7 najciekawszych atrakcji na Słowacji

7 najciekawszych atrakcji na Słowacji

Nasz południowy sąsiad – Słowacja, choć jest krajem niewielkim, to wśród Europejczyków jest popularnym wakacyjnym kierunkiem. Wbrew pozorom zapewnia przybywającym ogrom przeróżnych atrakcji! Jeśli wybierasz się na Słowację na wakacyjny urlop, koniecznie musisz poznać najciekawsze z nich! Przeczytaj, by dowiedzieć się,  gdzie warto się wybrać, by móc w pełni cieszyć się słowackimi perełkami.


Słowacja to kraj, który w zanadrzu ma wspaniałe uzdrowiska i piękne góry. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy aktywnego wypoczynku. Mogą przebierać w takich atrakcjach jak jazda konna, spływy kajakowe, górskie wycieczki, przejażdżki rowerowe i wędkowanie. Jednak ci turyści, którzy wolą spokojne zwiedzanie i nastawieni są na miejskie atrakcje, również znajdą coś dla siebie.

Doskonale zachowane zabytki i nieustannie rozwijająca się infrastruktura turystyczna sprawią, że te wakacje będą niezapomniane!

Zamek Bojnicki


Zamek Bojnicki uważany jest za najpiękniejszy zamek w Europie. To jeden z najstarszych zamków znajdujących się na Słowacji, więc wiąże się z nim długa historia.  Wielu turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie po to, by go odwiedzić, porównuje go do zamku z czołówki bajek Disney’a. Niemal przez cały rok odbywają się w nim tematyczne imprezy, a najciekawszą z nich jest tradycyjny festiwal duchów i straszydeł!

Pod zamkiem znajduje się jaskinia, która jest udostępniona turystom do zwiedzania. Znajdują się w niej dwa jeziorka, które najprawdopodobniej są składnikiem systemu jaskiniowego kontynuowanego w dalszych miejscach. Z kolei przed zamkiem znajduje się 700-letnia lipa króla Macieja, uznawana za najstarsze drzewo w kraju. Dzieci z pewnością ucieszą się z faktu, że w okolicy zamku znajduje się zoo, w którym żyją liczne gatunki zwierząt.

Zamek Bojnicki to niezwykle romantyczne miejsce, w którym spędzisz niesamowite chwile. Wybierz się tam po wspaniałe przeżycia i wyjątkowe zdjęcia.

Bachledka


Uwielbiasz towarzystwo przyrody? Jeśli tak – to będzie strzał w dziesiątkę! Bachledka, czyli ścieżka w koronach drzew daje turystom możliwość, jakiej dotąd nie mieli. Ta wysoka na 32 metry  i długa na 600m ścieżka widokowa usytuowana wśród chmur, jest niesamowitym miejscem, które musisz odwiedzić. 

Jednak Bachledka to nie tylko wyjątkowe spacer, który zapiera dech w piersiach. Przygotowano również wiele innych niespodzianek. Możesz zatrzymać się na specjalnie przygotowanych dwóch adrenalinowych przystankach i sprawdzić, czy masz lęk wysokości. Adrenalinowy widok w dół to nie atrakcja dla każdego turysty. A ty odważysz się spróbować?

Ci, którzy nie zechcą wracać na dół na piechotę, mogą skorzystać z 67 metrowej zjeżdżalni. Twoja podróż zostanie skrócona do kilku sekund, a  ty znów poczujesz się jak dziecko!

Park Narodowy Słowacki Raj


Do Słowackiego Raju napływają tłumy nie tylko z całego kraju, ale i Europy. Wielu turystów, lubiących bycie otoczonym pięknem przyrody, decyduje się na wizytę właśnie w tym miejscu. Słowacki Raj jest wyjątkowy, ponieważ ma różne trasy trudności, które pozwolą ci sprawdzić twoją wytrzymałość i kondycję. Na swojej drodze możesz spotkać drabiny, mosty wybudowane nad rwącymi rzekami, równoważnie i wąwozy.

Dawniej, w centrum Parku Narodowego Słowacki Raj znajdował się średniowieczny klasztor. Niestety,  do dziś zachowały się wyłącznie ruiny budowli.

Wybierz się na wycieczkę do tego wyjątkowego parku i doceń jego malowniczość. W tym celu odwiedź położoną na terenie parku dużą polanę Kláštorisko, z której rozpościera się panorama na tatrzańskie pasma górskie.

Jaskinia Lodowa Dobszyńska


Jaskinia Lodowa Dobszyńska znalazła się w tym zestawieniu nie bez powodu. Znajduje się w Słowackim Raju i jest największą jaskinią lodową na Słowacji. Wnętrze jaskini  zapiera dech w piersiach. W dużej części wypełnia ją lód utrzymujący się tam od tysięcy lat. Zachwyca nie tylko lodowa tafla podłogi, ale też lodowe wodospady, słupy i stalagmity i stalaktyty.

Co ciekawe, Jaskinia Lodowa Dobszyńska, to pierwsza elektrycznie oświetlona jaskinia w Europie. Jej zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem, a koszt biletów wstępu dla osoby dorosłej wynosi około 8 euro. Przewodnik oprowadzając turystów po jaskini, opowiada jej historię wyłącznie w języku słowackim, więc zanim wybierzesz się na wycieczkę, a nie znasz tego języka,  zapoznaj się z informacjami dostępnymi w internecie czy przewodniku.

W trakcie 30 minutowego oprowadzania po jaskini możesz zdążyć zmarznąć, więc zadbaj wcześniej o odpowiedni ubiór – w szczególności buty. Może być ślisko, a temperatura wewnątrz jaskini wynosi od -0,2 do – 3,9 °C.

Jaskinia znajduje się około 100 km od granicy z Polską. Zdecydowanie warto poświęcić kilka godzin na to, by ją zwiedzić – w  końcu nie codziennie można przenieść się do prawdziwej krainy lodu!

Herlany

Nieopodal Koszyc znajdują się Herlany, które niegdyś pełniły funkcję uzdrowiskową. To właśnie tu, od 140 lat, tryska gejzer – unikat na światową skalę. Choć kiedyś tryskał na wysokość aż 112 metrów, obecnie jest to tylko 20 metrów, a wybuch odbywa się regularnie co 32-36 godzin. Jest również o tyle wyjątkowy, że nie jest to gorące źródło! Temperatura waha się w granicach 14-18 °C.

Zanim zdecydujesz się na podróż, zadzwoń na pocztę w Herlanach, by dowiedzieć się, na kiedy przewidywana jest najbliższa wodna erupcja.

Tatralandia


Chcesz się zrelaksować czy dobrze zabawić? W Tatralandii każdy spełni swoje oczekiwania! Jest to jeden z największych Aquaparków w Europie. Kompleks wodny składa się z kilkunastu basenów i zjeżdżalni oraz wielu innych atrakcji. Jest to szczególnie polecane miejsce, osobom które przybywają na Słowację z dziećmi. Będzie to nie tylko świetna zabawa, ale i wyjątkowa przygoda!

W Tatralandii możesz zażyć kąpieli w źródle wody termalnej, której temperatura sięga 60 stopni Celsjusza. Ma ona szczególnie dobroczynny wpływ na układ oddechowy, ale też ruchowy. 

Tatralandia to także spa, welness, saunowy świat Celtów, czyli wszystko to, o czym marzą osoby pragnące wypoczynku czy odrobiny relaksu. Cena biletu całodziennego wstępu do wodnego kompleksu to 27 euro za osobę dorosłą i 20 euro za dziecko. Nie zrażaj się, ponieważ to, co czeka Cię za drzwiami aquaparku, jest tego warte!

Tatrzańska Łomnica


Wszyscy miłośnicy gór, którzy odwiedzają Słowację, powinni rozważyć wycieczkę do Tatrzańskiej Łomnicy. Jest to jeden z najpiękniejszych kurortów tatrzańskich oraz nowoczesny ośrodek narciarski. Warto odwiedzić to miejsce zarówno zimą jak i latem, tym bardziej, że od granicy Polski dzieli je 30 kilometrów.

Najciekawszą atrakcją jest kolejka gondolowa, która zawozi turystów prosto  na Łomnicę. Podróż odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap to podróż ze stacji Tatrzańska Łomnica na Łomnicki Staw. Dopiero drugi etap podróży zakończony jest wizytą na szczycie góry. Najbardziej niesamowite jest, że przy odrobinie szczęścia, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające, z tarasu widokowego turyści mogą zaobserwować austriackie Alpy. Góry te oddalone są od szczytu Łomnicy aż o 350 kilometrów!

Następny artykuł 5 najciekawszych atrakcji w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej