Do Tatrzańskiego Parku Narodowego wejdziemy tylko w dzień

Do Tatrzańskiego Parku Narodowego wejdziemy tylko w dzień

Tatrzański Park Narodowy przypomina o zasadach, jakie dotyczą zachowania turystów na szlakach. Jedna z ważnych kwestii mówi o porze, kiedy można wejść na jego teren. Nie wszyscy wiedzą, że w wybranych miesiącach obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach już po zapadnięciu zmierzchu.

Tatrzański Park Narodowy powstał po to, by chronić przyrodę tej części polskich gór. Pracownikom leży na sercu dobro żyjących tam zwierząt, ale również bezpieczeństwo turystów, dlatego pomiędzy 1 marca a 30 listopada od zmierzchu do świtu obowiązuje zakaz poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dlaczego wprowadzono zakaz?


Jak już wspominaliśmy, zakaz został wprowadzony w trosce o dobro zwierząt zamieszkujących park narodowy, a także bezpieczeństwo turystów. Wiele gatunków prowadzi bowiem nocny tryb życia, poza tym w podanym wyżej terminie rozmnażają się, konieczne jest więc zapewnienie im nocnego spokoju.

– W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 3 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą. – wyjaśniają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Planując dłuższą wędrówkę po szlakach w Tatrach, należy zadbać o nocleg w odpowiednim miejscu. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma możliwości biwakowania, dlatego jedyną lokalizacją, w której można spędzić noc, jest schronisko turystyczne. Na turystów czeka osiem takich obiektów, należą one do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Przed wyjściem na szlak warto skontaktować się z obsługą, by zyskać więcej informacji o ich dostępności.

Lokalizacja schronisk turystycznych w Tatrzańskim Parku Narodowym:
  • Schronisko nad Morskim Okiem – Dolina Rybiego Potoku,
  • Schronisko im. Wincentego Pola na Starej Roztoce – Dolina Roztoki,
  • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich,
  • Schronisko Murowaniec – Hala Gąsienicowa,
  • Hotel Górski na Kalatówkach – Polana Kalatówki,
  • Schronisko na Hali Kondratowej – Dolina Kondratowa,
  • Schronisko na Hali Ornak – Dolina Kościeliska,
  • Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Dolina Chochołowska.

Zwiedzanie Tatrzańskiego Parku Narodowego – o czym pamiętać?


Warto w tym miejscu przypomnieć o zasadach, jakich trzeba przestrzegać w Tatrzańskim Parku Narodowym. Dotyczą one nie tylko zachowania na szlaku, ale również przygotowania do wyjścia w góry oraz dojazdu. Dzięki temu wędrówka po Tatrach będzie bezpieczna i przyjemna.

  • Przed wyjściem w góry trzeba sprawdzić aktualną prognozę pogody oraz to, czy przejście planowaną trasą jest możliwe. Bywa, że szlaki są zamykane na przykład z powodu prac remontowych.

  • Samotne wyjście nie jest dobrym pomysłem. Trzeba również zadbać o odpowiedni ekwipunek oraz ubranie. Zawsze należy informować o wyjściu i powrocie ze szlaku.

  • Na terenie parku narodowego przemieszamy się tylko w wyznaczonymi szlakami. Nigdy z nich nie schodzimy, nie niszczymy też ich wyposażenia, a już na pewno nie dewastujemy przyrody.

  • Śmieci zabieramy ze sobą, wyrzucamy je do kosza w schronisku lub innym przeznaczonym do tego miejscu.

  • Nie hałasujemy, nie podchodzimy do zwierząt ani ich nie dokarmiamy.

  • Na większości szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Wyjątek stanowi Droga pod Reglami oraz trasa z Siwej Polany do schronisk na Polanie Chochołowskiej – zwierzak musi być jednak prowadzony na smyczy.

  • Tatrzańskie szlaki przeznaczone są tylko do ruchu pieszego, nie można zabierać tam hulajnóg czy rowerów. Wśród wielu osób może się to okazać po prostu niebezpieczne.

  • Jeśli planujemy wejście do parku w rejonie Palenicy Białczańskiej i chcemy dojechać tam swoim samochodem, musimy wcześniej zarezerwować miejsce na parkingu. Jest to możliwe online, przez stronę internetową Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Następny artykuł Weekend w Gdańsku. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!