8 najciekawszych atrakcji na Węgrzech

8 najciekawszych atrakcji na Węgrzech

Węgry to popularny kierunek podróży wśród Polaków i to o każdej porze roku. To kraj słynący ze wspaniałych zabytków, winnic, węgierskiego “morza” jakim jest Balaton i idealnego klimatu na wypoczynek. Każdy, kto wybierze urlop w tym miejscu, na pewno nie będzie żałował. Co warto zobaczyć na Węgrzech? O tym poniższy artykuł.

Nie da się ukryć, że Węgry to państwo, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Większość atrakcji, co zrozumiałe, znajduje się w Budapeszcie. Jednak na tym nie kończą się miejsca, warte uwagi.


To, co z pewnością przyciąga do wypoczynku w tym państwie, to bez wątpienia klimat tu panujący. Tutejsi mieszkańcy są życzliwi i pomocni. Dogadać w większej części kraju można się tu praktycznie tylko i wyłącznie po niemiecku. Angielski jest przez większość rozumiany tylko i wyłącznie w Budapeszcie. 


Węgry - podstawowe informacje


To państwo w Europie Środkowej, o powierzchni 93 030 km2, liczące 9,8 mln ludności. Kraj niemal w całości położony jest w nizinnej i równinnej Kotlinie Panońskiej. Stolicą tego państwa jest Budapeszt - jedna z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Największe rzeki tego państwa to Dunaj, Cisa i Drawa. Znajduje się tu również największe jezioro Europy Środkowej - Balaton, który bywa nazywany węgierskim morzem. Warto podkreślić, że w państwie tym znajdują się liczne źródła termalne, winnice (ze słynnym na całym świat winem Tokaji) oraz jeden z największych aquaparków w Europie - Hajduszoboszlo. 


Znajdź dla siebie nocleg na Węgrzech

 


Co warto zobaczyć na Węgrzech?


Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta - najlepiej wszystko co się da. Na pewno powinniśmy zobaczyć Budapeszt. Na tym zwiedzanie jednak się nie kończy. W naszym artykule ograniczyliśmy się do 8 najwspanialszych miejsc na Węgrzech. Chyba każdy z nas zna powiedzenie: “Polak, Węgier - dwa bratanki…”, w związku z czym każdy, kto tu przyjedzie, poczuje się jak u siebie w domu. Gwarantujemy! Które miejsca zobaczyć? Sprawdźmy!


Miasto Budapeszt


Nie ma jednego wyjątkowego miejsca w stolicy Węgier, które tylko i wyłącznie powinniśmy zobaczyć. Tu wszystko jest wyjątkowe i zaskakujące. W samym mieście panuje niezwykły klimat. Można spotkać turystów z całego świata. Nie przeszkadza nawet żar lejący się z nieba. Przy temperaturze rzędu 38 stopni Celsjusza, zwiedzanie jest przyjemnością - wystarczy tylko zabrać nakrycie głowy i schłodzoną butelkę wody. 


To, co zachwyca w Budapeszcie to na pewno niezwykła architektura, zabytki oraz niezwykłe widoki na rzekę Dunaj. Na zwiedzanie całego miasta warto poświęcić przynajmniej dzień lub dwa. Tu o każdej porze roku jest co robić. Warto wybrać się przede wszystkim do budynku Parlamentu, Zamku Królewskiego, do Budy i do Pesztu, czyli 2 różnych części miasta, basenów termalnych, terenów zielonych na wyspie Malgorzaty, wzgórze Gellerta, wzgórze zamkowe, Most Łańcuchowy na Dunaju. Będąc tu koniecznie powinniśmy udać się na spacer wzdłuż tej rzeki. Miasto zrobi niesamowite wrażenie na każdym, szczególnie nocą, kiedy to jest efektownie oświetlone.


Sprawdź propozycje noclegów w Budapeszcie


Węgierskie morze - Balaton


To miejsce chętnie wybierane na wakacyjny urlop. Jest jednym z najpopularniejszych akwenów w kraju, jak i w Europie. Przez wielu jest nazywana węgierskim morzem. I nie ma co się dziwić, bo jest niezwykłe i ma naprawdę dużą powierzchnię. To, co wyróżnia Balaton, to bez wątpienia interesujące wybrzeże, wspaniałe plaże i dużo miejsca do relaksu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - rowerzyści mogą przejechać się trasą dookoła jeziora, liczącą 180 km, miłośnicy imprez z powodzeniem mogą wybrać się na południe, a osoby potrzebujące ciszy i spokoju na północ. Dookoła Balatonu znajdziemy liczne atrakcje, takie jak półwysep Tihany, pałac Keszthely oraz jaskinia w Tapolcy. Tu na pewno każdy miło spędzi czas!


Już dziś zarezerwuj noclegi nad Balatonem


Źródła termalne na Węgrzech


Nie od dziś wiadomo, że Węgry słyną z licznych źródeł termalnych. Znajdują się one praktycznie w każdej części kraju. Popularnym miejscem wypoczynku wśród turystów jest Hajduszoboszlo. Warto jednak wybrać się do BARLANGFÜRDŐ, czyli basenów termalnych w miejscowości Miskolc-Tapolca. Stanowią one swoiste połączenie basenu i naturalnej jaskini. Możemy tu korzystać z basenów z ciepłą wodą termalną - wszystko w otoczeniu niezwykłej jaskini wygląda naprawdę niesamowicie. To doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi i nie tylko.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Miskolcu


Jak Węgry, to winnice


Chyba każdy kiedyś w swoim życiu pił wino białe o nazwie Tokaji. Miłośników tego trunku chyba nie trzeba specjalnie zachęcać do odwiedzin miejsca, w którym produkuje się to wino. Można przyjechać w wiele węgierskich winnic, nie tylko do Tokaju, by móc rozkoszować się degustacją tutejszego wina. Wszystko jest tworzone zgodnie z naturą. Większość winnic znajduje się na wzgórzach, co jest ich niezwykłym atutem. Koniecznie powinniśmy odwiedzić Tokaj, Eger oraz winnicę Tarcal.


Oto propozycje noclegów w Tokaju i Egerze


Skansen w Hollókő - coś dla miłośników historii


Jak to już zostało wcześniej wspomniane, Węgry są państwem o bogatej historii i z niezwykłymi zabytkami. Chcąc lepiej poznać minione czasy, dobrze jest się wybrać do skansenu w Hollókő - miejsca magicznego. Tu czas zatrzymał się bardzo, bardzo temu. To, co wyróżnia to miejsce, to bez wątpienia stare i klimatyczne chaty, wybrukowana droga prowadząca przez wieś oraz liczne warsztaty, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Warto podkreślić, że miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Jaskinia Tapolca


To, z czego słyną Węgry, obok winnic i Budapesztu, to również liczne jaskinie. Podczas pobytu na Węgrzech, jeśli chcemy wybrać się w tego typu miejsca, koniecznie powinniśmy wybrać się do Jaskini Tapolca. Można tu zwiedzać i pływać łódką po krystalicznie czystej wodzie. To świetna atrakcja dla każdego. Zwiedzanie tego typu miejsca będzie niezwykłą przyjemnością. Formy skalne robią niesamowite wrażenie - warto zachować ostrożność, bo czasem trzeba będzie się schylić.


Tu znajdziesz propozycje noclegów w Tapolca


Szentendre - dla miłośników miasteczek z klimatem


Lubisz Kazimierz Dolny? Na pewno spodoba Ci się wizyta w Szentendre, które jest odpowiednikiem naszego Kazimierza. Określane jest również jako miasto artystów, którzyto w połowie XIX wieku upodobali je sobie. Od lat tworzą tu swoje dzieła, wystawiając je w licznych galeriach. Można tu również wybrać się do licznych muzeów, poświęconych współczesnemu malarstwu węgierskiemu. To, co wyróżnia to miasteczko, to bez wątpienia liczne, kręte uliczki, klimatyczne knajpki, a także rokokowa i barokowa zabudowa.


Znajdź dla siebie nocleg w Szentendre


Jezioro Hévíz - naturalne jezioro termalne


Były baseny termalne, więc przyszła pora na największe jezioro termalne w Europie, będące miejscem wypoczynku turystów i Węgrów. Jego powierzchnia to 4,4 ha, a głębokość to 40 metrów. To, co ważne to temperatura wody, która waha się od 24 stopni Celsjusza zimą i nawet 36 stopni Celsjusza latem. Zbiornik ten jest zasilany gorącą wodą ze źródeł, znajdujących się kilometr pod ziemią. W okolicach jeziora znajdują się liczne uzdrowiska, wykorzystujące właściwości lecznicze tutejszych wód.


Zarezerwuj najlepszy nocleg w Heviz


Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas miejsca, staną się obowiązkowymi punktami podczas wycieczki na Węgry. To tylko niektóre wyjątkowe miejsca. Śmiało można stwierdzić, że całe państwo jest samo w sobie jedną atrakcją. Przekonajcie się sami! Mamy nadzieję, że podzielicie się z nami swoimi wrażeniami.


Następny artykuł W co warto wyposażyć...

Komentarze

Zobacz również