Czechy z lotu ptaka

Czechy z lotu ptaka

Wystarczy pokonać kilkaset stopni i lęk wysokości, by poszerzyć horyzonty. Panoramę Czech można podziwiać z jednej z kilkunastu wież.

60-metrowa wieża z 1891 r. na najwyższym w Pradze wzniesieniu Petřín (327 m) jest pięciokrotnie mniejszą kopią wieży Eiffla. Na wzgórze można wjechać kolejką. Ze szczytu wieży, na który prowadzi 299 stopni, widać jak na dłoni całe miasto (www.prague-info.cz). Z wieży telewizyjnej w dzielnicy Žižkov przy dobrej pogodzie widać okolicę w promieniu 100 km. Można też podziwiać Pragę nocą – wieża czynna jest do godz. 23 (www.tower.cz).

Najstarsza wieża widokowa stoi w miejscowości Lednice na południu Moraw w zamkowym parku. Wznieśli ją w 1802 r. Lichtensteinowie, jest wysoka na 60 m. Po pokonaniu 302 schodów rozpościera się z niej widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna od kwietnia do października (www.jizni-morava.cz).

Wieża w pobliżu Czeskiego Krumlova pochodzi z roku 1825. Rozciąga się z niej wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a przy pięknej pogodzie – nawet na Alpy. Czynna cały rok (www.ckrumlov.cz).

 Z ponad 100-letniej stacji meteorologicznej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza Milešovcach (837 m) przy ładnej pogodzie można ujrzeć Karkonosze, Góry Izerskie, Pragę, a nawet oddalone o 350 km Alpy (www.libochovany.cz).

 Do  1990 r. widoki z szumawskiego szczytu Polednik mogli oglądać jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Dziś ściśle tajny obiekt został przebudowany, a 37-metrowa wieża udostępniona turystom. Czynna od czerwca do października (www.npsumava.cz).

 Pięknymi widokami na Karlove Vary kusi wieża widokowa Diana. Z miasta dowozi do niej kolejka (www.karlovyvary.cz).

 Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m) przyciągała turystów już w XIX w. W miejscu dawnej wieży widokowej w latach 70. XX w. postawiono nowoczesny nadajnik telewizyjny przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczyć można pasmo Jesioników, a przy ładnej pogodzie także Tatry (www.jeseniky.org).

Za wieżę telewizyjną na szczycie Jeszczed architekt Karel Hubácek otrzymał w 1969 r. prestiżową nagrodę Perreta przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się centrum łączności i hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca (www.jested.cz).

 W 2004 r. postawiono kamienną wieżę na wzgórzu Rozhledna Brdo w paśmie Chriby w południowych Morawach. Czynna od kwietnia do października (www.slovacko.cz).

 153 schody prowadzą na kamienną wieżę na Decinskim Snežniku w północno-zachodnich Czechach, wzniesioną w 1864 r. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Czeskiej Szwajcarii (www.ceskesvycarsko.cz).

Źródło: www.turystyka.gazeta.pl

Następny artykuł Cieszanów Rock Festiwal 2011

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!