Jańskie Łaźnie. Co warto zobaczyć?

Jańskie Łaźnie. Co warto zobaczyć?

Jańskie Łaźnie to jedyne uzdrowisko leżące w czeskich Karkonoszach! Zimą mieści się tu popularny ośrodek narciarski, natomiast latem miasteczko zachwyca wspaniałymi krajobrazami i prawdziwym spokojem.

Jańskie Łaźnie leżą bardzo blisko polskiej granicy. Z Karpacza można tam dojechać samochodem w zaledwie czterdzieści minut! Zatem jeżeli wypoczywacie na południu Polski, skorzystajcie z okazji, aby odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Naprawdę warto!

 

Zobacz noclegi w Jańskich Łaźniach:

Apartmány Bobas

Apartmány Bobas

Janské Lázně, ul. Lesní

Apartamenty 9.2
Chata Advokátka

Chata Advokátka

Janské Lázně, ul. Luční (Černohorská)

Domki
Pensjonat Smrčina

Pensjonat Smrčina

Janské Lázně, ul. Janské Lázně

Pensjonaty 5.8

 

Jańskie Łaźnie, co warto zobaczyć?


Miasteczko zachwyca swoim położeniem w dolinie pomiędzy dwoma wzniesieniami – Czarną Górą i Jasną Górą. Z pewnością każdy słyszał o ośrodku narciarskim Černa Hora, gdzie przez całą zimę bawią wielbiciele białego szaleństwa. Do stacji można bez problemu dojechać koleją gondolową, która wyrusza z miasteczka.

Jańskie Łaźnie warto odwiedzić też wiosną lub latem. Chętni mogą skorzystać z dobrodziejstw termalnych źródeł. Ich właściwości wykorzystywane są w leczeniu dolegliwości układu ruchu, ośrodkowego układu nerwowego a nawet oparzeń!

 

Zobacz: Najlepsze gorące źródła w Czechach


Jednak to, co w Jańskich Łaźniach zachwyca najbardziej to oczywiście zabytkowa zabudowa rynku. Można tu zobaczyć piękne uzdrowiskowe budynki neorenesansową kolumnadą na czele. Warto odwiedzić też park, gdzie każdy obowiązkowo musi odbyć spacer. Wielbiciele aktywnego wypoczynku znajdą w Jańskich Łaźniach nie tylko miejsce przechadzek, ale również wiele tras rowerowych.

 

Jańskie Łaźnie - spacer w koronach drzew

 

Jańskie Łaźnie to nie tylko wspaniały kurort narciarski oraz miejsce, w którym biją gorące źródła. Kilka lat temu na największą atrakcję w Jańskich Łaźniach wyrosła ścieżka koronami drzew! Spacer stanowi naprawdę niesamowite przeżycie, które trudno porównać z czymkolwiek innym.

Cała długość ścieżki to aż 1,5 kilometra, a zwieńczeniem spaceru jest wejście na wieżę widokową. Z wysokości 45 metrów można obejrzeć wspaniałą, leśną krainę. Najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Przechadzkę zaczynamy na ziemi, blisko korzeni, a kończymy wysoko nad koronami drzew. Na trasie ustawiono tablice z informacjami i ciekawostkami o tym wyjątkowym miejscu. Atrakcją wieży widokowej jest nie tylko fantastyczna panorama, ale i sposób, w jaki można z niej zejść. Odważni mogą zdecydować się na skorzystanie z 80-metrowej zjeżdżalni!

Śnieżka w koronach drzew w Jańskich Łaźniach to również mieszczące się pod ziemią centrum edukacyjne. Poznajemy tam system korzeni karkonoskich lasów.

fot. BlackMediaHouse / Adobe Stock

Ścieżka w koronach drzew – bilety i godziny otwarcia

Zanim zdecydujemy się na spacer w koronach drzew, warto sprawdzić, z jakim wydatkiem się to wiąże. Za wstęp na ścieżkę osoba dorosła zapłaci 280 koron czeskich (niecałe 50 zł), natomiast bilet ulgowy dla dzieci w wieku 3-14 lat to wydatek rzędu 220 koron (niecałe 40 zł). Oprócz tego dostępne są tu bilety rodzinne, których cena zaczyna się 750 koron (około 130 zł).

Za możliwość zjazdu z wieży widokowej również trzeba zapłacić. Koszt to 50 koron (niecałe 9 zł).

Ścieżka dostępna jest przez cały rok, z wyjątkiem Wigilii. Godziny otwarcia zależą jednak od pory roku - najdłużej działa oczywiście latem. Od czerwca do września ze ścieżki można korzystać pomiędzy 9:30 a 19:00, ostatni turyści wchodzą na godzinę przed zamknięciem.

Ścieżka w koronach drzew – jak dojechać?

Z centrum Jańskich Łaźni do wejścia na ścieżkę w koronach drzew jest około 2,5 kilometra. Kursują tam specjalne busy, można też dojechać własnym samochodem. Do dyspozycji turystów są aż trzy parkingi, a dzięki specjalnym oznaczeniom, naprawdę bardzo łatwo trafić do celu.

Następny artykuł 6 najlepszych plaż w Polsce

Komentarze (1)

Viola

Bardzo ładnie tam jest! Mam wrażenie, że polskie miasta są trochę bardziej zaniedbane. Tylko dlaczego w Jańskich Łaźniach jest tak pusto? W naszych Ciechocinkach czy Inowrocławiach kuracjuszy przy takim słońcu nie brakuje ;)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej