Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce! Znasz je wszystkie?

Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce! Znasz je wszystkie?

W Polsce znajduje się aż 1501 rezerwatów przyrody! Stanowią one ciekawe i klimatyczne miejsca, które nie raz potrafią zaskoczyć swoją wyjątkowością. Wśród nich znajdziemy naprawdę wiele fascynujących zakątków! Znajcie te najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce?

Rezerwaty przyrody stanowią bardzo ciekawe urozmaicenie wszelkiego rodzaju urlopów oraz wakacji. Jeżeli jesteśmy miłośnikami aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i lubimy spędzać nasz czas wolny blisko przyrody, z pewnością powinniśmy uwzględnić je w naszych planach.

 

W rezerwatach przyrody czekają na nas świetne warunki do wycieczek. Znajdziemy tam szlaki i ścieżki przyrodnicze, ciszę i spokój, a także dowiemy się wielu interesujących informacji! Z pewnością każdy turysta słyszał o najpiękniejszych polskich rezerwatach. Czy jednak słyszeliście o tych najbardziej niezwykłych? Oto kilka najciekawszych rezerwatów w naszym kraju!


Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim


W poszukiwaniu najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Polsce możemy udać się do województwa łódzkiego! W okolicy Tomaszowa Mazowieckiego – położonego jedynie 55 kilometrów od Łodzi – znajdziemy wyjątkowy przyrodniczy zakątek. Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła zajmuje powierzchnię około 30 hektarów, a na jego terenie znajdziemy jedno z najciekawszych zjawisk krasowych występujących w całej Europie!

 


fot. max1, zdjecia.nocowanie.pl

 

Na końcu urokliwej ścieżki przyrodniczej biegnącej przez las czeka na nas niewielki zbiornik wodny wypełniony czystą wodą. Jeżeli dobrze się przyjrzymy, na jego dnie zobaczymy plamy „pulsującego” niebieskiego piasku. To nietypowe zjawisko wywołane jest podziemnymi wodami wydobywającymi się przez pęknięcie w wapiennym podłożu. 


Rezerwat przyrody stanowi świetny zakątek na długi spacer z rodziną. W miejscu tym na turystów czeka cisza, spokój, szum rzeki, śpiew ptaków oraz towarzystwo kaczek pływających po wodzie. W okolicy znajduje się pierwszy w Polsce skansen poświęcony rzece.


Szukasz noclegów w malowniczej okolicy blisko rezerwatu? Koniecznie sprawdź te oferty:

Apartament Europa22

Apartament Europa22

Tomaszów Mazowiecki, ul. Wandy Panfil

Apartamenty Tomaszów Mazowiecki 10
Agroturystyka Zacisze

Agroturystyka Zacisze

Smardzewice, ul. ul. Zacisze

Agroturystyka Smardzewice 7.4
Pensjonat Atmosfera

Pensjonat Atmosfera

Smardzewice, ul. ul. Leśna

Pensjonaty Smardzewice 9.8


Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem 


Kolejnym świetnym miejscem do poszukiwania wyjątkowych dzieł przyrody jest województwo świętokrzyskie! W okolicy czekają na nas nie tylko Góry Świętokrzyskie czy Jaskinia Raj, ale także jeden z najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Polsce!


fot. Robert, Adobe Stock

 

W pobliżu niewielkiej miejscowości Niekłań czeka fascynujący zakątek. Na powierzchni ponad 6 hektarów rozrzucone są liczne skałki osiągające nawet 8 metrów wysokości! Cechą charakterystyczną rezerwatu są przede wszystkim fantazyjne i niesamowite kształty chronionych skałek! Znajdziemy tu ogromne grzyby, kominy, gzymsy i stoły skalne. Zbiór różnorodnych formacji skalnych sprawia, że okolica posiada iście piekielny krajobraz. To właśnie ze względu na wyjątkowe ukształtowanie piaskowców miejsce zyskało swoją nazwę. Z rezerwatem związana jest także lokalna legenda. Według niej skały pod Niekłaniem z rozkazu samego Lucyfera stały się miejscem pokuty nieposłusznych diabłów.

 

Zobacz także: Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?


Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie


Kolejnym niezwykłym rezerwatem przyrody, jaki znajdziemy w województwie świętokrzyskim, są Krzemionki Opatowskie. Rezerwat archeologiczny położony w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego zajmuje powierzchnię około 348 hektarów. Jego głównym celem jest ochrona jedynej zachowanej do dziś neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego znajdującego się na terenie Polski.

 


fot.  Pecold, Adobe Stock

 

Na turystów czekają tu między innymi wystawy archeologiczne przedstawiające pradawne górnictwo i osadnictwo z czasów neolitycznych. Czeka tu na nas rekonstrukcja obozowiska neolitycznego górników oraz dawna wioska. Największą atrakcją rezerwatu jest podziemna trasa biegnąca przez kopalniane korytarze i prezentująca wyrobiska kopalń prehistorycznych!


Zobacz także: Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?


Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach


Wśród najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Polsce należy wymienić rezerwat przyrody znajdujący się w Ciężkowicach. Spokojna miejscowość położona między Tarnowem a Nowym Sączem słynie z klimatycznego i niezwykle ciekawego Skamieniałego Miasta. Rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się na grzbiecie oraz stokach wzniesienia Skała i zajmuje powierzchnię około 11 hektarów. Na jego terenie znajdziemy interesujące i różnorodne formacje skalne charakteryzujące się fantazyjnymi kształtami.

 


fot. Tygrys s Kotem, zdjecia.nocowanie.pl

 

Turystyczną ciekawostką jest fakt, że niemal każda skała znajdująca się na terenie Skamieniałego Miasta posiada swoją własną legendę wyjaśniającą pochodzenie jej nazwy oraz kształtu! Wśród tutejszych formacji skalnych znajdziemy między innymi Czarownicę, Ratusz, Grunwald, Orła, Borsuka, Grzybka, Piramidy czy nawet Aligatora! Miejsce to stanowi atrakcyjny zakątek idealny do długich spacerów całą rodziną! Szczególnie dzieci powinny być zachwycone możliwością odgadywania lub nadawania własnych nazw poszczególnym skałom!


Zobacz także:  Z dala od tłumów: Skamieniałe miasto w Ciężkowicach


Rezerwat Przyrody Groty Kryształowe w Wieliczce


Zdecydowanie najbardziej niezwykły rezerwat przyrody w Polsce znajduje się w Małopolsce! Jednym z najciekawszych przyrodniczych zakątków w województwie jest Rezerwat Przyrody Nieożywionej Groty Kryształowe w Wieliczce. Jest to pierwszy w Polsce rezerwat znajdujący się pod ziemią. Znajduje się na terenie kopali soli w Wieliczce i zajmuje powierzchnię ponad 1 hektara.

 


fot. Pavlo Vakhrushev, Adobe Stock (Kopalnia Soli w Wieliczce)

 

W miejscu tym chronione jest unikatowe nagromadzenie kryształów halitu – najczystszej soli kamiennej na świecie. Występujące tu kryształy osiągają imponujące rozmiary nawet kilkudziesięciu centymetrów długości i tworzą naprawdę zachwycający widok. Rezerwat przyrody nieożywionej w Wieliczce jest objęty ścisłą ochroną i nie jest dostępny dla zwiedzających. Jego wyjątkowe piękno możemy podziwiać na licznych fotografiach. Wśród zbiorów Muzeum Żup Krakowskich możemy zobaczyć wiele okazów słynnych przejrzystych kryształów.


Planujesz zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce? Poszukaj noclegów blisko tej atrakcji - proponowane przez nas obiekty położone są w promieniu maksymalnie 1 kilometra:

Apartamenty U Janka

Apartamenty U Janka

Wieliczka, ul. os. Boża Wola

Apartamenty Wieliczka 9.8
Willa Graża

Willa Graża

Wieliczka, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kwatery i pokoje Wieliczka 7.3


Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach


Wyjątkowo klimatyczny i fascynujący rezerwat przyrody znajdziemy w miejscowości Odry położonej w okolicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W miejscu tym będziemy mogli zobaczyć największe kamienne kręgi w Polsce oraz drugie pod względem wielkości w całej Europie!

 


fot. Ryszard Wojdowski, zdjecia.nocowanie.pl

 

Według badań archeologicznych przeprowadzonych w okolicy charakterystyczne kręgi są pozostałościami grobowców rodzinnych z przełomu I i II wieku naszej ery! Na terenie rezerwatu znajduje się około 12 kręgów o różnej wielkości oraz 30 kurhanów. Wiekowe kręgi otoczone spokojnym lasem oferują naprawdę fascynującą atmosferę!

Następny artykuł Nadchodzi zima. Gdzie w...

Komentarze (2)

Leo

4 miesiące temu
Wow







OMG

Wiedźmak

Jeśli chodzi o Kamienne Kręgi, to polecam zobaczyć te W Grzybnicy 😁

To miejsce mocy w środku lasu, w którym czczeni są pogańscy bogowie, w którym składane są im dary i odprawiane są rytuały. To jedna z bardziej tajemniczych atrakcji niedaleko Koszalina, ale i również znakomite miejsce, żeby się wyciszyć, pomedytować czy nabrać energii. Idealne dla miłośników natury, magii czy historii.


Tam właśnie poganie, wiedźmy, szamani i inni stworzyli swoje miejsce kultu 🔮

1 z kręgów, nieco oddalony od reszty, posiada ognisko w samym jego centrum, w którym odbywają się czasem niewielkie rytuały 🔥✨

Obok owego kręgu jest magiczne drzewo (zwane Drzewem Darów / Drzewem Czarownic) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, na którym ludzie wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna, łapacze snów...jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️

A tuż obok powstał piękny duży szałas z mnóstwem ozdób i czaszkami, którego strzeże wiedźma 🧙‍♀️

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!