Bešeňová - atrakcje i ciekawe miejsca

Bešeňová - atrakcje i ciekawe miejsca

O tym, jak popularna i ładna jest Słowacja chyba wie każdy. Wiele interesujących miast, głównie górskich, to doskonały sposób na spędzenie czasu. Jednym z popularnych kierunków w ostatnich latach jest Beszeniowa – wieś w północnej Słowacji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, związane z tą miejscowością i jej atrakcjami.

Słowacja, to kraj odwiedzany chętnie i to dosłownie o każdej porze roku. Szczególnie popularne są regiony górskie, w których królują malownicze szlaki spacerowe, jak i popularne w całym kraju źródła termalne. Również taka atrakcje znajduje się w Beszeniowej. Ale jest o wiele więcej powodów, dla których turyści odwiedzają to miejsce. Jakich? Sprawdźmy!

 

Bešeňová – podstawowe informacje

 

To wieś i gmina, znajdująca się w powiecie Rużomberk, w północnej Słowacji. Przez miejscowość przepływa rzeka Wag, jak też znajduje się tu sztuczny zbiornik wodny Besenova. Główną atrakcję miejscowości stanowią źródła termalne, które zbadano i opisano już w pierwszej połowie XIX wieku. To właśnie dzięki parkowi termalnemu w głównej mierze hotelarstwo i agroturystyka są tu tak dobrze rozwinięte. Od granicy z Polską dzieli nas raptem około 50 km. Więc jeśli planujemy weekendowy wyjazd lub dłuższy urlop, to Beszeniowa stanowi doskonałą propozycję.

 

Planujesz wyjazd do Beszeniowej? Sprawdź koniecznie ofertę noclegów: Noclegi w Bešeňová

 

Co warto zobaczyć w Beszeniowej i okolicach?

 

1. Park wodny Bešeňová

 

Mówisz Bešeňová, myślisz park wodny ze źródłami termalnymi. To całoroczna atrakcja turystyczna, dostosowana dosłownie dla każdej grupy wiekowej. Do dyspozycji turyści mają 8 zewnętrznych basenów z wodą termalną o temperaturze 27 – 39 stopni Celsjusza, 3 baseny wewnętrzne, wykonane ze stali nierdzewnej z ogrzewaną, krystalicznie czystą wodą. Oprócz tego liczne zjeżdżalnie, brodziki – wszystko to zagwarantuje relaks dla całej rodziny.

 

2. Havranok

 

To okoliczna atrakcja Beszeniowej, znajdująca się 6 km od term. Jest to muzeum archeologiczne na otwartym powietrzu. Stanowi ono jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych na Słowacji. Niegdyś tereny te zamieszkiwał lud celtycki, a obecnie można tu podziwiać takie pozostałości po dawnych mieszkańcach, jak: fragmenty ceramiki, biżuterii, przedmiotów z żelaza i brązu, czy też szczątki murów obronnych, miejsca kultu dawnych druidów oraz domów celtyckich. W okresie letnim odbywają się tu liczne imprezy tematyczne, czy też pojedynki szermierskie.

 

3. Jaskinie

 

Dla miłośników gór, wyjątkową atrakcją będą jaskinie, których w tym regionie naprawdę sporo. W dolinie w pobliżu Liptowskiego Mikulasza znajdują się 2 jaskinie – Lodowa i Swobody. Zwiedzanie jaskiń warto rozpocząć od jaskini Swobody. Do wyboru mamy 2 trasy – dłuższa o długości 2 150 m i nieco krótsza o długości 1 150 m. Na zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć około 60-100 minut, w zależności od wybranej trasy.

 

4. Muzeum Wsi Liptowskiej

 

To atrakcja, szczególnie polecana dla miłośników historii. Muzeum znajduje się około 34 km od term w Beszeniowej, w miejscowości Przybylina. W miejscu tym znajdują się pozostałości po zatopionych budynkach terenu Liptowa, które zostały tu przeniesione. Są to m.in. kościoły, bielone chałupy kryte stromymi gontowymi dachami. Szczególną atrakcję stanowią konie rasy huculskiej, na których w sezonie letnim można tu pojeździć.

 

5. Zamek Likawski

 

To atrakcja historyczna, znajdująca się w miejscowości Likavka. Położony jest na jednym ze szczytów Gór Choczskich, dzięki czemu jest widoczny z dość sporej odległości. Do zamku można dojść czerwonym szlakiem, przechodzącym obok przystanka autobusowego w Likawkie. Pierwsza wzmianka o tej twierdzy pochodzi z 1315 roku. Powstał w celu pilnowania szlaku handlowego, prowadzącego z Orawy do Polski i przejścia przez rzekę Wag. Pod koniec XV wieku został ośrodkiem rozległych majątków królewskich w zachodniej części Liptowa. W latach 80. XX wieku został zrekonstruowany.

 

6. Zamek Orawski

 

To bez wątpienia jeden z piękniejszych zamków na Słowacji. Jest charakterystyczną twierdzą obronną, wznoszącą się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Jego podstawowym zadaniem było zabezpieczenie wschodniej granicy i ochrona drogi biegnącej do Polski.

 

7. Dolina Prosiecka i Dolina Kwaczańska

 

To prawdziwa gratka dla miłośników turystyki górskiej. Są to najczęściej odwiedzane słowackie doliny. Można tu znaleźć m.in. wodospady, jaskinie, czy też dziką przyrodę.

 

8. Drewniany Artykularny Kościół Ewangelicki w Lestinach

 

To budowla sakralna, znajdująca się 17 km od Term Besenova, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstała w 1688 roku, posiada drewnianą dzwonnicę. Wnętrza bogato malowane, z wyposażeniem pochodzącym z XVII i XVIII wieku.

 

Beszeniowa to miejsce, które warto zobaczyć. Każda grupa wiekowa znajdzie tu coś dla siebie. Najważniejsze, że jest miło, spokojnie i ciekawie pod względem atrakcji.

 

Źródło informacji:

 

https://pl.wikipedia.org

http://besenovaweb.pl

 

fot. JESHOOTS-com (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Tropical Islands - park...

Komentarze

Zobacz również