwiedzanie warto rozpocząć od zamku i punktu widokowego, który się tu znajduje. To bardzo ważne miejsce, nie tylko dla Ślązaków, ale i wszystkich Polaków. To właśnie tu znajdują się jedne z najstarszych zabytków w naszym państwie, a wszystko to wkomponowane w park założony w stylu romantycznym, z wieloma zabytkowymi drzewami. 

 

Szczególnie polecamy udanie się na Wieżę Piastowską, z której to możemy podziwiać niezwykły widok na cały Cieszyn oraz Beskidy po polskiej i czeskiej stronie. Naszą uwagę z pewnością zwróci również rotunda, która widnieje na banknocie 20 zł. Następny punkt, do którego warto się udać to Rynek, który powstał tu w XV wieku. Jeśli chcemy napić się kawy, czy zjeść obiad, to znajdziemy tu wiele miejsc. Dużym zainteresowaniem każdego, kto odwiedza Cieszyn, cieszy się tutejsza Wenecja. To klimatyczna uliczka, na której możemy poczuć się niemal jak w popularnej włoskiej miejscowości. Woda płynąca kanałem napędzała niegdyś koła młyńskie. Obecnie malownicze, ukwiecone niskie domki mieszkalne zbudowane są tuż nad kanałem i stanowią atrakcję miasta. Obowiązkowe punkty w Cieszynie to również m.in. studnia Trzech Braci, Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej, kościół Świętej Trójcy, czy most na Olzie, na którym znajduje się granica polsko-czeska.


Zobacz również: Cieszyn na weekend - co warto zobaczyć?

 

Tutaj znajdziesz noclegi w Cieszynie:

 

 

Apartament ST1

Apartament ST1

Cieszyn, ul. Stary Targ

Apartamenty Cieszyn
Hotel Liburnia

Hotel Liburnia

Cieszyn, ul. Liburnia

Hotele Cieszyn 9.1
Marek i Karolina

Marek i Karolina

Cieszyn, ul. Generała Józefa Hallera

Kwatery i pokoje Cieszyn 9.8

 


  • Jednodniowy wyjazd do Zamku Ogrodzieniec


To bez wątpienia jedna z największych atrakcji całego regionu Śląska. Swego rodzaju wyróżnikiem jest przede wszystkim lokalizacja na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dzięki czemu jest to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale i przez turystów. W zimowej odsłonie Zamek Ogrodzieniec wygląda niczym z bajki, o czym warto jest przekonać się osobiście. Warto podkreślić, że zamek znajduje się na najwyższym wzniesieniu Jury o wysokości 515 m n.p.m. Jako ciekawostkę należy przytoczyć tu fakt, że na zamku kręcono znane polskie filmy, takie jak: Janosik, Rycerz, czy Zemsta. Wizytę w tym miejscu można z powodzeniem połączyć ze spacerem po całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która jest świetnym miejscem na wyjazd i to nie tylko w zimie.


Poznaj: Najpiękniejsze zamki i pałace Górnego Śląska


  • Zimowy wyjazd w Beskid Śląski


Przed nami propozycja, która może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, niezależnie którą miejscowość wybierzemy. Bo tak naprawdę wszędzie powinno być fantastycznie. Beskid Śląski cieszy się popularnością o każdej porze roku. Warunki sprzyjają zdobywaniu szczytów i poznawaniu wspaniałych zabytków w tutejszych miejscowościach. 

 

 

 

 

Warto zaznaczyć, że nie jest on może tak bardzo oblegany, jak np. Tatry, czy Karkonosze, dzięki czemu będziemy mieli tu możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju i tak, jak najbardziej lubimy. Szczególnie polecamy wycieczki do Wisły, Ustronia, Koniakowa, Szczyrku, czy Żywca. To nie tylko wspaniałe szlaki górskie, ale również doskonale rozwinięta baza narciarska i zabytki, z których te miejscowości słyną.


Sprawdź również: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?

 

Sprawdź noclegi w Wiśle i Szczyrku:

 

 

Apartamenty Krystyna

Apartamenty Krystyna

Wisła, ul. Biała Wisełka

Apartamenty Wisła 10.0
Dom Wczasowy Maria

Dom Wczasowy Maria

Szczyrk, ul. Beskidzka

Pensjonaty Szczyrk 10.0

 


  • GEOsfera w Jaworznie


Kolejna propozycja to miejsce, w które najlepiej jest się wybrać w sezonie wiosenno-letnim, ale również zimą odnajdziemy tu ciszę i spokój oraz to, co najpiękniejsze. W GEOsferze w Jaworznie każdy może delektować się wspaniałym klimatem i możliwością przebywania z dala od tłumów ludzi. Miejsce to wyróżnia przede wszystkim naprawdę duży obszar (bo aż 8 ha) i lokalizacja w dawnym kamieniołomie. Piękne widoki, lazurowa woda, jak również zobaczenie na własne oczy naturalnych rozmiarów paleorekonstrukcje odkopanych kręgowców. W GEOsferze można również wziąć udział w licznych warsztatach edukacyjnych. Na pewno jest to miejsce, które warto odwiedzić na Śląsku.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Park Gródek w Jaworznie - idealny pomysł na wakacyjny weekend

 

  • Jednodniowy wyjazd do Pszczyny


Przegląd wyjątkowych miejsc na jednodniowe wycieczki w województwie śląskim kończymy naprawdę znakomitą propozycją. Jednodniowy wyjazd do Pszczyny powinien ucieszyć każdego. Obowiązkowym punktem na pewno będzie Zagroda Wsi Pszczyńskiej, jak również zabytkowy Park Pszczyna, na który odpowiednio składają się: Park Zamkowy z rezydencją książąt pszczyńskich i parkiem krajobrazowym, przypominającym ogrody angielskie, Park Dworcowy i Park Zwierzyniec. Ta propozycja powinna być niezwykle ciekawa z tego względu, że każdy odnajdzie tu ciszę i spokój i zyska sporą dawkę historii miasta i nie tylko. Pszczyna poleca się na każdą porę roku.


Przeczytaj również: Atrakcyjny Śląsk. Miejsca warte odwiedzenia

 

Oto popularne noclegi w Pszczynie:

 

 

 


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking miejsc na Śląsku, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachęci Was do podróżowania po tym właśnie regionie. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region województwa śląskiego jest klimatyczny i warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową na Śląsku, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.Następny artykuł Szrenica - szczyt, który...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej