Borowa - najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Jak ją zdobyć i co zobaczyć?

Borowa - najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Jak ją zdobyć i co zobaczyć?

Podróże w najpiękniejsze regiony górskie w Polsce mają to do siebie, że można odkrywać zarówno te bardziej znane, jak i mniej popularne miejsca. Jeśli skupimy się na mniej znanych, ale w pełni wyjątkowych regionach górskich, to do takiej kategorii należy zaliczyć Góry Wałbrzyskie i szczyt Borowa, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Dlaczego warto odwiedzić i który szlak wybrać, by zdobyć upragniony szczyt Borowej? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Wybierając Sudety na miejsce swojego wypoczynku, można korzystać z naprawdę wielu możliwości, związanych z wypoczynkiem w górach. Można tu znaleźć zarówno te bardziej oblegane, ale również mniej uczęszczane szlaki górskie, na których można odkrywać wszystko, co najpiękniejsze w górach. Jeśli zamierzacie eksplorować Góry Wałbrzyskie, to Waszym punktem obowiązkowym powinna być Borowa. Jej zdobycie nie jest zbyt skomplikowane, dlatego wyprawa na ten szczyt górski, powinna być tylko i wyłącznie przyjemnością. Poznaj najważniejsze informacje, związane z tym najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich.

 

Borowa - najważniejsze informacje

 

Borowa, o wysokości 853 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich i jednym z popularniejszych miejsc w Sudetach Środkowych. Pomimo swojej imponującej wysokości, nie jest ona jednak uwzględniana w Koronie Gór Polski. Zaskakująco to honorowe wyróżnienie przypada teraz Chełmcowi, który jest o 2,3 metra niższy od Borowej. Powodem tego zamieszania jest błędnie wykonany pomiar wysokości Chełmca, który został przeprowadzony ze szczytu wieży triangulacyjnej na jego terenie, co zawyżyło wynik. Choć później odkryto ten błąd, było już za późno. Obecnie Borowa wciąż czeka na uznanie jako koronny szczyt Gór Wałbrzyskich. Wycieczka na Borową jest łatwa i przyjemna, a szlaki turystyczne prowadzące na ten szczyt zapewniają spokojną wędrówkę w otoczeniu przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. W tym artykule zapraszamy na wspólną wycieczkę na Borową.

 

 

fot. wojtek08 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Borowa, o wysokości 853 metrów, wyróżnia się spośród innych szczytów swoją charakterystyczną formą. Jej strome stoki i znaczna różnica wysokości sprawiają, że wydaje się być jeszcze wyższa, szczególnie gdy zbliżacie się od strony Wrocławia lub zachodu. W przeszłości na szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna, jednak nie jest znane dokładne informacje na temat jej obecności. Obecnie na szczycie można zobaczyć inną wieżę. Góry Wałbrzyskie często były pomijane przez miłośników górskich wędrówek, ale inwestycje takie jak Wieża na Trójgarbie, która cieszy się ogromną popularnością, sprawiają, że coraz więcej turystów decyduje się na ich eksplorowanie. Wałbrzych, dawniej kojarzony z upadkiem, stopniowo odzyskuje swoje atrakcje, oferując coraz więcej możliwości dla każdego, kto zdecyduje się na pobyt w Górach Wałbrzyskich.

 

Jak dojechać do szlaku prowadzącego na Borową górę?

 

Jeśli chodzi o dojazd do szlaku, z którego możecie rozpocząć marsz na szczyt Borowej, to najlepszą opcją będzie parking pod Borową. Jeśli planujecie wycieczkę z okolic Wałbrzycha i podróżujecie własnym samochodem, warto rozważyć parkowanie za starym wiaduktem kolejowym przy ul. Niepodległości. Znajdziecie tam niewielki parking, który pomieści kilka samochodów. Druga opcja to parking przy ul. Szkolnej, również niewielki, ale w sezonie letnim może być dość zatłoczony, dlatego warto wybrać się wcześnie. Jeśli planujecie wyruszyć na Borową z Jedliny-Zdroju, znajdziecie parking na końcu ul. Pokrzywianki. Ten parking również jest ograniczony pod względem miejsc i pomieści około 10 samochodów. W zimie trzeba być ostrożnym na podejściu, ponieważ jest dość strome, a na letnich oponach może być trudnością wjazd na parking.

 

Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Jeśli nie macie możliwości podróży do Gór Wałbrzyskich własnym samochodem, nie martwcie się. Możecie dojechać do Wałbrzycha pociągiem, ponieważ przy dworcu kolejowym Wałbrzych Główny rozpoczyna się aż cztery szlaki turystyczne! Wystarczy, że wybierzecie żółty lub czerwony szlak, który poprowadzi was bezpośrednio na Borową.

 

Szlaki na Borową - który z nich warto wybrać?

 

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane w powyższym fragmencie tekstu, na Borową prowadzą cztery szlaki turystyczne. Można w związku z tym wybrać opcję, która będzie odpowiadać wszelkim Waszym potrzebom. Każda z tras posiada podobny stopień trudności. Dlatego też, niezależnie od dokonanego wyboru, powinniście czerpać tylko i wyłącznie przyjemność ze zdobywania Borowej.

 

Przy okazji pobytu w tym regionie górskim, warto odwiedzić Wałbrzych. Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Wałbrzychu:

 

 

Muzeum Porcelany

Muzeum Porcelany

Wałbrzych, ul. 1 Maja

Muzea Wałbrzych 8.2
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4

 

 

Na Borową prowadzą następujące szlaki turystyczne:


  • wędrówka szlakiem żółtym z punktu Wałbrzych, Podgórze - długość całej trasy to około 7,4 km, a czas przejścia to około 3 godzin;

  • szlak czarny z Jedliny-Zdrój - długość całej trasy to około 5,1 km, a czas przejścia wynosi około 2 godzin;

  • czerwony szlak z Wałbrzycha na Borową - długość trasy to nieco ponad 7 km, a czas przejścia zajmuje mniej niż 3 godziny;

  • wejście zielonym szlakiem od ulicy ogrodowej w Jedlinie Zdrój i następnie czarnym szlakiem od Ptasiego Rozdroża;

  • niebieski szlak z Jedliny-Zdrój.


Szlak czerwony z Wałbrzych na Borową - najciekawsza opcja wędrówki

 

Dlaczego warto wybrać wędrówkę czerwonym szlakiem z Wałbrzycha? A chociażby dlatego, że będziecie mogli wykonać pętelkę, której łączna długość jest mniejsza niż 8 kilometrów. Czas pokonania takiej trasy powinien Wam zająć mniej niż 3 godziny. Wejście odbywa się czerwonym szlakiem, a powrót szlakiem żółtym i czarnym szlakiem. Wybór tej trasy jest o tyle dobry, że przy okazji będziecie mogli zobaczyć ruiny zamku, które znajdują się w niedalekiej odległości od Borowej. Trasa jest łatwa i przyjemna, a suma podejść i zejść znajduje się na podobnym poziomie 480 metrów.

 

 

fot. sanzios85 / gettyimages.com, CC0

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Wędrówkę rozpoczynacie od parkingu przy wiadukcie i kierujecie się w stronę lasu, będącego częścią Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Przez 40 minut wędrujecie dość leniwie przez las. W momencie, gdy dojdziecie do rozwidlenia szlaków, to na szczyt Borowej pozostanie Wam jeszcze około 45 minut wędrówki. Ścieżka wychyla się spokojnie na rozległą polanę, na której znajduje się ciekawa konstrukcja. A jest to wieża widokowa na Borowej.

 

Wieża widokowa na Borowej - możliwość podziwiania niezwykłej panoramy

 

Upragniony cel coraz bliżej. Jednak czeka Was jeszcze wejście po 90 stopniach schodów. Na wieżę widokową o wysokości 15,3 metra wchodzi się po spirali. Na szczycie Borowej zastaniecie szesnastokątną platformę o średnicy 8 metrów. Planuje się zamontowanie lunetek i tablic z panoramami, które ułatwią rozpoznanie oglądanych widoków na okoliczne góry. Konstrukcja wieży robi wrażenie. Pewnym minusem, w jej przypadku, może być jednak to, że za kilka lat piękne widoki mogą być zasłonięte przez rosnące drzewa, tak jak dzieje się na Eliaszówce. Ale na razie, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć szczyt Śnieżka, Wielką Sowę, pozostałe góry Doliny Kłodzkiej, Ślężę oraz wrocławski Sky Tower.

 

 

fot. aurigadesign / gettyimages.com, CC0

 

Poznaj: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?

 

Mimo że do budowy użyto 50 m3 betonu na fundamenty i 30 ton stali na konstrukcję, wieża nadal wygląda zgrabnie i lekko. Uroczyste otwarcie miało miejsce 14 grudnia 2017 roku. Obok wieży powstała przestronna wiata turystyczna, wyposażona w stolik z ławkami i stojak na rowery, a także skrywająca pieczątkę. Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, choć przez pomyłkę na liście Korony Gór Polski znajduje się tam Chełmiec, który jest o 2 metry niższy. Borowa pozostaje jednak w Koronie Sudetów. W takiej sytuacji, lista Korony Gór Polski powinna być skorygowana. Pieczątkę można znaleźć na tylnej ściance w wiszącej szafce. Budowa wieży widokowej znacząco zwiększyła ruch turystyczny wokół Borowej, co powoduje, że szczyt przeżywa renesans. Pewnie dlatego, że jest łatwo dostępny i można liczyć na jakiekolwiek widoki. Kiedyś, na zalesionym wierzchołku, podziwianie górskiej panoramy było to utrudnione. Najkrótsza trasa na sam szczyt Borowej prowadzi czarnym szlakiem od Pokrzywianki. To tylko maksymalnie 50 minut spaceru.

 

Z Borowej do ruin zamku Nowy Dwór

 

Jeśli czujecie niedostatek górskich atrakcji, to Waszym kolejnym celem wędrówki powinny być ruiny zamku Nowy Dwór. Tak się składa, że udacie się tam szlakiem czarnym i żółtym, zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane. Co prawda, będą tu strome fragmenty, ale powinniście sobie spokojnie dać radę.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki w Jedlinie-Zdrój:

 

 

Domek Ostoja

Domek Ostoja

Głuszyca, ul. Sudecka

Domki Głuszyca 9.8
Sovanova

Sovanova

Głuszyca, ul. Pamięci Narodowej

Domki Głuszyca 10
Nad Strumykiem

Nad Strumykiem

Jugowice, ul. Górna

Domki Jugowice

 

 

Kiedy dotrzycie do zabudowań po kilkunastu minutach, bądźcie uważni. Jest tam kusząca droga, która wydaje się być naturalnym przedłużeniem szerokiej ścieżki. Jednak szlak odchodzi zaraz za budynkiem w lewo i zaskakująco skręca wśród młodych buków. Tu będzie stromo, ale szybko wydostaniecie się przez sitowia drzew i napotkacie stare fortyfikacje. Zamkowa Góra wznosi się na wysokość 618 m n.p.m. Historycy przypuszczają, że zamek został zbudowany już w XIII wieku przez księcia Bolka II. Początkowo na tym miejscu znajdowała się drewniana warownia, która chroniła trakt handlowy prowadzący z Dolnego Śląska do Czech.

 

Sprawdź: Zamek w Melsztynie w zupełnie nowej odsłonie. Co się zmieni?

 

Zamek był także częścią obronnej linii granicznej między Królestwem Czeskim a Polską. Wytrwale stawiał opór różnym rycerzom i wojom. Nie został zdobyty podczas wojen o Śląsk za czasów panowania Bolka II ani podczas wojen husyckich. Również podczas konfliktu między królem Węgier Maciejem Korwinem a Władysławem Jagiellończykiem obronił się dzielnie. Jednak jak na Ślęży, upadek zamku przyniosło uderzenie pioruna. W roku 1581, podczas burzy, zamek spłonął i nigdy już nie został odbudowany. Chociaż w czasie wojny trzydziestoletniej (w XVII wieku) podjęto próbę reaktywacji pozostałych fortyfikacji. Dzięki temu dzisiaj możemy odnaleźć dwa bastiony z tego okresu. Ponadto zachowała się brama wjazdowa, fundamenty budynków mieszkalnych, fragmenty murów obronnych i ślady po wieży. Ruiny Zamku Nowy Dwór to miejsce, które warto zobaczyć. Po opuszczeniu murów zamku powinniście dotrzeć do wiaduktu kolejowego, gdzie rozpoczęliście dzisiejszą wędrówkę, po upływie mniej więcej kwadransa.

 

Szlak czarny z Jedliny-Zdrój - alternatywna opcja wędrówki

 

Jeśli nie zdecydujecie się na wejście żółtym szlakiem, to na szczęście istnieje alternatywna opcja wędrówki w postaci innych szlaków turystycznych, która umożliwi zdobycie szczytu Borowej. Jest to czarny szlak z Jedliny-Zdrój o długości 5,1 km, a jego pokonanie powinno Wam zająć 2 godziny.

 

 

fot. sanzios85 / gettyimages.com, CC0

 

Jest to najkrótszy szlak. Punktem startu jest ulica Pokrzywianki w Jedlinie-Zdrój i udajecie się w kierunku Przełęczy Koziej, znajdującej się na czarnym szlaku. Następnie, mijając Przełęcz Kozią, kontynuujemy naszą wycieczkę wchodząc na czerwony szlak, który prowadzi na Rozdroże pod Borową. Jednak, aby dodać trochę urozmaicenia, sugerujemy zamiast podejścia na Borową szlakiem czerwonym nad Przełęczą Kozią, kontynuować nasz marsz szlakiem niebieskim w kierunku Ptasiego Rozdroża. Tym sposobem, podejście z Ptasiego Rozdroża będzie nieco łagodniejsze, a dodatkowo będziemy mieli okazję podziwiać przepiękne krajobrazy wokół nas.

 

Przeczytaj: Nie tylko szlaki górskie. Poznaj wyjątkowe trasy w Polsce

 

Z Rozdroża pod Borową kierujemy się w stronę szczytu, podążając za czerwonymi oznaczeniami na szlaku. Początkowe podejście jest nieco strome, ale tylko na samym początku. Większość osób, które wędrowały tą trasą, omijała najbardziej strome fragmenty, skręcając nieco w lewo między drzewa. Tam na zboczu wystają liczne korzenie, które tworzą naturalne schodki. To sprawia, że wspinaczka jest łatwiejsza i bardziej komfortowa.

 

Dlaczego warto wybrać tę trasę? Przede wszystkim dlatego, że w połowie podejścia na Borową znajduje się miejsce, gdzie brak drzew, tworząc naturalny punkt widokowy. Jest to idealne miejsce na dłuższy odpoczynek i chwilę relaksu. Sami spędziliśmy tam około pół godziny, delektując się gorącą herbatką i podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na Góry Sowie.

 

Od punktu widokowego do samego szczytu Borowej jest już bardzo blisko. Ostatnie metry podejścia mogą być nieco oblodzone, ale ponownie przyszły nam z pomocą specjalne raczki, które zabraliśmy na wycieczkę. Dzięki nim pokonanie ostatnich odcinków było bezpieczne i wygodne.

 

Noclegi w pobliżu szczytu Borowej

 

Jak na Góry Wałbrzyskie przystało, każdy którego celem jest Borowa Góra, może skorzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej. W pobliżu szczytu Borowej znajdują się różne opcje noclegowe, które umożliwiają turystom wygodne i bliskie zakwaterowanie. Jest to na przykład agroturystyka Wałbrzych. Turyści chętnie wybierają również kwatery i pokoje Jedlina-Zdrój.

 

W niedalekiej odległości od szczytu Borowej znajdują się różne miejscowości, takie jak Szczawno-Zdrój, czy Świdnica, gdzie można znaleźć hotele i ośrodki wypoczynkowe. Oferują one różnorodne standardy zakwaterowania i dodatkowe udogodnienia, takie jak restauracje, baseny czy spa.

 

Ceny noclegów w tej części Polski nie są zbyt wygórowane. Średni koszt pobytu rozpoczyna się mniej więcej od 80 zł od osoby za dobę. Oznacza to, że każdy znajdzie tu nocleg dopasowany do własnych potrzeb. Niezależnie od standardu obiektu, można liczyć na rozmaite udogodnienia, takie jak bezpłatny parking, Wi-Fi, telewizor, wygodne łóżka, plac zabaw dla dzieci, czy miejsce do grillowania.

 

Sprawdź noclegi w Wałbrzychu:

 

 

B&D Apartament Chełmiec

B&D Apartament Chełmiec

Wałbrzych, ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Apartamenty Wałbrzych 10
Apartamenty Dzień Dobry

Apartamenty Dzień Dobry

Wałbrzych, ul. Hetmańska

Apartamenty Wałbrzych 9.9

 

 

Mając okazję zwiedzić Góry Wałbrzyskie, warto jest zdobyć najwyższy szczyt, czyli Borową. Wędrówka będzie miła, łatwa i przyjemna i pokocha ją każdy, kto lubi wypoczywać w górach.

 

 

Zdjęcie główne: fot.aurigadesign / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Jezioro Turkusowe w Polsce....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!