Trendy w turystyce na 2023 rok. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?

Trendy w turystyce na 2023 rok. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?

Za niecały miesiąc początek nowego roku. Wszyscy głęboko wierzymy w to, że będzie on dużo lepszy od 2022, również pod względem podróżowania. Postanowiliśmy w związku z tym przeanalizować sytuację w turystyce i zaprezentować nowe trendy w turystyce, które będą z nami obecne w 2023 roku. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?

Na samym wstępie, warto podkreślić, że Polacy spragnieni są podróżowania. Nie ulega żadnej wątpliwości, że cała branża turystyczna oraz turyści, znajdują się w dość trudnej sytuacji. Z jednej strony, dopiero co zakończyła się pandemia koronawirusa i ograniczenia z nią związane, a z drugiej strony, praktycznie od razu pojawiła się wojna w Ukrainie, a galopująca inflacja, że koszty naszego życia rosną nieustannie z miesiąca na miesiąc. Czy taka sytuacja będzie miała przełożenie na trendy w turystyce? Z pewnością tak. Jednakże pocieszające w tym wszystkim jest to, że turyści w dalszym ciągu chętnie wybierają domki w górach lub pokoje nad morzem. Świetnym przykładem jest tu chociażby nadchodzący sylwester, podczas którego niezwykle trudno jest teraz znaleźć wolne miejsce noclegowe.


Lubisz sporty zimowe? Sprawdź: Zimowe szaleństwo na desce. Gdzie uprawiać snowboard w Polsce?


Nowe trendy w turystyce 2023. Co przyniesie nadchodzący rok?


Praktycznie od trzech lat musimy zmagać się z pewnymi zmianami, które pojawiły się w turystyce. Pandemia koronawirusa spowodowała, że nieco ostrożnie podchodziliśmy do podróżowania. Wybieraliśmy noclegi w ustronnych miejscach lub takie regiony, w których kontakt międzyludzki był w dużym stopniu ograniczony. Zarówno turyści, jak i właściciele obiektów noclegowych, dość szybko przyzwyczaili się do nowej rzeczywistości. W momencie, gdy wszystko wydawało się powracać do normalności, pojawiły się zupełnie nowe zagrożenia, związane z wojną w Ukrainie i stale rosnącą inflacją, która spowodowała, że podróżowanie i noclegi stały się nieco droższe niż w ubiegłych latach.

 

 

fot. Pexels / pixabay.com, CC0


Już minione wakacje pokazały, że Polacy podróżują inaczej. Gdy weźmiemy pod uwagę trendy w turystyce 2022, to możemy pokusić się o stwierdzenie, że podróżowaliśmy nieco oszczędniej. Wybieraliśmy środki komunikacji publicznej zamiast samochodu, nieco skracaliśmy swoje noclegi lub też sami przygotowaliśmy posiłki, a rzadziej korzystaliśmy z wyżywienia w restauracji. Czy taki stan będzie obecny również w 2023 roku? Wszystko na to wskazuje! Według ekspertów, inflacja nie odpuści tak szybko, dlatego też musimy się liczyć z rosnącymi cenami prądu i gazu, jak i codziennego życia. 


Podróżowanie oczywiście może być taniej. Przygotowany przez nas poradnik znajdziesz tutaj: Podróżowanie po Polsce może być tanie. O czym warto pamiętać?


Najnowsze trendy w turystyce - co się zmieni i co się pojawi w 2023 roku?


Każdy rok przynosi coś zupełnie nowego, gdy weźmiemy pod uwagę trendy w turystyce. Pod pewnymi względami, możemy mówić o nowościach, które się pojawią. Niektóre trendy będą z kolei kontynuowane w następnych latach, jednak z nieco większą intensywnością. Co zatem przyniesie rok 2023, gdy weźmiemy pod uwagę trendy w turystyce krajowej? Postanowiliśmy to sprawdzić!


  • Rozwój technologii, ułatwiających podróżowanie


Rozwój różnorodnych technologii jest coraz bardziej zauważalny w turystycznym świecie. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2023 większość turystów będzie coraz chętniej korzystać z takich rozwiązań, które pozwolą sprawdzić im dane miejsce przed podróżą. Zanim wybierzemy apartamenty Trójmiasto, większość z nas będzie chciała dokładnie sprawdzić, z jakimi warunkami będziemy mieć do czynienia. 

 

 

fot. Firmbee / pixabay.com, CC0

 

I tu z pomocą przychodzą chociażby takie nowe technologie, jak wirtualny spacer po obiekcie, który pozwoli zajrzeć do każdego pomieszczenia, wchodzącego w skład danego obiektu noclegowego. Na pewno chętniej też będziemy korzystać z rezerwacji on-line, które pozwolą wybrać wymarzony obiekt zaledwie kilkoma kliknięciami w komputerze, jak i na telefonie. Pamiętaj, że z obu rozwiązań możesz skorzystać w portalu Nocowanie.pl.


Jesteś właścicielem obiektu? Sprawdź: Nowe technologie w obiekcie noclegowym. Co warto zaoferować turystom?


  • Workation - praca połączona z wypoczynkiem


Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas przeszła na pracę zdalną. Oznacza to, że możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego przypuszczamy, że zjawisko, które określa się mianem “workation” będzie w dalszym ciągu obecne. Połączenie pracy z wypoczynkiem będzie możliwe głównie wśród turystów, którym do pracy jest potrzebny laptop i szybki internet. 

 

 

fot. StartupStockPhotos / pixabay.com, CC0

 

Z powodzeniem możemy zarezerwować pokoje w Kołobrzegu, czy domki w Zakopanem i przystąpić do pracy w miejscu poza domem. Mając elastyczny grafik, możemy swój czas uregulować tak, by zwiedzanie nie kolidowało z naszą pracą. Ten trend w turystyce powoduje, że również właściciele obiektów noclegowych mają szansę na zdobycie zupełnie nowych gości.


  • Staycation - wakacje za rogiem


Wakacje pokazały, że w obliczu rosnących wydatków, Polacy są w stanie zmienić swoje nawyki, związane z podróżowaniem. Dlatego w 2023 w dalszym ciągu powinniśmy mieć do czynienia z trendem, który jest określany mianem staycation. To nic innego, jak odkrywanie piękna miejsc i regionów, znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Nie tracimy czasu na wielogodzinne podróże i wypoczywamy taniej. Pozytywne w tym wszystkim jest to, że każdy region w Polsce ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego do odkrycia.


Sprawdź: Letni wypoczynek w górach. Dlaczego warto zdecydować się na ustronne miejsca?


  • Zrównoważona turystyka i slow tourism


Wybierając pensjonaty nad morzem, czy wille w górach, dokładamy wszelkich starań, by wypoczywało się jak najlepiej. Większość z nas, coraz bardziej przywiązuje wagę do kwestii klimatu i ochrony środowiska. Ekologia z roku na rok rośnie w siłę, dlatego staramy się wybierać takie hotele, czy kwatery i pokoje, które świadomie stosują rozwiązania, przyczyniające się do ochrony naszego klimatu. Odpowiednie gospodarowanie energią, segregacja śmieci, ekologiczne warzywa z własnego ogródka, czy oszczędność wody - to podstawowe rozwiązania, które stosuje większość obiektów w Polsce.fot. AndreasAux / pixabay.com, CC0

Poznaj: 5 eko noclegów. Postaw na świadomy wypoczynek!


Ekologiczne rozwiązania trafnie wpisują się w trend slow tourism, który coraz bardziej jest obecny w polskiej turystyce. I wszystko wskazuje na to, że tak będzie również w 2023 roku. Najprościej mówiąc, trend ten oznacza wypoczynek w mniej popularnych miejscach, w obiektach z klimatem i regionach, w których swój wolny czas można spędzić w bliskości przyrody i z dala od turystycznego zgiełku.


Sprawdź noclegi w agroturystyce:

  • City break nadal cieszy się dużym zainteresowaniem!


Zanim zdecydujemy się na wakacyjny wyjazd to będziemy szukać jakiejkolwiek możliwości, by choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności. Podczas zimowych, wiosennych, letnich, jak i jesiennych weekendów, bardzo dużym zainteresowaniem powinien cieszyć się city break. To nic innego, jak krótki wyjazd do polskiego miasta, podczas którego odkryjemy jego historię, kulturę, zabytki i wszystko, co najpiękniejsze.fot. przemokrzak / pixabay.com, CC0

Polskie miasta odwiedzamy chętnie o każdej porze roku. Wszystko wskazuje również na to, że będziemy chętnie podróżować do tych nieco mniej popularnych miast. Należy tu wymienić chociażby Chełmżę, Białystok, Wałbrzych, czy Cieszyn.


Przeczytaj również: City break - pomysły i miejsca na udane wakacje


A gdzie będziemy najchętniej wypoczywać?


Zapytania turystów w portalu Nocowanie.pl i rezerwacje on-line pojawiają się przez cały czas. Kierunek, na który się zdecydujemy, jest uzależniony od wielu istotnych czynników. To oczywiste, że w sezonie zimowym najczęściej pytają oni o góry, a w sezonie wiosenno-letnim o kierunki mazurskie lub nadmorskie. Można zauważyć również wzrost zainteresowania kierunkami nieco mniej popularnymi. Chętnie odwiedzamy znane polskie miasta na Kujawach, odkrywamy zabytki Dolnego Śląska, czy podziwiamy niezwykłą przyrodę na Lubelszczyźnie.


Które polskie miejscowości będą turystycznym hitem w 20223 roku? Tu w porównaniu do lat poprzednich, zmieni się niewiele. Wśród miejscowości w górach, najchętniej wybierane są Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, a także Szczyrk. 


Do najchętniej wybieranych miejscowości nad morzem, należy zaliczyć Kołobrzeg, Międzyzdroje, Sopot, Jastarnię i Łebę.


Dużą popularnością powinny cieszyć się również te nieodkryte miejsca. Wszystko wskazuje na to, że mogą być np. Góry Bardzkie, czy noclegi na Ziemi Lubuskiej.


Czas zaplanować wypoczynek na sezon letni. Sprawdź noclegi na wakacje 2023:

Mamy nadzieję, że nadchodzący 2023 rok będzie wyjątkowy pod względem podróżowania i wypoczynku. Tego sobie i Wam życzymy!Następny artykuł Zimowe atrakcje dla gości....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!