Jak dobrze zaplanować zimowy urlop? Porady i wskazówki

Jak dobrze zaplanować zimowy urlop? Porady i wskazówki

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Jedni czekają na nią z utęsknieniem, bo śnieg, święta i możliwość uprawiania zimowych sportów, a inni chcieliby już wiosnę, a najlepiej lato. Podkreślić jednak należy, że zimowy wypoczynek gwarantuje niezwykłe przeżycia, związane zarówno z aktywnym spędzaniem czasu, jak i samym odpoczynkiem. Popularne miejscowości na zimę, zachęcają wspaniałym klimatem, licznymi atrakcjami i doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi. W tym artykule podpowiemy Wam, jak dobrze zaplanować zimowy urlop, by był on w pełni udany. Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że w Polsce znajdziemy naprawdę wiele wspaniałych miejsc, które będą idealne na zimowy wypoczynek. Od wielu lat w czołówce najchętniej wybieranych miejsc na święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe, są miejscowości górskie. Jednak może zauważyć również rosnącą tendencję, związaną z rezerwowaniem noclegów w miejscowościach nadmorskich, czy popularnych polskich miastach.


Warto zaznaczyć, że w tym roku zimowy wypoczynek może być nieco inny, niż ten, do którego przywykliśmy w ubiegłych latach. Wszystko oczywiście jest związane z trwającą pandemią koronawirusa. Podróżowanie zimą może być bezpieczne dla nas wszystkich. Wystarczy, że rozsądnie będziemy podchodzić do spędzania wolnego czasu i będziemy przestrzegać wszelkich obostrzeń publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. 


Sezon zimowy, co warto podkreślić, na dobre rozkręca się już pod koniec listopada, kiedy to stopniowo uruchamiane są pierwsze wyciągi narciarskie - wszystko jest tak naprawdę uzależnione od aury, bo z nią bywa naprawdę różnie. Rezerwacji noclegów na zimowy wypoczynek spora część osób dokonuje już w miesiącach letnich od lipca do września. Im później, tym trudniej, szczególnie, gdy w planach mamy spędzenie Sylwestra w górach. Pomimo tego, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem wymarzonego noclegu, szczególnie, gdy w planach mamy wyjazd na ferie zimowe. 


O czym warto pamiętać, jeśli planujemy zimowy urlop?


O tym, jak ważne jest zaplanowanie każdego urlopu, wie chyba każdy. By był on w pełni udany, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów, takich jak nocleg, towarzystwo, transport i sam sposób spędzania wolnego czasu. Zima cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o wyjazdy Polaków. To dobry czas, by choć na chwilę odetchnąć od codziennych problemów i miło spędzić czas ze znajomymi lub rodziną. Zimowy klimat sprzyja, regiony zachwycają malowniczymi widokami w białej szacie, a stoki narciarskie w pełni zachęcają do zimowego szaleństwa. O czym warto pamiętać podczas planowania zimowego urlopu? Sprawdźmy!


  • Zastanów się, gdzie chcesz pojechać


Od tego, tak naprawdę, rozpoczyna się każde planowanie urlopu. Jeśli zima, to w większości przypadków najchętniej wybierane są miejscowości górskie. Jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Na przełomie 2020 i 2021 roku może okazać się, że dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się miejsca mniej popularne, w których turyści mogą spędzić swój urlop z dala od ludzi. Jest to przede wszystkim związane z trwającą pandemią koronawirusa, a takie nieodkryte miejsca, mogą okazać się równie ciekawe, jak te popularne i chętnie odwiedzane przez tłumy turystów. Warto śledzić informacje, publikowane w mediach, by nasz wypoczynek był w pełni bezpieczny. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich ograniczeń, mających związek z COVID-19. Wybranie celu podróży czasem nie jest takie proste. Jeśli lubimy odkrywać wyjątkowe miejsca, to wcale nie musimy wyruszać w daleką podróż. Przed wyborem miejsca naszego wyjazdu, czasem warto jest zebrać nieco więcej informacji dotyczących dojazdu, bazy noclegowo-gastronomicznej i tego co możemy robić w tym czasie już tam na miejscu. Nuda to najgorsze, co może nas spotkać podczas planowanych wyjazdów.


Przeczytaj koniecznie: Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?


  • Zadbaj o odpowiednie towarzystwo


Kolejną z ważnych kwestii jest towarzystwo, z którym planujemy nasz wyjazd. Istotne jest to, czy pojedziemy ze swoją drugą połówką, z całą rodziną, czy ze znajomymi. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest tylko i wyłącznie od nas samych. Wybór towarzystwa jest niezwykle istotny w kwestii tego, jak będziemy spędzać nasz wolny czas już tam na miejscu. Może zdarzyć się tak, że nasi współtowarzysze mogą mieć rozmaite oczekiwania i upodobania, dlatego dobrze będzie przed wyjazdem ustalić wspólne stanowisko i zasady, które pozwolą uniknąć wszelkich nieporozumień już podczas naszego wypoczynku. Najlepiej jest wyjechać w odpowiednim towarzystwie, chociaż coraz częściej zdarzają się przypadki, że turyści podróżują sami. Jeśli urlop, to najlepiej w większym gronie - ze swoją drugą połówką, w gronie rodziny lub znajomych.


Sprawdź również: Wakacje z rodziną, czy ze znajomymi? Wady i zalety


  • Wybierz swój wymarzony nocleg


Jeśli już mamy ustalony cel naszej podróży i liczbę osób, to warto znaleźć i zarezerwować swój wymarzony nocleg. Wiele na to wskazuje, że w sezonie zimowym dużą popularnością będą się cieszyć noclegi w ustronnym miejscu, które pozwolą spędzić turystom czas w ciszy i spokoju. Niezwykle ważną kwestią przy poszukiwaniu noclegu jest odległość od zimowych atrakcji danej miejscowości. Wiele osób decyduje się na tego typu wyjazd ze względu na chęć poszusowania po stokach narciarskich. Im bliżej wyciągów narciarskich, tym lepiej. Bez problemu powinniście znaleźć kwatery i pokoje, wille, apartamenty, czy domki w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, idealnych na zimę. 


Poznaj: Zimowy wyjazd? Te miejsca to prawdziwy HIT!


Planując rezerwację noclegu, weź pod uwagę takie kwestie, jak: standard obiektu, jego lokalizacja, cena, jak i udogodnienia, z których będziesz mógł tam korzystać. Bardzo często decyzja nie jest prosta, bo każdy z dostępnych obiektów ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Na przeszkodzie może stanąć wyłącznie dostępność pokoju w konkretnym terminie.


Lubisz jazdę na nartach? Sprawdź: Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?


  • Zaplanuj transport i zapakuj swój bagaż


Ta kwestia jest niezwykle istotna, ze względu na ograniczenia, wprowadzone przez polski rząd w środkach komunikacji publicznej. Jeśli chcesz w pełni bezpiecznie dotrzeć do celu, bez obawy kontaktu z innymi ludźmi, to najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na swój prywatny samochód.


To nie tylko sama podróż, ale również i możliwość przemieszczania się po regionie podczas wypoczynku, niczym nieograniczona. Podróż autem pozwala również zabrać nieco więcej bagażu i dzięki temu nie musimy go też dźwigać. Jeśli masz swój własny sprzęt narciarski, to chyba nie masz zbyt innej możliwości, by go przewieźć w miejsce, w którym zamierzasz spędzić zimowy urlop. 


A jeśli już jesteśmy przy bagażu, to warto zabrać ze sobą wszelkie niezbędne rzeczy. Przede wszystkim obowiązkowe będą: ciepła odzież, kurtka, szalik, rękawiczki i specjalna odzież narciarska, jeśli mamy zamiar szusować na stokach narciarskich. Najważniejszy jest przede wszystkim dobry humor, bo bez niego żaden urlop nie ma prawa się udać. Warto podkreślić, że inne rzeczy zabierzemy na wyjazd nad morze, co innego w góry, a zupełnie co innego do popularnych polskich miast.


Sprawdź również: Jak dobrze spakować się na wyjazd?


  • Zaplanuj spędzanie wolnego czasu


Dobrze jest również odpowiednio wcześniej zaplanować swój czas, by był on wykorzystany przez Was jak najlepiej. W tym celu odpowiednie rozeznanie i zebranie informacji o miejscowości i regionie oraz o atrakcjach, znajdujących się na miejscu będzie jak najbardziej wskazane.


Jeśli Twoją pasją jest narciarstwo, to na pewno wybierzesz się na któryś z popularnych stoków narciarskich. Zapoznaj się w tym celu z ofertą dostępnych tras, cennikiem karnetów i możliwością wypożyczenia sprzętu narciarskiego. 


Podczas sezonu zimowego znajdziesz również liczne atrakcje i zabytki, które są udostępnione dla turystów. Zima w związku z tym, daje Wam nieograniczone pole możliwości, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Zaplanujcie go tak, by później niczego nie żałować.


Jesteś singlem i szukasz inspiracji? Sprawdź: 6 pomysłów na zimowe wyjazdy dla singli


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, zaplanowanie zimowego urlopu nie będzie stanowiło problemu. Warto podróżować i odkrywać rozmaite miejsca o tej porze roku. Przekonaj się sam, jak wyjątkowa potrafi być zima.


Następny artykuł Atrakcyjna Wielkopolska:...

Komentarze (1)

Ale Ale

miesiąc temu
W tym roku nic nie wyjdzie, lepiej nie jeździć

Zobacz również