Jasna Góra i Zamek w Olsztynie. Świetna propozycja na jednodniową wycieczkę

Jasna Góra i Zamek w Olsztynie. Świetna propozycja na jednodniową wycieczkę

Województwo śląskie to region, oferujący wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Jedni przyjeżdżają tu na dłużej, a inni odwiedzają wyjątkowe miejsca podczas jednodniowych wycieczek. Doskonałą propozycją dla wielu osób, może okazać się wizyta w Częstochowie, na Jasnej Górze, połączone z wycieczką do oddalonego o 18 km Olsztyna, w którym znajduje się niezwykły zamek.

O wyjątkowości Śląska, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Region ten oferuje naprawdę wiele możliwości spędzania wolnego czasu podczas wakacji, czy ferii zimowych. Znajdziemy tu miejsca znane i lubiane, jak i te bardziej nieoczywiste. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie w tym województwie wypoczywamy w Beskidach, odkrywamy niezwykłe zabytki, czy też pielgrzymujemy do Częstochowy, której to właśnie chcemy poświęcić nieco więcej uwagi.

 

 


Częstochowa, wraz z Jasną Górą, to miejsce szczególne dla każdej osoby wierzącej. To właśnie tu każdego roku odbywają się pielgrzymki piesze, autokarowe, rowerowe, czy prywatne - z wielu stron Polski, a czasem i ze świata. Celem każdego chrześcijanina w tym przypadku jest wizyta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, w której znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pod którym to większość pielgrzymów składa swoje prośby poprzez modlitwę. Jest to główny polski ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania.


Jasna Góra - najważniejsze informacje


Można śmiało stwierdzić, że na Jasnej Górze nie ma takiego dnia, kiedy mielibyśmy do czynienia z “garstką” pielgrzymów. Niezależnie od pory roku, możemy spotkać tu prawdziwe tłumy, którzy pielgrzymują tu z różnych stron Polski. Do tych najpopularniejszych pielgrzymek, należy zaliczyć te piesze, które każdego roku są organizowane z każdego regionu Polski. To właśnie wtedy mamy również do czynienia z największą liczbą wiernych, modlących się przed cudownym obrazem Matki Boskiej.


W opinii wielu osób, za moment, w którym ilość pielgrzymów jest nieco mniejsza, należy uznać dni robocze i okres pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Niezależnie, z którego miejsca w Polsce wyruszamy do Częstochowy, najlepiej jest wyjechać możliwie jak najwcześniej. Im później, tym więcej osób na Jasnej Górze, a i o znalezienie wolnego miejsca parkingowego jest zdecydowanie trudniej.


Sama Jasna Góra to dość obszerny kompleks, składający się z Kaplicy Matki Boskiej, bazyliki, muzeum, skarbca, arsenału, murów obronnych i ciągnącej się wokół klasztoru drogi krzyżowej.

 

 


Pielgrzymi, którzy przybywają na Jasną Górą, swoje pierwsze kroki kierują do bazyliki. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał na początku XV wieku. Obecny kształt bazylika otrzymała w wiekach XVII i XVIII, stając się dziełem sztuki barokowej. Oczywiście punktem centralnym bazyliki jest kaplica Matki Bożej, w której umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz otoczony jest szczególnym kultem, o czym świadczą ściany pokryte wotami, będącymi wyrazem wdzięczności wiernych za otrzymane łaski.


Podczas wizyty na Jasnej Górze warto odwiedzić też arsenał, w którym znajdują się elementy uzbrojenia, sztandary wojskowe z niemal wszystkich epok historycznych. Jednak najcenniejsze zbiory znajdują się w skarbcu – można w nim podziwiać wyroby artystyczne, złotnicze, tkackie, jubilerskie i płatnerskie.


Każdy, kto wybiera się na Jasną Górę, powinien wiedzieć, że:


  • Bramy wejściowe do sanktuarium otwarte są od godziny 5.00 do 21.30, a Wały i Droga Krzyżowa w godzinach 5.00 - 19.00.

  • Na wałach znajdują się: Pomnik papieża Jana Pawła II, Pomnik Sybiraków przy Kaplicy Pamięci Narodu, Pomnika o. Augustyna Kordeckiego, studnia bł. Euzebiusza

  • Przechowalnia bagażu czynna jest od godz. 6.00 do 17.00, a w dni dużego nasilenia pielgrzymek czas otwarcia bagażowni jest wydłużony.

  • W związku z pandemią koronawirusa, dostanie się pod cudowny obraz Matki Boskiej może być nieco dłuższe i bardziej skomplikowane - do świątyni wpuszczana jest na 2 minuty określona liczba osób, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi; po krótkiej modlitwie i opuszczeniu kaplicy przez wiernych, wpuszczana jest kolejna grupa na 2-minutową modlitwę; może zdarzyć się tak, że będziemy musieli odstać swoje w kolejce, bo w międzyczasie sprawowane są tu msze święte, a i sam obraz jest zasłaniany o godzinie 12 i następnie odsłaniany o godzinie 13.30.

  • Pod cudowny obraz możemy się dostać w godzinach 6.00 - 12.00 i 13.30 - 21.00.


Sprawdź również: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce


Co jeszcze warto zobaczyć w Częstochowie i jej okolicach? Na pewno zamek w Olsztynie


Niezależnie od tego, ile czasu spędzimy na Jasnej Górze, możemy w pełni urozmaicić nasz pobyt w tym miejscu. Sama Częstochowa oferuje wiele wspaniałych atrakcji i możliwości. Wystarczy wspomnieć, że wokół Jasnej Góry rozciągają się Parki podjasnogórskie, w których możemy miło spędzić czas i podziwiać piękno przyrody. 


Każdy, kto będzie chciał zjeść coś dobrego, może udać się deptakiem w kierunku Alei Najświętszej Maryi Panny, przy której znajdują się liczne punkty gastronomiczno-handlowe. Oprócz bazyliki i klasztoru, w Częstochowie znajdują się także inne warte zobaczenia miejsca, np. zespół zabytkowych kamienic – Aleja Najświętszej Maryi Panny, Muzeum CzęstochowskieMuzeum Górnictwa Rud Żelaza, Stary Rynek z otaczającymi go kamienicami, Muzeum Produkcji Zapałek, Pałacyk Hantkego – neobarokowa willa, Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Muzeum Haliny Poświatowskiej oraz Dom Władysława Biegańskiego.


Przeczytaj koniecznie: Weekend w Częstochowie. Co warto zobaczyć?

 

 


Wyprawy do Częstochowy łączone są często ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jedną z tego typu atrakcji, szczególnie polecaną każdemu turyście i pielgrzymowi, który przebywa w Częstochowie, jest wizyta w oddalonym o 18 km Olsztynie, w którym to znajduje się niezwykły zamek


Ruiny tego zamku, pochodzącego z XIV wieku, stanowią jedną z największych atrakcji tego regionu. Wzniesiony na wzgórzu, wśród wapiennych skał przez Kazimierza Wielkiego należał do nadgranicznych warowni małopolskich. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów obronnych. Najbardziej okazałą częścią ruin jest powstała w XIII w. (starsza od reszty zamku) 35 metrowa, okrągła wieża, która w latach świetności warowni służyła jako więzienie dla skazanych na śmierć głodową, a w czasie wojen była ostatnim schronieniem dla oblężonych. W południowej i wschodniej części dziedzińca można oglądać fragmenty pomieszczeń mieszkalnych, a poza granicą murów prostokątną basztę obserwacyjną, zwaną Starościnską.

 

 


Na zwiedzanie tej historycznej budowli trzeba poświęcić min. 2 godziny. Obiekt jest czynny od godziny 9.00 do późnych godzin wieczornych. Przed wejściem należy kupić bilet. Parking przy zamku jest również płatny (10 zł za cały dzień). Co wyróżnia to miejsce? Przede wszystkim malownicze tereny. Można śmiało stwierdzić, że każdy poczuje się tu jak w górach. Samo dotarcie na szczyt zamku nie jest takie proste - miejscami bywa naprawdę stromo.  Widoki jednak wynagradzają wszystko. Doskonale widać stąd m.in. Jasną Górę, którą odwiedzaliśmy wcześniej i  słynny jurajski Giewont, czyli Górę Biakło. Na zamku w Olsztynie organizowane są również liczne imprezy tematyczne i turnieje rycerskie. Na pewno warto odwiedzić to miejsce, ma w sobie niezwykły klimat.


Noclegi w Częstochowie i Olsztynie


Jeśli zamierzasz spędzić więcej niż jeden dzień w Częstochowie i Olsztynie, to warto podkreślić, że te miejscowości mają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Znajdziemy tam noclegi z kategorii: kwatery i pokoje, apartamenty, hotele, noclegi pracownicze, pensjonaty, agroturystyka a także wille campingi i hostele.

 

 

Pokoje Gościnne Magnolia

Pokoje Gościnne Magnolia

Częstochowa, ul. ul. Św. Piotra

Kwatery i pokoje 9.8
Willa Ania

Willa Ania

Częstochowa, ul. Grunwaldzka

Wille 9.9

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Częstochowie


W bazie noclegowej Olsztyna najwięcej jest obiektów z kategorii agroturystyka oraz kwatery i pokoje. Wynika to z faktu, iż najczęściej przyjeżdżają tam pary czy też mniejsze grupy nastawione na zwiedzanie i aktywny wypoczynek. W takim wypadku ważne jest przede wszystkim wygodne łóżko i własna łazienka, by móc szybko zregenerować siły. Z takich noclegów korzystają też osoby, które przemierzają popularny Szlak Orlich Gniazd, a Olsztyn jest dla nich ważnym przystankiem. Poza agroturystyką i pokojami gościnnymi w miejscowości można znaleźć także domki, zajazdy, pensjonaty i domy wakacyjne.

 

 

Noclegi Kamex

Noclegi Kamex

Olsztyn k. Częstochowy, ul. Botaniczna

Domki 10.0
Na Jurajskim Szlaku

Na Jurajskim Szlaku

Olsztyn k. Częstochowy, ul. Karlińskiego

Agroturystyka 9.8

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Olsztynie


Cena za nocleg w Częstochowie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w jednym z obiektów z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet 25 zł. Jednak średnia cena noclegu w Częstochowie wynosi 85 zł.


Na cenę noclegu w Olsztynie k. Częstochowy wpływa kilka czynników, to między innymi lokalizacja, kategoria obiektu czy jego standard. Średni koszt wynosi 124 zł, natomiast szukając najkorzystniejszej oferty, warto zwrócić uwagę na kwatery i pokoje, gdzie ceny zaczynają się od 35 zł.


Mamy nadzieję, że propozycja tej jednodniowej wycieczki przypadnie do gustu każdemu pielgrzymowi i turyście. To naprawdę wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Każdy weekend lub wakacje, warto spędzić na Śląsku, czy w każdym innym regionie Polski. Dlatego też #wypoczywamwpolsce.

 

 


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej