Demianowska Dolina - atrakcje i ciekawe miejsca

Demianowska Dolina - atrakcje i ciekawe miejsca

Przed nami kolejna popularna miejscowość, tak chętnie odwiedzana przez turystów z Polski. To prawdziwa perła w Tatrach Słowackich. W tym artykule podpowiemy, co warto tu zobaczyć i dlaczego jest tu tak wyjątkowo.

Dla miłośników gór i nie tylko. Demianowska Dolina to wyjątkowe miejsce w Tatrach Słowackich, pełne wspaniałych atrakcji stworzonych przez naturę, jak i zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Sama miejscowość posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, jak i odpowiednie warunki do rozwoju turystyki w tym regionie.

 

Demianowska Dolina – co o niej wiemy?

 

Sama miejscowość, jak i region o tej samej nazwie, kryją w sobie wiele tajemnic. Demianowska Dolina znajduje się w północnej Słowacji, w powiecie Liptowski Mikulasz. Zajmuje powierzchnię 4785 ha i liczy jedynie około 285 stałych mieszkańców. Znajduje się tu również najbardziej znana i najczęściej odwiedzana dolina Tatr Niskich, o nazwie… jakżeby inaczej – Demianowska Dolina. Liczy ona 15 km długości i stanowi główny ośrodek turystyczny w północnej części Tatr Niskich. Dolina stanowi część Parku Narodowego Tatry Niskie. Ośrodek turystyczny Demianowska Dolina znajduje się na wysokości od 700 do 2000 m n.p.m.

 

Dolina słynie przede wszystkim ze wspaniałych jaskini, a w szczególności Demianowskiej Jaskini Wolności, odkrytej w 1921 roku. W zimie miłośnicy białego szaleństwa mają tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa.

 

Demianowska Dolina – co warto zobaczyć?

 

Każdy, kto zechce spędzić czas w Demianowskiej Dolinie, może być pewny, że będzie on niezapomniany. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniały klimat i to nie wszystko. Wśród najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji, należy wymienić przede wszystkim:

 

1. Demianowska Jaskinia Wolności

 

Odkryta w 1921 roku, dla turystów udostępniona od 1924 roku. Stanowi jedną z najpiękniejszych jaskiń w Niżnych Tatrach. Została wytworzona na wskutek działalności podziemnych wód potoku Demianówki. Przejście przez całą jaskinię stanowi nie lada wyzwanie, gdyż jej długość wynosi około 9 kilometrów, a sama jaskinia zajmuje aż 6 poziomów. Przebywając w Jaskini Wolności, warto zwrócić uwagę na wspaniałe formy krasowe. Całość urozmaica efektowne oświetlenie, które tylko dodaje i tak wspaniałego już uroku temu miejscu.

 

2. Demianowska Jaskinia Lodowa

 

To druga z popularnych demianowskich jaskiń. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jaskinia lodowa, dlatego też warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, bo temperatury są tu zdecydowanie niższe niż na zewnątrz. W porównaniu do Jaskini Wolności, jej długość jest o wiele mniejsza, bo wynosi tylko 1,9 kilometra, z czego do zwiedzania udostępnione zostało zaledwie 540 metrów. Zwiedzanie jaskini rozpoczynamy od Korytarza Niedźwiedzi, następnie  Dom Biały, Dom Halasa, Czarna Galera i Dom Pagod. Jako ciekawostkę, należy podkreślić fakt, że można tu zobaczyć również Duży Dom i Dom Seniora, które nawet w upalny dzień zaskakują temperaturą na poziomie 0 stopni. Za sprawą wody, jaskinia ta obfituje w liczne formacje – lodowe stalagmity i stalaktyty, a także lód podłogowy na dnie.

 

3. Ośrodek narciarski Jasna

 

Dla miłośników białego szaleństwa, doskonałą propozycją będzie ośrodek narciarski Jasna Chopok, zaliczany do największych ośrodków narciarskich, znajdujących się na Słowacji. Znajduje się on u podnóża szczytu Chopok. Dla narciarzy przygotowano tu 28 wyciągów, 4 trasy trudne, 14 średnio-trudnych i 13 łatwych. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z tras przeznaczonych dla narciarzy biegowych, snowparku i SPA. Sam ośrodek dzieli się na część Jasna – Chopok Północ i Jasna – Chopok Południe.

 

4. Szczyty górskie Chopok, Dziumbier, Deresze

 

Skoro już jesteśmy przy ośrodku narciarskim Chopok, to warto wybrać się odrobinę wyżej by zdobyć szczyt o tej samej nazwie. Szczyt ten, jak i pozostałe są chętnie wybierane przez miłośników turystyki górskiej. Przez grań Chopoka można dostać się na szczytu Dziumbier i Deresze. Tuż pod kopułą szczytową Chopoka znajduje się schronisko turystyczne Kamienna Chata, potocznie zwane Kamienką.

 

5. Wrbickie Plesko

 

To jezioro górskie, znajdujące się w Demianowskiej Dolinie i należące do najchętniej odwiedzanych miejsc w tej części Tatr. To jedyne jezioro w tej części gór. W jego przeźroczystej wodzie można zobaczyć odbicie najwyższych szczytów przepięknego masywu górskiego – wspaniałe efekty fotograficzne – gwarantowane!

 

Poszukujesz noclegu w Demianowskiej Dolinie? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Demianowskiej Dolinie

 

Demianowska Dolina to wspaniałe miejsce do wypoczynku o każdej porze roku. Tu nie można się nudzić nawet przez chwilę. Przekonaj się sam!

 

Źródło informacji:

 

https://pl.wikipedia.org

www.cel-podrozy.pl

 

fot. Roman7 (pixabay.com, CC0)

 

Następny artykuł 9 najciekawszych atrakcji...

Komentarze

Zobacz również