Krynica-Zdrój. Uzdrowisko w Beskidach, które trzeba odwiedzić

Krynica-Zdrój. Uzdrowisko w Beskidach, które trzeba odwiedzić

Krynica-Zdrój to jedno z najpiękniejszych i najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Dzięki położeniu u podnóży Beskidów miasto odwiedzają nie tylko kuracjusze. Jest to znakomita baza wypadowa na górskie szlaki, a zimą popularny ośrodek narciarski. Krynica-Zdrój to świetne miejsce na wypoczynek niezależnie od pory roku!

W Krynicy-Zdroju nie sposób się nudzić! Miasto jest bowiem niezwykle różnorodne – mimo że chętnie odwiedzane przez turystów, nadal zachowało urok XIX-wiecznego uzdrowiska. Zachwycają zwłaszcza drewniane wille z epoki czy zabytkowe budynki sanatoryjne rozsiane po klimatycznym Parku Zdrojowym.

Warto pamiętać, że Krynica-Zdrój jest areną wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz oferuje bogatą bazę noclegową. Dzięki temu przyciąga licznych turystów przez cały rok, stając się jednym z najpopularniejszych kurortów w Polsce.

Jedną z najważniejszych imprez jest Festiwal im. Jana Kiepury. Ten znany międzywojenny śpiewak i aktor wybudował Willę Patria, która do dzisiaj stanowi dużą atrakcję miasta. Poza tym w Krynicy-Zdroju organizowany jest duży festiwal biegowy, a Forum Ekonomiczne przyciąga elity polityczne, gospodarcze i intelektualne z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Willa Krynica

Willa Krynica

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój, Krynica Górska 9.9
Willa Słotwinka

Willa Słotwinka

Krynica-Zdrój, ul. Słotwińska

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój 9.6

Atrakcje Krynicy-Zdroju. Co warto zobaczyć?


Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Na pewno to, z czego zasłynęło miasto, czyli dzielnicę uzdrowiskową. Jest centralnie położna, co na pewno ułatwi przemierzanie jej klimatycznych zakątków. Zobaczymy tam zabytkowe sanatoria, deptak, przy którym stoi neorenesansowa Pijalnia Wód Mineralnych i Park Zdrojowy. To ostatnie miejsce zachwyca latem i wczesną jesienią, kiedy możemy obserwować zmieniającą się feerię barw. Kwiatowe rabaty, klomby, krzewy i drzewa tworzą spójną całość, stojące w ich cieniu altanki i ławeczki to idealne miejsca, by przysiąść na chwilę, odpocząć i chłonąć atmosferę uzdrowiska.

Warte polecenia są też muzea w Krynicy-Zdroju. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Nikifora z ekspozycją prezentującą zarówno jego dzieła, jak też osobiste rzeczy. Bez względu na wiek trzeba wybrać się do Muzeum Zabawek, które prezentuje przedmioty powstałe na przestrzeni ostatnich dwustu lat, a zdarzają się też starsze egzemplarze. Polecamy również wizytę w Muzeum Turystyki Górskiej, które mieści się na Jaworzynie Krynickiej przy schronisku PTTK.

Wypoczywając w Krynicy-Zdroju warto przede wszystkim podziwiać widoki. Punktów obserwacyjnych jest kilka. Jeden znajduje się na Górze Parkowej – wcale nie trzeba tam wchodzić, można skorzystać z kolei linowo-terenowej. Wystarczy krótka przejażdżka, by cieszyć się piękną panoramą miasta i okolicznych wzgórz, spędzić czas w restauracji czy wypróbować tzw. Rajskie Ślizgawki.

Dużą turystyczną atrakcję stanowi wieża widokowa w koronach drzew. Znajduje się na wysokości 50 metrów i jest to jedyna w Polsce atrakcja tego typu! Wybudowano ją na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.

Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora

Krynica-Zdrój, ul. Bulwary Dietla

Muzea Krynica-Zdrój 9.2
Wieża Widokowa

Wieża Widokowa

Krynica-Zdrój, ul. Słotwińska

Punkty widokowe Krynica-Zdrój 9.2
Deptak w Krynicy-Zdroju

Deptak w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój, ul. Bulwary Dietla

Trasy spacerowe Krynica-Zdrój 9.4

Weekend w Krynicy-Zdroju. Jak spędzić wolny czas?


Jeśli planujemy spędzić weekend w Krynicy-Zdroju, powinniśmy dobrze zaplanować czas. Dwa dni miną jak mgnienie oka, a atrakcji turystycznych na pewno nie zabraknie. Zaliczymy do nich parki linowe, tory gokartowe, sankostrada czy wypożyczalnie rowerów lub skuterów śnieżnych. Popularna jest przejażdżka całoroczną koleją gondolową, wwożącą turystów z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej, gdzie swój początek mają liczne szlaki turystyczne prowadzące w dalsze partie Beskidów.

Szlaki turystyczne w Krynicy-Zdroju

Przy sprzyjającej aurze można zaplanować nie tylko zwiedzanie miasta, ale również piesze wycieczki po okolicy. W Krynicy-Zdroju nie brakuje znakowanych szlaków turystycznych, więc trzeba wykorzystać sprzyjającą okazję i wyruszyć w nieznane, na spotkanie z przygodą. Przedstawiamy kilka możliwości.

  • Szlak żółty wokół Krynicy-Zdroju, dzięki któremu dotrzemy do wszystkich najciekawszych miejsc. Poprowadzi nas na szczyt Góry Parkowej, na Huzary, Kopciową i szczyt Jaworzynki. Później przez Przełęcz Krzyżową i Górę Krzyżową wracamy do naszego punktu wyjścia. Wycieczka trwa kilka godzin.

  • Fragment czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który z Krynicy-Zdroju biegnie do Rytra. Przejście zajmie około 8 godzin, więc warto wyjść wcześniej, by udało się wrócić publicznym transportem do miasta. Trasa biegnie najpierw na Jaworzynę – możemy więc zacząć wycieczkę przy hotelu Czarny Potok. Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej kierujemy się na Runek, a następnie na Halę Łabowską. Warto skorzystać z gościny schroniska PTTK i zaplanować dłuższy wypoczynek. Później schodzimy do Rytra.

  • Warto również o własnych siłach zdobyć Jaworzynę Krynicką. Na szczyt prowadzą trzy szlaki: zielony, czerwony oraz żółty z niebieskim. Decydując się na pierwszy wariant, musimy zaplanować około 3-godzinną wyprawę od kościoła NMP przy ul. Dąbrowskiego. Szlak czerwony zaczyna się w okolicy Alei Nowotarskiego, a ostatni przy ulicy Kościuszki. Trzymając się niebieskich oznaczeń przejdziemy przez szczyt Góry Krzyżowej, który żółte znaki mijają. Później dojdziemy do Przełęczy Krzyżowej, gdzie szlaki żółty z niebieskim łączą się z wariantem zielonym.

Zimowa Krynica-Zdrój


Również zimą w Krynicy-Zdroju nie będziemy narzekać na brak rozrywek. Turyści, którzy mają sportowe zacięcie, na pewno chętnie wykorzystają sprzyjające warunki i wybiorą się na stok narciarski. Do wyboru jest kilka mniejszych wyciągów oraz największy ośrodek w Krynicy-Zdroju, czyli Słotwiny Arena. Zimą w mieście nie tylko pojeździmy na nartach lub snowboardzie, czekają tam na nas trasy narciarstwa biegowego, łączące kurort z malowniczym Tyliczem, oraz szlaki ski-tourowe.

Ski-tour to wycieczka na specjalnie przystosowanych nartach. Można je oczywiści wypożyczyć w Krynicy-Zdroju, więc jeśli ktoś będzie chciał spróbować swych sił, nie musi od razu kupować sprzętu. W paśmie Jaworzyny Krynickiej jest wiele zróżnicowanych tras, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących turystów.


Smaki Krynicy-Zdroju

Weekend w Krynicy-Zdroju warto poświęcić na poznanie smaków miasta. Można więc wybrać się na poszukiwanie restauracji, które mają w swojej karcie beskidzkie przysmaki. Polecamy spróbować kwaśnicę, znakomicie rozgrzewającą zwłaszcza po długiej wycieczce lub dniu na stoku. Typowym dla regionu daniem jest opalanok (rodzaj placka ziemniaczanego) oraz warianka, zupa gotowana z soku z kiszonej kapusty, która podawana jest z pierogami z mięsnym farszem.

Uzdrowisko w Krynicy-Zdroju. Co warto wiedzieć?


Rozwój Krynicy-Zdroju związany jest z odkryciem leczniczych wód mineralnych, co miało miejsce w XVII wieku. Prawdziwy boom na uzdrowisko zaczął się jednak w drugiej połowie kolejnego stulecia, wraz z pojawieniem się Józefa Dietla, nazywanego dzisiaj „ojcem polskiej balneologii”. W tym czasie powstały najważniejsze obiekty Krynicy – Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, a także wiele urokliwych pensjonatów.

Co przyciąga do Krynicy-Zdroju kolejne pokolenia kuracjuszy? To między innymi klimat, a przede wszystkim woda mineralna, która wykazuje lecznicze właściwości. Wykorzystuje się ją zarówno w kuracjach zewnętrznych, jak i do picia. Jedną z bardziej znanych leczniczych wód jest Zuber o bardzo specyficznym smaku i zapachu, co dla niektórym uniemożliwia posmakowanie jej. O wiele lepsza jest woda ze zdroju Jan albo Słotwinka.

Sanatoria w Krynicy-Zdroju specjalizują się przede wszystkim w leczeniu chorób układu trawiennego, moczowego, krążenia, mają również programy radzące sobie z kłopotami z przemianą materii.

Pijalnia Wód Mineralnych Jan-Józef

Pijalnia Wód Mineralnych Jan-Józef

Krynica-Zdrój, ul. Aleja Nikifora Krynickiego

Atrakcje przyrodnicze Krynica-Zdrój 9.2
Park Słotwiński

Park Słotwiński

Krynica-Zdrój, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Parki miejskie Krynica-Zdrój 9.6
Pijalnia Słotwinka

Pijalnia Słotwinka

Krynica-Zdrój, ul. Park Słotwiński

Parki miejskie Krynica-Zdrój 9.4

Następny artykuł Bieszczady turystycznym...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!