5 najciekawszych atrakcji w Austrii

5 najciekawszych atrakcji w Austrii

Austria przede wszystkim znana jest z nart, pięknych Alp i Wiednia, które kradnie serce turystów przede wszystkim po zmroku. Niestety, bardzo często traktowana jest jako punkt przelotowy pomiędzy Polską a krajem docelowym lub przyciąga turystów za sprawą  jednodniowych wycieczek organizowanych przez biura podróży. Okazuje się jednak, że niesłusznie, ponieważ jest to kraj bardzo atrakcyjny zarówno zimą jak i latem. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie atrakcje w Austrii są warte uwagi i jak zaplanować wakacyjny wypad, by nie pominąć niczego ciekawego!


Gdy większość turystów usłyszy hasło „Austria” od razu w głowie ma obraz zimowych szaleństw w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów!  Warto wiedzieć, że to jednak nie wszystko, co Austria ma do zaoferowania. Owszem, są tu piękne wysokogórskie trasy, na których można wystawić swoje możliwości na próbę, ale też ciekawe wąwozy i interesujące jaskinie i wodospady.

Piękno Austrii odkryjesz również w miastach, które nie wymagają większej promocji – w Wiedniu i Grazie. Jak widać, opcji spędzania wypoczynku jest wiele. Zapoznaj się z naszymi propozycjami najciekawszych atrakcji w Austrii i wybierz coś, co idealnie trafi w twój gust!

Wiedeń


Wiedeń to miasto, które powinien zobaczyć każdy turysta będący miłośnikiem klimatycznych miejsc. To miasto o wyjątkowym charakterze zachwyca stylem i interesującą zabudową. W końcu nie bez powodu centrum Wiednia zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas spaceru malowniczymi uliczkami z pewnością prędzej czy później trafisz na Stephansplatz, na którym znajduje się jedna z najciekawszych budowli Wiednia. Mowa tu o gotyckiej Katedrze św. Szczepana. Choć wypełniona jest dziełami sztuki po brzegi, to turyści odwiedzają ją głównie po to, by przespacerować się katakumbami  czy wspiąć się na wieżę i podziwiać wspaniałą panoramę. Warto również zobaczyć z bliska Pummerin, największy dzwon Austrii i trzeci co do wielkości bijący dzwon w Europie.

Będąc w Wiedniu, warto wybrać się na 25-minutową przejażdżkę Ring Tram.  Bilet kosztuje 9 euro, ale po drodze podziwiać można wyjątkowe budynki znajdujące się wzdłuż bulwaru. Są to między innymi  ratusz, uniwersytet, parlament czy Kościół Wotywny, który powstał w podziękowaniu za uratowanie życia cesarzowi po zamachu.
Jeśli lubisz się przechadzać po muzeach, konieczni  odwiedź muzeum historii sztuki Kunsthistorisches Museum oraz muzeum historii naturalnej Naturhistorisches Museum. Cena biletów waha się pomiędzy 15-20 euro, ale bogactwo eksponatów, które tam zobaczysz jest warte każdej ceny.

Wiedeński Prater przyciąga tłumy turystów. To najstarszy park na świecie, w którym znajduje się ogrom atrakcji. To ponad 250 karuzel, rollercoasterów, a także słynny wiedeński diabelski młyn, który w zabytkowym wagoniku zabierze cię w niesamowitą podróż.


Stübing


Jesteś gotowy na to, by przenieść się do przeszłości? Świetnie! Skansen Stübing , położony 20 km od Grazu, to największy skansen znajdujący się na świeżym powietrzu w Austrii.  Na powierzchni ponad 66 hektarów znajduje się około 100 oryginalnych budynków mieszkalnych i gospodarczych ze wszystkich austriackich prowincji. Budynki te zostały specjalnie przeniesione z przeróżnych austriackich wsi prosto do skansenu. Całość tworzy niesamowity klimat, którym zachwyca się każdy, komu dane jest spacerować wśród charakterystycznych budynków, pięknych ogrodów i pastwisk.

Wstęp do skansenu kosztuje około 10 euro. Na zwiedzających czekają również specjalnie wyznaczone miejsca, w których można odpocząć od pieszych wędrówek i coś przekąsić. Na wycieczkę po skansenie musisz przeznaczyć około kilku godzin.

Wodospady  Krimml


Wodospady Krimml są jednymi z najwyższych wodospadów Europy. Całość składa się z trzech poziomów, z czego najwyższy z nich ma 140 metrów. Miłośnicy natury będą zachwyceni pięknem przyrody, ale najpierw trzeba odbyć krótki spacer! Co ciekawe, do wodospadów można podejść naprawdę blisko, więc nic nie przeszkodzi ci w rozkoszowaniu się ich szumem. Ścieżka jest dość stroma, więc warto zainwestować w porządne buty, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Co jakiś czas na drodze są przystanki, czyli punkty widokowe, które możesz wykorzystać do zrobienia fantastycznych fotografii.

Wstęp nie jest bezpłatny. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje około 3 euro. Na wycieczkę w górę wodospadu należy zarezerwować około godzinę. Ale jeśli chcesz, możesz jeszcze zatrzymać się po drodze w knajpce, by ugasić pragnienie.

Wycieczkę polecamy w szczególności osobom, które potrafią docenić piękno przyrody i nigdy nie jest im mało malowniczych krajobrazów.

Eisriesenwelt


Eisriesenwelt to największa na świecie naturalna lodowa jaskinia. Dostęp do niej jest nieco utrudniony, ponieważ znajduje się na wysokości 1641 metrów n.p.m. Turyści często decydują się na pieszą przeprawę, ale wielu z nich ułatwia sobie trasę do jaskini, korzystając z kolejki. Możliwa jest jazda zarówno w górę jak i w dół, a przejazd w jedną stronę zajmuje około 3 minut. Pokonanie tej trasy pieszo wiąże się z 90 minutową wędrówką.

Wejść do jaskini można tylko w towarzystwie przewodnika. Warto zadbać o odpowiednie ubranie, ponieważ temperatura w jaskini spada poniżej 0 stopni Celsjusza, jest też mokro i ślisko, a zwiedzanie trwa z reguły ponad godzinę.

Bilet wstępu do jaskini wiąże się z kosztem około 11 euro, a za wjazd kolejką dodatkowe 10 euro. Turyści, którzy decydują się na wejście do jaskini, zdecydowanie nie żałują. Jest to miejsce wyjątkowe, a przede wszystkim zjawiskowe.

Będąc w pobliżu jaskini, warto odwiedzić wybudowany w XI wieku na szczycie 155 metrowej skały Zamek Hohenwerfen, w którym codziennie odbywają się pokazy lotów sokołów. To nie lada atrakcja dla dzieci!

Highline 179

Brzmi tajemniczo, ale Highline 179 to nic innego jak najdłuższa na świecie wisząca kładka! Na spacer powinni wybrać się tylko ci odważni, ponieważ jej przejście dla wielu stanowi nie lada wyczyn. Kładka ma długość nieco ponad 400 metrów i znajduje się 110 metrów nad ziemią! Spacer po tej kładce jest doskonałym miejscem dla tych, którzy uwielbiają podziwiać piękne widoki i upamiętniać na fotografiach odwiedzone miejsca.

Co więcej, Highline 179, wiąże ze sobą dwie wspaniałe atrakcje. Z jednej strony znajduje się najstarsza, a zarazem najważniejsza budowla, czyli Zamek Ehrenberg, który początkowo należał do dynastii Habsburgów. Obecnie pozostały po nim tylko ruiny, które przystosowano do zwiedzania. Znajduje się w nich niezwykle interesujące „żywe muzeum” aż z 14 pomieszczeniami, które zapewniają świetną lekcję historii dla dzieci i dorosłych.

Po drugiej stronie znajduje się fort Claudia z XVII wieku, który miał być systemem fortyfikacji. Niestety, nigdy go nie ukończono i popadł w ruinę już w XIX wieku.

Bilety wstępu dostępne są w zamku lub biletowych automatach. Ich ceny wynoszą 5 euro za dziecko, 8 euro za osobę dorosłą i 24 euro w przypadku zakupu biletu rodzinnego.

Warto wiedzieć, że nie ma możliwości wejścia  na kładkę z wózkiem i dużymi plecakami. Na szczęście są specjalnie przygotowane miejsca, w których turyści mogą pozostawić swoje rzeczy.

Następny artykuł Najlepsze ekstremalne...

Komentarze

Zobacz również