Jesienna podróż śladami historii. Odkryj zamek i park w Pszczynie

Jesienna podróż śladami historii. Odkryj zamek i park w Pszczynie

Podczas rozpoczynającego się już niedługo sezonu jesiennego, większośc z nas przyzwyczaiła się do faktu, że jesteśmy zdani na typowo krótkie i weekendowe podróże. Okazuje się, że city break, czy obcowanie z przyrodą i historią danego miejsca, może okazać się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. Szczególnie, gdy odkryjemy wyjątkowe miejsca na Śląsku. Dziś zabierzemy Was w podróż do Pszczyny.

Pszczyna to nie tylko wyjątek, kiedy to po “p” piszemy “sz”, a nie “rz”, ale również miasto z wielowiekową tradycją i licznymi zabytkami, które możemy odwiedzać praktycznie o każdej porze roku. Wyjątkowe jest przede wszystkim jej położenie, a także atrakcje, które tu możemy znaleźć. Turyści, którzy zdecydowali się na nocleg na Śląsku, powinni koniecznie odwiedzić to miasto. Świetną opcją może okazać się również weekendowa wyprawa do tej miejscowości poza sezonem, czyli np. teraz - jesienią.


Co warto wiedzieć o Pszczynie?


Jest ona określana jako “perła Górnego Śląska”. I sporo w tym racji, bo miasto zachwyca na każdym kroku. Jako jedno z niewielu miast, nie uległo zniszczeniu podczas wojny, dzięki czemu te najpiękniejsze i najpopularniejsze atrakcje w Pszczynie, zachowały się w praktycznie nienaruszonym stanie.

 

 

fot. sebastiangora / AdobeStock, CC0


Pszczyna, lokację miejską uzyskała w 1303 roku. Zamieszkuje ją nieco ponad 25 tysięcy osób. Z punktu widzenia turystycznego, posiada świetnie rozwiniętą bazę noclegową - turyści chętnie decydują się na apartamenty w Pszczynie, jak i kwatery i pokoje. Stanowi świetną bazę wypadową do podróży w Beskid Śląski, jak też inne, wyjątkowe miejsca, znajdujące się w województwie śląskim.


Do najpiękniejszych i najpopularniejszych zabytków w Pszczynie, należy zaliczyć przede wszystkim: rynek z ratuszem, kościół ewangelicki, dworzec kolejowy, Bramę Wybrańców, Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, a także zamek i Park Pszczyński, którym nieco bliżej przyjrzymy się w treści tego artykułu.


Zobacz koniecznie: Weekend w Pszczynie - co warto zobaczyć?


Magnacka rezydencja z neobarokowym charakterem - Pszczyna zaskakuje na każdym kroku


Do najbardziej znanych i cenionych przez turystów miejsc w Pszczynie, należy zaliczyć przede wszystkim tutejszy zamek, a także niezwykle piękny Park Pszczyński, w którym wizyta jesienną porą, powinna być obowiązkowa dla każdego, kto chce poczuć klimat polskiej złotej jesieni.


Zamek to rezydencja w magnackim stylu, w której niegdyś urzędowała księżna Daisy. To właśnie ona sprawiła, że ta wspaniała pszczyńska atrakcja zyskała neobarokowy charakter. Jego atutem jest bez wątpienia otoczenie przepięknego parku, którego powierzchnia to aż 156 ha.fot. kabat / AdobeStock, CC0

W samym zamku, mieści się obecnie Muzeum Zamkowe, w którym możemy podziwiać wystawy stałe i czasowe. Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest miejscem, które urzeka autentyzmem, przenosząc zwiedzających w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX w., której wygląd jest niezmienny do dnia dzisiejszego. Do wystaw stałych należy m.in. Zbrojownia, która znajduje się w gotyckich piwnicach, Gabinet Miniatur, Galeria Portretów, czy Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Wizyta w muzeum powinna zaciekawić nie tylko miłośników historii, ale absolutnie każdego turystę, który będzie miał okazję przebywać w Pszczynie.


Lubisz podróże po polskich zamkach? Przeczytaj koniecznie: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!


Miejsce, które zachwyca jesienią… Wyjątkowy park w Pszczynie


Właśnie rozpoczęta jesień, zachęca nas do spacerów, w których możemy podziwiać uroki tej pory roku. To oczywiste, że najlepiej jest to robić w popularnych i zabytkowych parkach w Polsce. W przypadku Pszczyny, będzie to zabytkowy Park Pszczyński. Jego powierzchnia to aż 156 ha.fot. Elżbieta Kaps / AdobeStock, CC0

Jest to ogród w stylu angielskim, który wspólnie ze Stajniami Książęcymi, tworzy zespół pałacowo-parkowy, który właśnie teraz nabiera szczególnego charakteru. Na uwagę zasługuje tu fakt, że park zajmuje dno płytkiej doliny Pszczynki, a tworzą go: Park Zamkowy, Pszczyński Park Dworcowy oraz Park Zwierzyniec – obszerne tereny leśno-parkowe, określane mianem Dzikiej Promenady. 


Poznaj: Najlepsze miejsca w Polsce na długi jesienny spacer


To właśnie w Dzikiej Promenadzie znajduje się kolejna atrakcja, którą warto odwiedzić w Pszczynie. Jest to Pokazowa Zagroda Żubrów, w której na obszarze 10 ha, możemy zobaczyć muflony, jelenie, daniele, sarny oraz kilka gatunków ptaków. Miejsce powinno zachwycić przede wszystkim dzieci, ale na pewno także dorosłych.


Nie zastanawiaj się i zarezerwuj nocleg w Pszczynie:

To tylko niektóre wyjątkowe miejsca, które możecie zobaczyć w Pszczynie. Idealnie sprawdzi się jako city break, ale nie tylko. Pamiętaj, że jest to miasto, które urzeka malowniczą scenerią, bogatą historią i wspaniałą atmosferą.Następny artykuł Krucze Skały w Szklarskiej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!