Litomyśl - atrakcje i ciekawe miejsca

Litomyśl to nieduże miasteczko położone w połowie drogi pomiędzy Pragą a Ostrawą, bardzo blisko polskiej granicy. Jeśli więc szukasz urokliwego miejsca, w którym można spędzić ciekawy weekend, już nie musisz się wahać. W Litomyślu znajdziesz naprawdę wiele atrakcji.

Litomyśl – ciekawe miejsca


Wizytę w dziesięciotysięcznym Litomyślu warto rozpocząć na zamku. Jest to miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc zwiedzanie zabytku to właściwie obowiązek każdego turysty. Wszyscy nazywają go „zamkiem” ale tak naprawdę to przepiękny renesansowy pałac, dawna siedziba rodu Pernsztejnów. Osoby wrażliwe na piękno sztuki na pewno docenią wyjątkowe sgrafitto ze scenami obrazującymi mity i biblię oraz wspaniale zdobione elewacje. Turyści mogą również podziwiać romantyczny ogród… W litomyskim zamku nie trudno się zakochać.

Tylko w Litomyślu tradycja tak harmonijnie łączy się ze współczesnością. Dostrzeżesz to również podczas zwiedzania zamkowych podziemi, w których zgromadzono rzeźby jednego z największych czeskich artystów – Olbrama Zoubka. W czasach gdy Czechy należały do bloku komunistycznego rzeźbiarz był członkiem ekipy restaurującej sgrafittowe ozdoby. Po 1989 roku przekazał prace z różnych okresów swojej twórczości. Dzięki temu powstała wspaniała, bardzo klimatyczna galeria.

Po obejrzeniu zamku nie rezygnuj ze zwiedzania miasteczka. Spacer po Litomyślu pozwoli ci jeszcze bardziej zachwycić się tym miejscem. Zajrzyj na zielony plac z fontanną, którą zdobią rzeźby Zoubka. Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest gotycki kościół Podwyższenia Krzyża. Wybudowano go w drugiej połowie XIV wieku, jednak najstarsze zachowane elementy wyposażenia reprezentują styl barokowy. Jeśli będzie taka możliwość, warto wejść na kościelną wieżę, by z wysokości nacieszyć się urokiem miasteczka.

Litomyśl to miasto, które w pewien sposób przyciąga artystów i miłośników sztuki. W ten właśnie sposób powstało Portmoneum, to prawdziwe dzieło sztuki stworzone w domku Josefa Portmona. Urzeczony grafikami Josefa Váchala poprosił twórce o ozdobienie wnętrz swojego domu. Efektem pracy są freski w dwóch izbach – powstały na ścianach, sufitach i sprzętach codziennego użytku. Przedstawiają fantastyczne istoty, takie jak skrzaty, a oprócz tego również sceny z biblii i mitologii oraz znaki zodiaku.

Freski i sgrafitta zdobią również kamienice na starym mieście. Warto więc zagłębiać się w boczne uliczki – to jedyne w swoim rodzaju galerie sztuki pod chmurką.

 

Litomyśl – atrakcje miasta


Czy wiesz, że w Litomyślu odbywa się jeden z najstarszych w kraju festiwali muzycznych? Od połowy czerwca do początku lipca na zamku organizowane są inscenizacje oper, gale i wieczory pieśni, podczas których można wysłuchać dzieł Bedřicha Smetany. To słynny mieszkaniec Litomyśla i najwybitniejszy czeski kompozytor. Jego imieniem nazwano główny plac miasta. Smetana urodził się w sąsiedztwie zamku i tam też dał swój pierwszy koncert…

Nieco wcześniej, bo w maju, w Litomyślu odbywa się inny festiwal – poświęcony jest jednak sztuce kulinarnej i jej propagatorce Magdalenie Rettigovej. Przez kilka lat mieszkała w miasteczku, a zasłynęła dzięki stworzeni pierwszej w Czechach książki kulinarnej. Wydana w 1826 roku publikacja nadal inspiruje szefów kuchni w całym kraju. Festiwal jest okazją do spróbowania niezwykłych regionalnych potraw, a od unoszących się nad rynkiem zapachów, wprost nie sposób się uwolnić. Wyjście jest jedno – trzeba przyłączyć się do festiwalowej uczty.

 

Zamek w Litomyślu / fot. marek_bartonicek (Pixabay.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również