Dark Sky Tourism - wyjątkowy sposób podróżowania w Polsce i na świecie

Dark Sky Tourism - wyjątkowy sposób podróżowania w Polsce i na świecie

Planując swój wymarzony urlop w Polsce, dokładamy wszelkich starań, by był on możliwie jak najlepszy. W takiej sytuacji, do naszych podróży motywuje nas nie tylko sam wypoczynek, jak i odkrywanie niezwykłych miejsc, czy podziwianie pięknych okoliczności, które są obecne niemal wszędzie. A skoro o nich mowa, to w ostatnim czasie, dość popularnym trendem, związanym z podróżowaniem jest dark sky tourism. Na czym polega i w czym tkwi jego wyjątkowość?

Obserwacja czystego nieba, bo tak brzmi polska nazwa tego trendu, to z jednej strony sposób podróżowania, a z drugiej problem, na który warto zwrócić uwagę. Szeroko rozumiana urbanizacja i używanie sztucznego oświetlenia powodują, że niemal 70% mieszkańców Unii Europejskiej żyje w takich miejscach, w których nie widać Drogi Mlecznej. To nieprawdopodobne i wydawać by się mogło, że niemożliwe, ale taka jest rzeczywistość. Dlatego też, celem ochrony ciemnego nieba, utworzono specjalne rezerwaty. Odwiedzić mogą je turyści, którzy wybrali domki Bieszczady, czy kwatery i pokoje w Górach Izerskich. Okazuje się jednak, że dark sky tourism jest obecny również w innych częściach naszego kraju.


Zobacz koniecznie: Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji gwiazd


Dark Sky Tourism - co to jest?


Aby nieco lepiej poznać ten trend turystyczny, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności, dobrze będzie przytoczyć najważniejsze informacje z nim związane. Mianowicie, jest to sposób podróżowania w takie miejsca, w których nie jest obecne światło. Na pewno będzie to niezwykła przygoda, szczególnie, że obserwacja galaktyki może być prawdziwą ucztą dla zmysłów. Czy są miejsca w Polsce, w których nie ma zanieczyszczenia świetlnego? Oczywiście, że tak!


Obszary ciemnego nieba — parki, społeczności i rezerwaty — chronią prawdziwe warunki dzikiej przyrody, niezbędne dla badań kosmicznych i lokalnych ekosystemów. Przypominają o krytycznym znaczeniu ochrony terenów publicznych w dzień i w nocy.



fot. Michał Rakowski / AdobeStock, CC0

Kiedy stworzone przez człowieka światła zaczęły świecić tak jasno jak słońce i księżyc, mieszkańcy miast szybko stracili z oczu ogromną galaktykę, która migotała w górze — i korzyści płynące z ciemnego nieba.


Trend ten jest obecny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce, w której podróżowania celem obserwowania galaktyki, jest coraz częstszą praktyką.


Sprawdź również: Trendy w turystyce na 2023 rok. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?


W które miejsca warto się udać, by praktykować dark sky tourism?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, w Polsce są dwa specjalne rezerwaty, których celem jest ochrona ciemnego nieba. Jeden z nich znajduje się w Bieszczadach i jest to Park Gwiezdnego Nieba, a drugi w Górach Izerskich - Izerski Park Ciemnego Nieba.


Problem zanieczyszczenia nieba światłem dotyka nie tylko pasjonatów astronomii, ale i naukowców. Dlatego też astronomowie od wielu lat walczą ze smogiem świetlnym. Próbując z jednej strony zwiększać świadomość społeczną w kwestii zanieczyszczenia świetlnego, a z drugiej - działając na poziomie lokalnym, tworząc miejsca wolne od intensywnego oświetlenia, przeznaczone do obserwacji nocnego nieba.


Obserwację nieba można z powodzeniem połączyć z zimowym glampingiem. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Glamping w zimie - luksusowy nocleg w wyjątkowych okolicznościach. Gdzie się wybrać?


Szczególnie polecane miejsca w Polsce, w których można obserwować ciemne niebo, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady - jest to drugi, co do wielkości park ciemnego nieba w Europie, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich; stanowi prawdziwą perełkę dla pasjonatów astronomii i co warto podkreślić, wspólnie z Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie i słowackim Parkiem Ciemnego Nieba "Połoniny" tworzy gigantyczny Trójpark Ciemnego Nieba Karpaty Wschodnie, o łącznej powierzchni aż 280 tys. ha;

  • Izerski Park Ciemnego Nieba - z tej opcji mogą skorzystać ci turyści, którzy wybrali noclegi w Górach Izerskich; funkcjonuje od 2009 roku i znajduje się pomiędzy Świeradowem-Zdrój a Szklarską Poręba i częściowo w Czechach. w kraju libereckim; jest to pierwszy tego typu rezerwat w Polsce;

  • Sopotnia Wielka - do obserwacji nieba, idealnym miejscem będzie również Śląsk i miejscowość Sopotnia Wielka; przyjeżdżają tu astronomowie z całego świata;

  • Palowice na Śląsku - to kolejna miejscowość, którą mogą odwiedzić turyści, którzy wybrali noclegi na Śląsku; jej wyjątkowość tkwi przede wszystkim w tym, że wdrażane są tu rozwiązania, które minimalizują zjawisko smogu świetlnego;

  • Ostoja Ciemnego Nieba - inne wyjątkowe miejsce, warto odwiedzić, jeśli wybraliśmy noclegi w Wielkopolsce; jest to teren chroniony przed smogiem świetlnym, który obejmuje Izdebno i Chalin; w Chalinie w 2017 r. zostało utworzone obserwatorium astronomiczne, które ma na celu przede wszystkim popularyzację astronomii wśród dzieci i młodzieży; obie miejscowości znajdują się w odległości około 70 km od Poznania.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Bieszczadach i Górach Izerskich:





Czy może być coś lepszego od obserwacji gwiazd w miejscu ku temu idealnym? Jeśli lubisz takie doznania, to dark sky tourism jest trendem turystycznym, wręcz stworzonym dla Ciebie!



Następny artykuł Święta i Sylwester poza...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!