Charków i jego zabytki

Charków i jego zabytki

Charków to miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Będąc tam powinniśmy zwrócić uwagę na liczne zabytki. Jakie? Oto nasza lista...

Charków to jeden z największych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych Ukrainy. Był trzecim ośrodkiem naukowym i przemysłowym ZSRR po Moskwie i Leningradzie. Leży on nad trzema niewielkimi rzekami: Charkiw, Łopań i Uda. Dominującym językiem jest rosyjski, zgodnie z uchwałą rady miejskiej - regionalny.

 

CO NALEŻY ZOBACZYĆ:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Charkowie - rzymskokatolicka świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1887-1892 przy obecnej ul. Gogola 4. W latach trzydziestych XX wieku kościół zamknięto i przebudowano na cele świeckie - mieściło się tu m.in. kino dla dygnitarzy partyjnych. W 1992 świątynia została zwrócona wiernym. Od 2002 jest katedrą nowo powstałej diecezji charkowsko-zaporoskiej.

 

Kienesa w Charkowie – kienesa karaimska znajdująca się w Charkowie, na rogu ulic Jana Gamarnika i Kuzniecznoj. Kienesa została zbudowana w latach 1891-1893 według projektu W. S. Pokrowskiego. Do czasu jej wzniesienia dom modlitewny karaimów znajdował się w wynajmowanym pomieszczeniu. W czasach sowieckich kienesa została znacjonalizowana - umieszczono w niej urząd zajmujący się transportem. Po 1991 roku zwrócono ją wspólnocie religijnej. Pełni obecnie funkcję karaimskiego domu modlitwy.

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie – jeden z pięciu działających na Ukrainie polskich konsulatów generalnych. Istnieje od 1994 ustanowiony Zarządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych nr 30 z dnia 12 grudnia 1994 i jest jednym z dwóch zawodowych przedstawicielstw dyplomatycznych w tym mieście. Swoją działalnością nawiązuje do powołanego 1 marca 1924 Konsulatu Generalnego RP w Charkowie przekształconego z działającej w latach 1921–1924 Ambasady RP w Charkowie (zwanej wówczas Poselstwem).

 

Narodowy Uniwersytet Charkowski im. Wasyla Karazina – najstarsza uczelnia wyższa na terytorium obecnej Ukrainy istniejąca od 1804 roku.

 

Port lotniczy Charków-Osnowa  - międzynarodowy lotnisko w Charkowie na Ukrainie.

 

Synagoga Bejt-Menachem w Charkowie, zwana również Chóralną albo Tempel - synagoga wzniesiona w latach 1909-13 na terenie Charkowa. Największa bożnica na Ukrainie i druga pod względem kubatury w Europie. Wzniesiono ją na miejscu domu należącego do kupca Zarudnego, któremu już w 1906 roku groziło zawalenie. Teren wykupiła gmina żydowska - władze zezwoliły jej na budowę bóżnicy pod warunkiem, że będzie cofnięta kilkanaście metrów w głąb ulicy i zachowa odpowiednią odległość od cerkwi Św. Mikołaja. Architektem bóżnicy był Jakow Gewirc, o palmę pierwszeństwa w ogłoszonym konkursie ubiegał się m.in. Adolf Szyszko-Bohusz.

W 1923 roku synagoga została zamknięta przez władze USRR, które przeznaczyły ją na siedzibę klubu "Spartak". Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości służyła wyznawcom judaizmu jako obiekt wynajmowany od państwa. W 2003 roku po uprzednim remoncie sfinansowanym ze środków międzynarodowej społeczności żydowskiej i charkowskich żydów dokonano oficjalnego powtórnego otwarcia bóżnicy. Na czele żydowskiej gminy Charkowa stoi rabin Mosze Moszkowycz. Nazwa Bejt Menachem została nadana na cześć lubawickiego rabina.

Następny artykuł Targi turystyczne w...

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Zobacz również