Chorwacja szlakiem Gry o tron

Chorwacja szlakiem Gry o tron

Jeśli jesteś fanem serialu Gry o Tron, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że naprawdę wiele scen do serialu kręcono właśnie w Chorwacji! Wszystko to nie bez powodu. Ten magiczny kraj idealnie oddaje klimat serialu! Przeczytaj, by dowiedzieć się, które miejsca w Chorwacji posłużyły filmowcom i wybierz się do tego kraju, by zobaczyć je na własne oczy i przeżyć przygodę rodem z ulubionego serialu!

Krajobrazy, widoki, architektura, które pojawiały się w kolejnych odcinkach serialu Gra o tron zapierały ci dech w piersiach? Jeśli chciałbyś poczuć na własnej skórze choć odrobinę klimatu i magii z ekranu – nie zwlekaj! W Chorwacji sfilmowano naprawdę wiele scen, które rozgrywały się w Królewskiej Przystani. Producenci filmowi zachowali nawet charakterystyczne dla dachówki, które stały się znakiem rozpoznawczym stolicy Westeros!

Nie musisz znajdować się w centrum Splitu czy Dubrownika, by doświadczyć wszechobecności Gry o tron. Chorwaci szczycą się tym, że właśnie w ich kraju kręcono sceny do kultowego serialu i nie omieszkają tego nie wykorzystać. Na każdym stoisku z pamiątkami znajdziesz ogromny wybór gadżetów nawiązujących do serialu. Wybierzesz coś dla siebie?

Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, gdzie w naszym świecie leży Westeros! Jeśli jesteś fanem serialu, to z pewnością nie przegapisz tych miejsc w czasie zasłużonego wypoczynku w Chorwacji. Odwiedź je koniecznie – to wspaniała pamiątka dla fanów serialu! Sprawdź, czy przechadzając się malowniczymi uliczkami i budzącymi grozę podziemiami, choć w części poczujesz te same emocje, które towarzyszyły ci w trakcie seansów!

Dubrownik


Turyści, którzy odwiedzają Dubrownik, od razu powinni kojarzyć to miasto z serialem. Jest on im bliżej znany jako Królewska Przystań, czyli serialowa stolica siedmiu królestw. Górująca nad miastem czerwona twierdza to nic innego jak fort Lovrijenac, będący częścią umocnień Dubrownika. Turyści bardzo często decydują się na zwiedzanie szlakiem serialu w specjalnie zorganizowanych przez biura podróży grupach. W ten sposób bardzo często odwiedzają oddaloną o nieco ponad pół kilometra Wyspę Lokrum, która posłużyła filmowcom jako serialowe miasto Quarth.  Warto się tam udać ze względu na panoramę Dubrownika od strony morza. Widok, którzy zastają tam turyści, robi ogromne wrażenie!

W najwyższym punkcie Dubrownika napotkać można imponującą wieżę, z której rozpościerają się wyjątkowe widoki. Miejsce to jest serialowym odpowiednikiem Domu Nieśmiertelnego, gdzie Khaleesi błądzi dookoła szukając głównego wejścia.

Twierdza Lovrijenac to miejsce, gdzie fani Gry o tron mogą wspiąć się po 175 schodach wykonanych z kamienia i na własne oczy zobaczyć miejsce turnieju zorganizowanego na cześć króla Joffrey’a.

Twierdza Bokar również stanowiła istotny element. Ze względu na świetną lokalizację  pojawiały się w serialu kilkukrotnie w momencie rozmów najważniejszych postaci – między innymi Varysa z Tyronem Lannisterem.

Zatoka Pile, uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Dubrowniku, również stanowiła tło dla rozgrywanych wydarzeń. Filmowcy postanowili wykorzystać kadry z każdej możliwej strony i umieścić je w serialu. Najbardziej pamiętną sceną jest omawianie planu ucieczki Sansy wraz z Littlefingerem. 

Sceny z Lady Olenną, w przepięknych ogrodach, kręcono 20 kilometrów od Dubrownika. Ogród ten wybudowano już w XV wieku. Taras widokowy na Morze Adriatyckie, który się tam znajduje, zachwyci każdego turystę i zachęci do zrobienia pamiątkowego zdjęcia! Miłośnicy roślin będą zachwyceni różnorodnością i pięknem znajdujących się tam kwiatów.

Miejscem, do którego najliczniej przybywają turyści jest Starówka, która stanowiła miejsce tajnych spotkań Wróbli, barokowe schody, na których rozegrała się scena wstydu Cersei i ulica św. Dominika, którą odbyła marsz pokutny.

Split


Split to stolica i jednocześnie największe miasto Chorwacji. Miasto to zostało założone przez Greków, ale rozwijali go Rzymianie. Split zajmuje pozycję bardzo istotną – jest największym węzłem promowej komunikacji w Dalmacji.

Turyści, którzy uwielbiają muzea i galerie, będą zachwyceni ich liczbą. Jednak za najsłynniejszy zabytek chorwackiego Splitu, uważany jest Pałac Dioklecjana. Fani Gry o tron będą zachwyceni możliwością zwiedzania podziemi pałacu. To właśnie tutaj Deanerys Targaryen zamknęła swoje smoki! Pałac Dioklecjana wykorzystano też w scenach serialu jako lochy Meereen, a pobliską ulicę jako miejsce buntu niewolników. Zwiedzić go można pomijając opłatę biletową, ale jeżeli chcesz zwiedzić miejsca konkretnie powiązane z fabułą serialu – musisz kupić bilet do części muzealnej. Dawniej obszarem pałacu było całe aktualne Stare Miasto.

Fani Gry o tron powinni wybrać się na spacer ulicą Papalićeva, by znaleźć jeszcze więcej powiązań filmowych.

Choć Split nie wykorzystuje turystycznie serialu tak bardzo jak Dubrownik, to warto wybrać się do Muzeum Gry o Tron, które się tam znajduje. To nie lada gratka dla fanów! Już przy wejściu przywitają cię smoki Deanerys Targaryen – musisz uważać! Znajduje się tam również galeria, która przedstawia architekturę Splitu wykorzystaną w serialu, figury bohaterów niemalże naturalnej wielkości, eksponaty i prawdziwe kostiumy aktorów. Muzeum podzielone jest na kilka stref tematycznych. Szczególne wrażenie robi na turystach sala z Nocnym Królem – tam naprawdę da się odczuć prawdziwy chłód! Spacerowi po muzeum towarzyszą dobrze znane fanom dźwięki z serialu. Co najlepsze, muzeum dopuszcza nagrywanie filmów i robienie zdjęć. Niektóre z eksponatów można dotknąć – między innymi przysiąść przy stole Tyriona Lannistera pełnym książek! Na pewno zastanawiacie się, czy można zrobić sobie zdjęcia na żelaznym tronie! Oczywiście, że tak. Tron jednak znajduje się w pobliskim sklepie z pamiątkami, a cena za jedną fotografię wynosi około 5 euro! Ty zdecydujesz,  czy cena jest warta takiej pamiątki!

Šibenik


Zwiedzając Dalmację szlakiem Gry o tron, nie można zapomnieć o Šibeniku. Jest to przepiękne i niezwykle malownicze miasteczko, które również postanowili wykorzystać producenci filmowi. Przez niemalże tysiąc lat stanowiło ono ośrodek przemieszania kultur z pogranicza Afryki, Europy i Azji. Serialowym odpowiednikiem było miasto Braavos, a w tajemniczej Świątyni boga o wielu twarzach, nauki zdobywała Aryia Stark. W serialu stanowił również ośrodek Żelaznego Banku, który udzielił ogromnej pożyczki rodowi Lannisterów.

Park Narodowy Krka


Producenci serialu Gra o tron niektóre z zapierających dech w piersiach zawdzięczają pięknu Parku Narodowego Krka. Ten znajdujący się na terenie Dalmacji Park Narodowy przyciąga co roku tłumy turystów. To właśnie tam turyści odnajdują kumulację piękna przyrody. Liczne wodospady, spacery po kładkach, rejs statkiem – robią niesamowite wrażenie. Może właśnie dlatego twórcy Gry o tron zdecydowali się wykorzystać te budzące podziw wodospady w serialu? Trzeba przyznać, że pięknie wkomponowały się w filmowe sceny. Idealnie oddały klimat monumentalności, który towarzyszy każdemu odcinkowi Gry o tron.

Następny artykuł Wypoczynek w rytmie slow

Komentarze

Zobacz również