Halny w górach, sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów

Halny w górach, sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów

Jesień już niejednokrotnie przekonała nas, że potrafi płatać prawdziwe “figle pogodowe”. Tak jest i tym razem. Najbliższe dni upłyną nam pod znakiem silnych porywów wiatru, mogących wyrządzić liczne szkody. W górach wieje halny, a na Bałtyku pojawił się sztorm. Co nas czeka w najbliższych dniach?

Niemal w całym kraju w czwartek wieje bardzo silny wiatr. Z najsilniejszymi podmuchami mamy do czynienia na północnym zachodzie i na południu Polski. Cała Polska znalazła się bowiem w zasięgu głębokiej zatoki niskiego ciśnienia z chłodnym frontem (niż Hendrik), który w ciągu dnia będzie przemieszczał się z zachodu na wschód kraju.


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydały ważne ostrzeżenia dla 14 województw Polski. Silny wiatr może spowodować utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Warto w związku z tym zachować ostrożność. Z podobną sytuacją będziemy mieć również do czynienia w piątek (22 października 2021 roku). Prognozuje się, że porywy wiatru zaczną słabnąć w nocy - z piątku na sobotę.


Zastanawiasz się, jaka będzie pogoda w listopadzie? Przeczytaj: Pogoda na listopad 2021 w Polsce, w górach, nad morzem


W górach halny…


Każdy, kto przebywa obecnie w górach lub planuje wypoczynek w Tatrach, Karkonoszach, czy Bieszczadach, powinien pozostać w miejscowości i nie wybierać się na wycieczki górskie. Wiatr, z każdą kolejną godziną przybiera na sile. Cała ta sytuacja powoduje, że w górach wieje halny.fot. PublicDomainPictures / pixabay.com, CC0

Obecna prędkość wiatru w Zakopanem waha się pomiędzy 80 a 130 km/h. Z każdą kolejną godziną ma być zdecydowanie gorzej. Odradzamy w związku z tym wycieczki w góry. Warunki są skrajnie niekorzystne do uprawiania turystyki. W takiej sytuacji najlepiej jest pozostać w swoim obiekcie noclegowym lub skorzystać z atrakcji, znajdujących się w miejscowości. 


Silnym porywom wiatru będą towarzyszyć niskie wartości temperatur w nocy, co będzie potęgowało uczucie zimna. Prognozuje się, że w górach w nocy temperatury pokażą około 0 stopni.PolanicaApartamenty

PolanicaApartamenty

Polanica-Zdrój, ul. Kłodzka

Apartamenty 9.8
Willa Rychlina

Willa Rychlina

Zakopane, ul. Mrowce

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Biały Domek

Biały Domek

Karpacz, ul. Dolna

Kwatery i pokoje 9.8


Sprawdź oferty noclegów w górach


...a nad morzem silny sztorm!


Z podobną sytuacją, co w górach, mamy do czynienia nad Bałtykiem. Na morzu szaleje silny sztorm - jak podaje IMGW, siła wiatru może dochodzić nawet do 9 stopni w skali Beauforta. Najmocniej powieje w pasie nadmorskim. Tam przewiduje się porywy wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h, może on osiągnąć nawet 100 km/h. Na pozostałym terenie prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h.fot. gosiak1980 / pixabay.com, CC0

Silny sztorm powoduje, że powietrze jest wypełnione największą ilością jodu, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, no i zdrowie. Pomimo szalejącego sztormu, na nadbałtyckich plażach można spotkać spacerujących turystów. Warto jednak zachować ostrożność i śledzić bieżące komunikaty pogodowe.


Przeczytaj również: 5 pomysłów na jesienny spacer po zdrowie. Gdzie się wybrać?Apartamenty Al Mare

Apartamenty Al Mare

Sianożęty, ul. Lotnicza

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Villa Dora

Villa Dora

Mielno, ul. Północna

Pensjonaty 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Bryza

Willa Bryza

Krynica Morska, ul. Wczasowa

Kwatery i pokoje 9.9


Oto najlepsze propozycje noclegów nad morzem


Zdecydowanie spokojniej w całej Polsce zrobi się podczas nadchodzącego weekendu. Silne porywy wiatru ustaną. Będzie jednak dużo chłodniej, bo wartości temperatur spadną do około 10 stopni Celsjusza. 
Następny artykuł Sosna na szczudłach i inne...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej