Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie warmińsko-mazurskim

Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie warmińsko-mazurskim

Planujesz wypoczynek w rejonie Warmii i Mazur? Pierwszym skojarzeniem z tymi miejscami są żagle. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na turystów czeka o wiele więcej atrakcji. Proponujemy rowerowe wyprawy szlakami Green Velo! Niżej dowiecie się, dlaczego warto skorzystać z naszych rekomendacji.

Czym jest Green Velo? To liczący około 2000 kilometrów szlak rowery, który biegnie wzdłuż niemal całej wschodniej granicy, na terenie pięciu województw. Łączy najciekawsze miejsca tej części kraju – są to zarówno zabytki kultury materialnej, jak też atrakcje przyrodnicze. Jedno jest pewne, podróż tym szlakiem to nie tylko wyzwanie, ale również prawdziwa przyjemność. Wycieczka pozwala bowiem na dotarcie do takich zakątków, które podczas jazdy samochodem po prostu omijamy.

Green Velo jest znakomitą propozycją dla turystów, którym marzy się rowerowa wyprawa, ale boją się korzystać z publicznych dróg o dużym natężeniu ruchu. Szlak poprowadzono w ten sposób, by omijał ruchliwe szosy. Zamiast tego biegnie mniej uczęszczanymi traktami, ścieżkami rowerowymi – ewentualnie rowerowo-pieszymi – oraz drogami gruntowymi. Można więc cieszyć się przejażdżką i skupić na tym, co ciekawego jest do zobaczenia na wybranej przez was trasie.

Jeżeli planujecie wakacje w województwie warmińsko-mazurskim, warto zabrać ze sobą rower. Przez Warmię i Mazury biegnie kilka ciekawych tras. Przedstawiamy wybrane propozycje.

Green Velo na Warmii


Green Velo biegnie przez północną część Warmii, gdzie teren jest otwarty i bardzo malowniczy. Przestrzenie urozmaicone są urokliwymi wsiami oraz niedużymi miasteczkami, które widać już z daleka. Wyróżniają je czerwone dachówki oraz średniowieczne mury, otaczające zabytkowe zabudowania. Najciekawszymi miejscowościami są Pieniężno oraz Lidzbark Warmiński, gdzie do zobaczenia jest wiele gotyckich zabytków – szczególnie wyróżnia się malowniczy lidzbarski zamek, dawna siedziba warmińskich biskupów. Inną ciekawostkę stanowi Żywkowo, tzw. bociania wioska, gdyż mieszka tam 30 osób i około 160 bocianów!

Lidzbark Warmiński


Trasy Green Velo na Warmii: „Kolejowym szlakiem” z Lidzbarka Warmińskiego do Ornety


Proponowany szlak przeznaczony jest dla każdego, nawet dla początkujących. Dystans niecałych 30 kilometrów w jedną stronę nie powinien stanowić większego wyzwania, tym bardziej, że trasa niemal nie ma przewyższeń, a do tego biegnie z dala od ruchu samochodowego.

Trasa rozpoczyna się za zabudowaniami Lidzbarka, przy skrzyżowaniu dróg na Lubomino i Ornetę.  W tym miejscu wjeżdża się na nasyp dawnej linii kolejowej, która funkcjonowała aż do końca drugiej wojny światowej. Teraz jest to spokojne miejsce, idealne dla rowerzystów chcących uciec przed ruchem samochodowym. Szlak biegnie wierzchołkiem nasypu, ale momentami także u jego podnóża. Po drodze można zobaczyć dawne wiadukty kolejowe, stare wioski z charakterystycznymi warmińskimi domkami oraz nieczynne stacje kolejowe, w których dla rowerzystów zaplanowano miejsca odpoczynku. Warto również znaleźć czas na zwiedzanie Ornety. Miasteczko zachwyca średniowieczną zabudową oraz wyjątkowym gotyckim kościołem. Wracając do Lidzbarka Warmińskiego najlepiej wybrać tę samą trasę.

Do przejechania jest dystans około 30 kilometrów. Powinno to zająć niecałe 2 godziny.

Trasy Green Velo na Warmii: Pętla rowerowa Doliny Łyny


Jeśli zdecydujecie się właśnie na ten szlak, do pokonania będzie około 35 kilometrów. Pętla nadaje się nawet dla początkujących, ponieważ poprowadzono ją w ten sposób, by nie trzeba było pokonywać dużych wzniesień. Biegnie również dobrze utrzymanymi drogami asfaltowymi, więc nie musicie martwić się stanem nawierzchni.

Szlak rozpoczyna się i kończy w Bartoszycach. Po wyjeździe z miasta należy kierować się do wsi Maszewy, później do Wiatrowaca, drogą na Witki. W połowie trasy znajduje się Sępopol. Jest to miasteczko wybudowane przez Krzyżaków w zakolu rzeki Łyny. Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty murów obronnych oraz XIV-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła. Trudno go przeoczyć, gdyż wyróżnia go wysoka wieża, na której znajduje się taras widokowy. Po opuszczeniu Sępopola należy kierować się do wsi Liski, słynącej ze stadniny koni, a później do Bartoszyc. Proponowana trasa jest niezwykle malownicza, właściwie przez cały czas prowadzi Doliną Łyny.

Długość pętli wynosi około 35 kilometrów. Czas przejechania tego dystansu powinien zająć. nieco ponad 2 godziny.

Trasy Green Velo na Warmii: Niebieska pętla Lidzbark Warmiński – Stoczek Klasztorny – Lidzbark Warmiński


Do tej pory proponowaliśmy trasy rodzinne, odpowiednie nawet dla początkujących turystów. Jednak niebieska pętla, mimo że wynosi około 30 kilometrów, przeznaczona jest dla lepiej przygotowanych rowerzystów. Znajdziemy tam bowiem sporo utrudnień, takich jak wymagające nawierzchnie i duże przewyższenia. Ale dla niektórych pokonywanie takich przeszkód stanowi największą satysfakcję.

Początek szlaku znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Dąbrowskiego, w północnej części Lidzbarka Warmińskiego. Przez kilka pierwszych kilometrów trasa prowadzi Doliną Łyny, mijamy wsie Koniewo, Kotowo i Morawę, skąd docieramy do Stoczka Klasztornego. W tej miejscowości znajduje się słynne sanktuarium i klasztor. Historyczną ciekawostkę stanowi fakt więzienia w nim prymasa Stefana Wyszyńskiego – zainteresowanym polecamy wizytę w izbie pamięci, którą utworzono w zajmowanej przez niego celi. Ze Stoczka wracamy do Lidzbarka Warmińskiego. Do wyboru jest opisana wcześniej trasa wiodąca nasypem kolejowym lub trzymanie się niebieskich oznaczeń.

Trasa liczy około 30 kilometrów, a jej pokonanie zajmie około 2 godziny 30 minut.

Green Velo na Mazurach


Poza warmińską częścią szlaku, Green Velo w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje również tereny Mazur Północnych. W ten sposób poznacie okolice Węgorzewa wraz z jeziorem Mamry, ale oprócz tego wiele innych niezwykłych miejsc. To przede wszystkim wspaniałe tereny Mazur Garbatych, uzdrowisko Gołdap, położone w sąsiedztwie Puszczy Rominckiej, a oprócz tego również wioska Stańczyki. Zobaczycie tam dwa nieczynne wiadukty kolejowe, które przypominają rzymskie akwedukty. Teraz jest to wyjątkowa atrakcja okolicy i lubiane miejsce spotkań amatorów skoków na bungee. To ostatnie miejsce warmińsko-mazurskiej części Green Velo, niedaleko zaczyna się już przepiękna i zielona Suwalszczyzna. Szlaki regionu są o wiele dłuższe niż te biegnące przez Warmię, a co za tym idzie, wymagają również lepszej kondycji.

Węgorzewo / fot. Peter Brewer / AdobeStock

Trasy Green Velo na Mazurach: Szlak „Rominckich Jeleni”


Proponowana trasa niemal w całości przebiega przez teren Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Jest to przepiękny szlak widokowy, trzeba się jednak liczyć z dużym poziomem trudności.

Szlak „Rominckich Jeleni” to pętla, której początkiem i końcem jest wioska Jurkiszki. Okrąża polską część Puszczy Rominckiej, więc na rowerzystów czekają przede wszystkim leśne dukty i drogi gruntowe. Podczas wycieczki można zobaczyć leśne uroczyska, fragmenty lasu przypominającego tajgę, mosty kolejowe w Stańczykach oraz kamienie upamiętniające sukcesy osiągane przez pruskich władców podczas polowań. Oprócz tego co jakiś czas ujawniają się pamiątki po dawnych mieszkańcach – ruiny gospodarstw oraz stare cmentarze.


Całość trasy liczy 80 kilometrów. Wytrwali na pokonanie jej będą potrzebować 7 godzin 30 minut. Można jednak zaplanować nocleg pod namiotem lub w mijanej po drodze agroturystyce. Wtedy będzie więcej czasu na zwiedzanie okolicznych atrakcji.

Trasy Green Velo na Mazurach: Szlak Mazurskich Legend i Opowieści


Jest to niemal 100 kilometrowa pętla polecana średnio zaawansowanym rowerzystom. Umowny punkt początkowy znajduje się niedaleko Węgorzewa, we wsi Pozezdrze nad jeziorem Piecek. Szlak biegnie w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz przez obszar Puszczy Boreckiej. Jego charakterystycznym elementem są drewniane rzeźby, nawiązujące do lokalnych legend – stąd też nazwa całego szlaku.

Wybierając tę trasę poznacie najciekawsze mazurskie opowieści – dostępne są na tablicach ustawionych przy rzeźbach – ale także zobaczycie przepiękne zakątki. Szlak biegnie pośród lasów, uroczysk, bagien i mokradeł, w wielu miejscach ścieżkę wytyczono brzegiem jeziora. Polecamy zaplanowanie przystanku we wsi Wolisko, gdzie znajduje się zagroda pokazowa żubrów. Warto również odpocząć przy mijanych jeziorach, największym jest Gołdopiwo.

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści liczy 99 kilometrów długości, a jego przejechanie zajmuje 10 godzin. Jeśli jednak chcemy robić przystanki na wypoczynek i zwiedzanie, warto pomyśleć o zorganizowaniu noclegu.

Trasy Green Velo na Mazurach: Niebieska Wstęga Jezior


Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać liczącą niecałe 80 kilometrów pętlę, biegnącą wokół mazurskich jezior. Jest to okazja do tego, by zobaczyć najbardziej znane akweny, w tym Kisajno, Dobskie, Łabap, Dargin czy Święcajty. Podczas wycieczki czekają na was nie tylko piękne widoki, ale również wspaniałe atrakcje!

Punktem początkowym i końcowym jest Giżycko, skąd można kierować się na Piękną Górę i Sztynort. Wieś usytuowana jest na malowniczym półwyspie, koniecznie trzeba tam obejrzeć pałac  Lehndorffów, jedną z największych rezydencji w regionie. Mimo że zrujnowany, nadal wywołuje zachwyt na twarzach turystów. Później szlak kieruje do wsi Harsz, gdzie uwagę zwracają stare gospodarstwa o oryginalnej architekturze, oraz do Dziaduszyna, Pozezdrza, Kruklanek i z powrotem  do Giżycka. Mając czas, można odbić we wsi Doba (znajdującej się na 18. kilometrze trasy) w kierunku Gierłoży. Znajduje się tam Wilczy Szaniec, kompleks bunkrów, w których często przebywał Adolf Hitler. Na koniec polecamy spędzić kilka godzin w Giżycku. Jest to jeden z bardziej znanych mazurskich kurortów, gdzie do zobaczenia jest Twierdza Boyen oraz zabytkowy most obrotowy. Na turystów czekają też atrakcje zlokalizowane przy nabrzeżu jeziora Niegocin – plaża miejska, ekomarina oraz port Żeglugi Mazurskiej, skąd wypływają statki oferujące rejsy wycieczkowe.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen

Giżycko, ul. Turystyczna

Zabytki Giżycko 9.4
Ekomarina Giżycko

Ekomarina Giżycko

Giżycko, ul. Dąbrowskiego

Porty i przystanie Giżycko 9.2

Trasa liczy niecałe 80 kilometrów, a cza potrzebny na jej przejechanie wynosi 6 godzin. Warto jednak wydłużyć wycieczkę do dwóch dni, by móc obejrzeć najważniejsze miejsca na szlaku oraz atrakcje znajdujące się w jego sąsiedztwie.

Co warto wiedzieć o Green Velo? Informacje praktyczne


  • Green Velo oznakowane jest pomarańczowymi tablicami. Na szlaku dostępne są informacje o przebiegu poszczególny tras oraz zmianie kierunku i innych utrudnieniach.
  • Co około 10 kilometrów znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów z wiatami, punktami widokowymi, niektóre udostępniają sanitariaty.
  • Green Velo udostępnia aplikację, w której znajdują się mapy i opisy tras. Jest to wygodna alternatywa dla „tradycyjnej” papierowej mapy.

Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!