6 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

6 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc województwa lubelskiego. Tamtejsze jeziora od lat są ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców regionu, którzy cenią niepowtarzalny klimat oraz wyjątkową atmosferę, jaka zawsze panuje tam w wakacje.

Dlaczego warto odwiedzić Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie? Urlop w tym miejscu będzie zupełnie nowym, wyjątkowym doświadczeniem – oczywiście jeżeli jesteś spoza Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu już dawno odkryli uroki miejscowych jezior i w ciepłe dni chętnie wypoczywają nad wodą. Najbardziej oblegane są weekendy, więc jeśli chcesz uniknąć tłumu, najlepiej zrobisz, jeśli przyjedziesz w dzień powszedni.

Jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego oferują naprawdę wiele atrakcji – piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, w kilku miejscach panują też dobre warunku do uprawiania windsurfingu. Można więc śmiało zacząć przygodę z tym sportem. Warto również rozejrzeć się po okolicy, większość akwenów jest bowiem otoczona lasami, sąsiadują też z Poleskim Parkiem Narodowym, w którym czeka sporo ścieżek turystycznych. Tereny te świetnie nadają się dla rowerzystów oraz pasjonatów kajakarstwa – przez pojezierze przepływa bowiem Wieprz i Bug, świetnie nadające się do zorganizowania spływu.

Jeżeli planujesz wypoczynek na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, poznaj jeziora, które są szczególnie atrakcyjne dla turystów. Tam zawsze wiele się dzieje, a ich okolica zapewnia mnóstwo atrakcji.

Jezioro Białe, kultowe miejsce



Jezioro Białe i leżąca nad jego brzegiem Okuninka to najpopularniejsze miejsca na całym Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. To właśnie tam przyjeżdża najwięcej wczasowiczów, więc w wakacyjne weekendy jest tam naprawdę gwarnie. Okuninka to typowo letniskowa miejscowość, która wyróżnia się zróżnicowaną i dobrze przygotowaną bazą noclegową. Letnie życie toczy się tam wzdłuż głównej ulicy, przy której zlokalizowano liczne punkty gastronomiczne – wieczorem miejscowe bary zamieniają się w dyskoteki, więc jeśli szukasz spokoju, radzimy zatrzymać się nieco dalej od centrum.

Samo jezioro należy do największych i najczystszych na pojezierzu. Choć tak wiele osób korzysta z kąpieli w Białym, po każdym sezonie akwen samoczynnie się oczyszcza, co jest zasługą tamtejszego piasku, działającego jak filtr. Z tego względu wody jeziora są chętnie eksplorowane przez nurków – w Okunince działa nawet centrum nurkowe. Inne atrakcje, które czekają na turystów, to liczne plaże, wypożyczalnie rowerów wodnych oraz szkółki windsurfingowe. W wakacje przy promenadzie działa też wesołe miasteczko, stąd tak duża popularność Białego wśród rodzin.

Jezioro Piaseczno, idealne na wypoczynek



Kolejnym jeziorem Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, które warto wybrać na wakacje, jest Piaseczno. Wody tego akwenu również uważane są za bardzo czyste – bliżej brzegu dobrze widać piaszczyste dno – a dzięki wyjątkowej przejrzystości, akwen eksplorowany jest przez nurków. Dla turystów wypoczywających nad jeziorem Piaseczno przygotowano kąpielisko z plażą i molo. Jego brzegi porośnięte są mieszanym lasem pełnym grzybów, w którym znajdziesz liczne ścieżki spacerowe.


W okolicy nie ma dużego letniska, noclegi można znaleźć w pobliskich wsiach lub działającym niedaleko ośrodku wypoczynkowym. Do miejscowych atrakcji należy baza żeglarska i nurkowa, a także miejsce do gry w paintball.

Jezioro Zagłębocze, spokojne i klimatyczne



Jezioro Zagłębocze leży kilkanaście kilometrów od Piaseczna, jest też zdecydowanie mniej oblegane, choć wcale nie nudne. Noclegi dostępne są w działającym tam ośrodku wypoczynkowym oraz we wsiach, które otaczają akwen. Poza tym przy Zagłęboczu działa też pole namiotowe z miejscem na kampery. Jeśli będziesz mieć szczęście, będziesz mógł biwakować przy samym lustrze wody.

W sezonie letnim miejscowa infrastruktura obejmuje też liczne bary i food trucki. Napijesz się tam kawy i czegoś zimnego, zjesz zarówno pizzę i zapiekankę, jak również domowy obiad. Plaża nad jeziorem Zagłębocze jest dość kameralna, jednak zawsze dobrze przygotowana na wakacje. Kąpieliska strzegą ratownicy, można również wypożyczyć łódkę lub rower wodny. Kilkaset metrów od jeziora znajdziesz park linowy, a malowniczą okolicę zwiedzisz na rowerze. Jezioro położone jest w otulinie Poleskiego Parku Narodowego, więc podczas wakacji możesz cieszyć się bliskością przyrody.

Jezioro Łukcze, jedno z największych


Jezioro Łukcze

Jezioro Łukcze

Krasne, ul. Krasne Krzywe

Plaże i kąpieliska Krasne 10

Łukcze to jedno z największych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Składa się z dwóch części, które połączone są ze sobą przewężeniem. Nad jeziorem działa plaża i ośrodek wypoczynkowy, noclegi można znaleźć również w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych.

Dlaczego warto wybrać jezioro Łukcze na miejsce swojego wypoczynku? Nie jest tak zatłoczone, jak inne akweny pojezierza, a mimo tego zapewnia liczne atrakcje. Znajdziesz tam piaszczystą plażę, przy której zlokalizowano wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego. Na turystów czekają rowery wodne, łodzie wiosłowe i kajaki, poza tym w recepcji ośrodka wykupisz licencję na wędkowanie. Przy kąpielisku działa też plac zabaw dla dzieci, więc maluchy na pewno nie będą narzekać tam na brak atrakcji.

Jezioro Krasne, enklawa spokoju


fot. Jonathan Petersson / Pexels.com CC0

Nad brzegiem jeziora Krasne znajduje się wieś o tej samej nazwie, w której zachowało się sporo drewnianych domów, charakterystycznych dla Polesia. Nawet w szczycie sezonu letniego znajdziesz tam spokój – turyści zdecydowanie częściej jeżdżą do Okuniknki – więc jeśli interesuje cię wypoczynek w prawdziwym zaciszu, krasne będzie dobrym wyborem.

Wypoczywając nad Krasnem, warto zachować ostrożność, gdyż w najgłębszym miejscu liczy ono aż 33 metry. Na szczęście atrakcji przy brzegu nikomu nie będzie brakować – nad jeziorem znajduje się piaszczysta plaża z pływającym pomostem, ośrodki wypoczynkowe i punkty gastronomiczne. Mając więcej czasu warto zwiedzić okolicę, by zobaczyć późnobarokowy kościół w Ostrowie Lubelskim, ruiny zamku w Zawieprzycach oraz drewnianą unicką cerkiew i niewielki skansen budownictwa ludowego, który znajduje się we wsi Hola.

Jezioro Rogóźno, lokalizacja dla wędkarzy


fot. Brett Sayles / Pexels.com CC0

Jezioro Rogóźno to chyba najbardziej kameralne z jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, a zarazem prawdziwy raj dla wędkarzy. Jeżeli latem chcesz dołączyć do tej społeczności, musisz postarać się o licencję. Można ją wykupić we wsi, w Ośrodku Sportów Wędkarskich. Ryby, które najliczniej występują w jeziorze, to między innymi karpie, liny, szczupaki i płocie.

Nad Rogóźno łatwo jest trafić, leży bowiem blisko trasy biegnącej z Łęcznej do wsi Sosnowica. Poza łowieniem ryb, wczasowicze mogą korzystać z atrakcji miejscowej plaży z pomostem, przy której działa kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego. Do dyspozycji letników są tam rowery wodne i łódki. Mały lub większy głód zaspokoisz w barach, które również zlokalizowane są przy plaży. Do niewątpliwych atutów jeziora Rogóźno należy otoczenie gęstych lasów, stanowiących idealną scenerię spacerów i rowerowych przejażdżek. Na dwóch kółkach dotrzesz do innych pobliskich akwenów – wspominanych już Zagłębocza, Łukcza i Piaseczna.

Następny artykuł Kazimierz otwiera żłobek

Komentarze (6)

Wodnik

Okuninka, stolica alkoholizmu, rozwydrzonej młodzieży, plastik i kolorowe jarmarki, chińskie markety, disco polo do rana umila sen letnikom, kosmiczne ceny, płatne parkingi, gokarty jeżdżące po nogach, tłok na chodnikach. Chcesz odpocząć - omijaj j.Białe z daleka. Tylko czerwiec lub wrzesień.

Barczy

Pochodzę z Lubelszczyzny i chociaż mieszkam w Krakowie, co roku odwiedzam Pojezierze. Panuje tu specyficzny mikroklimat, jeziora są ciepłe a las sosnowy przepięknie pachnie. Teren jest płaski ,co zachęca do wycieczek rowerowych wiosną, latem i jesienią ścieżkami przez pola i las. W ziemie ( jeśli spadnie śnieg) teren doskonale nadaje się na biegówki ( w lesie jest chłodno i pokrywa śniegowa utrzymuje się bardzo długo) Praktycznie z nad Rogóźna jest brukowana droga nad Piaseczno, to kolejna atrakcja dla spacerowiczów i fajna trasa dla rolkowców. Latem woda w jeziorach osiąga cudowną temperaturę Morza Śródziemnego. Ciekawą atrakcją są też spływy Wieprzem lub Bystrzycą .

Krystian

Jezioro Białe to takie Mielno wschodu :)

Gość

Jezioro Biale spokojnie mogłoby być uzdrowiskiem. Takiej zawartości srebra w wodzie nie ma prawdopodobnie nigdzie więcej w kraju. To wlasnie to srebro oczyszcza wodę. W ogóle cale te pojezierze jest jak dla mnie bardzo niedocenione. Przejrzyste, cieple wody, najwieksze naslonecznienie w kraju. Jak dla mnie bije na glowę Mazury. Tak na marginesie bratnie pojezierze Szackie tuż przy samej granicy z Polską na Ukrainie to dopiero cud natury. Gdyby dalej lezalo w granicach Polski to by bylo najbardziej oblegane miejsce w kraju.

Gość 1

Ja uwielbiam pojezierze -my jeździmy nad Zagłębocze , kochamy to miejsce , może w tym roku jezioro Białe :-)

Ivona

Uzdrowiskiem? Wolne żarty. Chyba dla kuracjuszy z domu wariatów.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!