Najciekawsze twierdze i fortyfikacje w Polsce

Najciekawsze twierdze i fortyfikacje w Polsce

Polska znana jest z wielu naprawdę wyjątkowych i przepięknych zabytków. Turyści z całego świata bez problemu powinni rozpoznać krakowski Kościół Mariacki, Zamek Krzyżacki w Malborku, poznański Ratusz czy Zamek Królewski w Warszawie. Jednak nasz kraj może pochwalić się także bogactwem innego rodzaju zabytków. Oto kilka najciekawszych twierdz i fortyfikacji w Polsce!

Ze względu na położenie geopolityczne historia Polski była niezwykle burzliwa. Śladami po wielu konfliktach oraz zagrożeniach są pozostałości licznych militarnych i obronnych budynków. Powstawały one na przestrzeni wieków - od czasów średniowiecza aż po II wojnę światową. Niektóre zyskały sławę niezdobytych, inne były niezwykłym osiągnięciem techniki, a niektóre stanowią bliznę po okrutnych zbrodniach wroga. Dziś twierdze i fortyfikacje kuszą turystów swoimi aurą tajemniczości, historycznym klimatem oraz bogatą przeszłością. Natomiast wizyty w nich często okazują się zaskakującą lekcją historii. Gdzie szukać takich zabytków? Które koniecznie warto odwiedzić? I czym mogą one nas zaskoczyć? Sprawdź naszą listę najciekawszych propozycji! 


Twierdza Srebrna Góra


W poszukiwaniu intrygujących twierdz i fortyfikacji powinniśmy udać się w okolicę Gór Sowich. Chociaż okolica słynie przede wszystkim z tajemniczego hitlerowskiego kompleksu Riese, to znajdziemy tu jeszcze jeden warty uwagi obiekt. Jednym z najciekawszych historycznym miejsc regionu jest Twierdza Srebrna Góra. Jest ona unikatowym zabytkiem dziedzictwa kulturowego nie tylko w skali województwa czy kraju, ale w całej Europy! Zamek został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i stanowił największy oraz najnowocześniejszy obiekt fortyfikacyjny swoich czasów. Twierdza była dostosowana do wytrzymywania długich oblężeń, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu była niemal samowystarczalna i stanowiła małe miasto. W jej wnętrzu znajdowały się: zbrojownia, wiezienie, prochownia, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze oraz sześć fortów i kilka bastionów. Twierdza mogła pomieścić bez problemu niemal cztery tysiące żołnierzy wraz z zapasami żywności i uzbrojenia. 


Twierdza to jednak nie tylko interesujący zabytek, ale także jedna z najciekawszych okoliczny atrakcji. Na przybywających tu turystów czekają między innymi spotkania z żołnierzami, strzelanie z karabinów skałkowych, zwiedzanie kazamat z latarniami, opowieści o dawnej broni, a także ekstremalny zjazd na tyrolce pośród drze i murów twierdzy! 


Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra, ul. Kręta

Muzea Srebrna Góra 7.8


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Srebrnej Górze 


Zobacz także: 7 najciekawszych miejsc w Górach Sowich


Twierdza Modlin


Jedną z najciekawszych polskich twierdze znajdziemy w okolicy Warszawy. Niedaleko stolicy kraju czeka na nas kilka naprawdę interesujących miejsc. Warto jednak odwiedzić przede wszystkim imponującą i olbrzymią Twierdzę Modlin. Słynny kompleks obronny został wzniesiony w XIX wieku z polecenia Napoleona, który chciał stworzyć na terenie Księstwa Warszawskiego system twierdz. W skład Twierdzy Modlin wchodzi Cytadela, system fortów oraz obwód zewnętrzny. Budynek cieszy się dużą popularnością wśród turystów i przyciąga tłumy. I nie ma się co temu dziwić! Twierdza Modlin jest bowiem jedną z największych oraz najlepiej zachowanych twierdz w Polsce, a także najdłuższą budowlą w całej Europie! Budynek ma 2250 metrów długości, w jednym czasie mogło go bez problemu zamieszkiwać około 20 tysięcy osób, natomiast w czasie oblężenia mógł zapewnić schronienie nawet 100 tys. ludzi! Niezwykłe wymiary to jednak nie wszystko. Twierdza może pochwalić się także ciekawą historią. Była ona wielokrotnie przebudowaywany - zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej oraz polskiej - oraz czterokrotnie oblegana - w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. W czasie trwania I wojny światowej wpadała w ręce sil niemieckich po dziesięciu dniach oblężenia. Wizyta w tym miejscu będzie ciekawym pomysłem przede wszystkim dla miłośników historii, jednak każdy turysta powinien być pod wrażeniem rozmiarów, jakie osiągnął kompleks oraz stojącej za nim historii. 


Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Józefa Bema

Zabytki Nowy Dwór Mazowiecki


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Okolice Warszawy - co warto zobaczyć?


Twierdza Przemyśl 


Podkarpacie jest kierunkiem bardzo często wybieranym przez turystów. Przede wszystkim ze względu na zachwycające Bieszczady. Jednak ten rejon Polski to także mnóstwo innych interesujących atrakcji! Także tych historycznych! Jednym z najciekawszych zakątków na Podkarpaciu jest niewątpliwie Twierdza Przemyśl. Ten imponujący system obronny cieszy się ogromną popularnością wśród pasjonatów historii i jest jednym z najważniejszych zabytków Przemyśla. Obiekt ten został wzniesiony w połowie XIX wieku i stanowił jedną z największych nowożytnych twierdz wzniesionych w Europie. Forty wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl ulokowane są w całym mieście, a także w okolicznych miejscowościach, tworząc tym samym dwa pierścienie - znajdujący się w Przemyślu pierścień wewnętrzny oraz rozmieszony w okolicach miasta pierścień zewnętrzny. Chociaż twierdza nie zachowała się w najlepszym stanie, to skutecznie przyciąga wielu turystów. Najlepszym sposobem odkrywania pozostałości po systemie obronnym jest podróż szlakiem rowerowym zwanym Forteczną Trasą Rowerową. Dzięki niemu będziemy mogli zobaczyć liczne forty, podziać otaczające go krajobrazy, a także zajrzeć do udostępnionych do zwiedzania korytarzy! Za udokumentowanie ukończenia trasy rowerowej lub pieszej czeka nagroda w postaci medalu Obrońcy Twierdzy Przemyśl.


Atrakcyjne noclegi w Przemyślu: 



Sprawdź także inne noclegi w Przemyślu


Zobacz także: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsca na Podkarpaciu


Kompleks Riese (Sztolnie Walimskie i Podziemne Miasto Osówka)


Większość znajdujących się na terenie naszego kraju twierdz i fortyfikacji może pochwalić się wyjątkowymi wynikami na europejską skalę czy imponująca burzliwą historią. Na terenie Gór Sowich znajdziemy jednak zabytki, które nadal osnute są tajemnicą, wywołują dreszcze oraz stanowią pomnik wojennego okrucieństwa. Jednym z takich miejsc są Sztolnie Walimskie. Stanowiły one jeden z najważniejszych oraz największych elementów owianego tajemnicą hitlerowskiego projektu Riese i do dziś nie został w pełni odkryty. Jest to także istotne historyczne miejsce ważne nie tylko dla Polaków, ale także innych narodowości. Do kompleksu trafiali bowiem więźniowie pochodzący z wielu europejskich krajów. Na turystów, którzy pragną bliżej poznać wstrząsająca przeszłość, czekają liczne elementy zachowane z czasów wojny. Na powierzchni zobaczymy zasieki, resztki uzbrojenia i wagoniki kopalniane, a nawet skamieniałe worki z niewykorzystaną zaprawą. Pod ziemią znajdziemy także trzy sztolnie, wąskie korytarze oraz wydrążone w litej skale ogromne hale przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dodatkowo dzięki nowoczesnym multimediom zobaczymy scenę przywozu więźniów do kompleksu, usłyszymy odgłosy kilofów i wierteł, a także wątłe światła oświetlające miejsca pracy. Dominujący tu chłód oraz wilgoć tworzą klimat, który z pewnością nas poruszy, wprawi w zadumę, a może nawet przerazi. 


Na terenie Gór Sowich znajdziemy także podobny wstrząsający zabytek. Jest nim Podziemne Miasto Osówka. Miejsce to było ostatnią niedokończoną, a jednocześnie najbardziej rozbudowaną częścią niemieckiego projektu Riese. Do dziś tajemnicą pozostaje, w jakim dokładnie cele powstała kompleks w Osówce. Według niektórych miała znajdować się tu tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni sugerują, że to fabryka przystosowana do produkcji tajnej broni. Do podziemnego miasta przybywają licznie turyści przyciągani sekretami tajemniczego projektu. Na zwiedzających czekają tu obiekty naziemne oraz sztolnie. Przemierzając je wraz z przewodnikiem, dowiemy się więcej na temat mrocznej przeszłości kompleksu, a także poznamy sposoby drążenia tunel oraz etapy budowy kompleksu. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Okolice Wrocławia warte zobaczenia - 11 pomysłów na weekend


Twierdza Boyen


W ścisłej czołówce najciekawszych zabytków znajdujących się na Mazurach jest bez wątpienia Twierdza Boyen. Została ona wybudowana w połowie XIX wieku (1843-1855) i stanowi doskonale zachowany przykład pruskich założeń fortyfikacyjnych. Twierdza stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień, którego kluczowym zadaniem był ochrona wschodnich granic Prus. Na jej wyposażeniu znajdował się między innymi arsenał, budynki do ćwiczeń, stajnie, kuźnia, dwa spichlerze, warsztaty oraz stacja około 700 gołębi pocztowych. Wraz z zakończeniem wojny twierdza zmieniała swoją funkcję, Została przekształcona w szpital, natomiast niedługo przed wybuchem II wojny światowej stanowiła punkt zborny armii niemieckiej wkraczającej do Polski. Jednym z dodatkowych zadań twierdzy była także kontrola jakości żywności, jaka dostarczana była do Kwatery Głównej Hitlera, czyli Wilczego Szańca. Po wojnie kompleks został opuszczony bez walki i do lat 90 pozostawiony sam sobie. Dziś udostępniony jest dla turystów, którzy mogą zwiedzać ją z przewodnikiem lub samodzielnie. Na terenie Twierdzy znajdziemy liczne ścieżki turystyczny, wystawę militariów, laboratorium, stajnie z ekspozycją drewnianych wozów i powozów, a także warsztat zbrojmistrza.


Twierdza Boyen

Twierdza Boyen

Giżycko, ul. Turystyczna

Zabytki Giżycko 9.4


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Giżycku

 

Wilczy Szaniec


Jeżeli wspominamy już o Twierdzy Boyen w Giżycku, to warto wspomnień o innym istotnym kompleksem związanym z II wojną światową. Niedaleko Kętrzyna w niewielkiej miejscowości Gierłoż pośród okolicznych mazurskich lasów ukryta była Kwatera Główny Hitlera. To z niej przywódca III Rzeszy przez lata dowodził siłami niemieckimi. To także tutaj doszło do słynnego, choć nieudanego zamach na życie Hitlera przeprowadzonego przez Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeftena. Niemiecka fortyfikacja przypominała miasteczko składające się z około 200 budynków. Znajdowały się tu schrony, baraki, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociąg, ciepłownia, a także miejsca lotniskowe. W kompleksie mieściło się do 2 tysięcy osób, a najważniejsi nazistowscy dowódcy opracowywali tu swoje kolejne makabryczne przedsięwzięcia. Dziś to swoiste miasteczko wojskowe jest udostępnione dla turystów. Pasjonaci historii mogą je przemierzać z przewodnikiem lub sami podążyć licznymi ścieżkami edukacyjnymi. Dodatkowo na terenie kompleksu znajdziemy repliki historycznej borni niemieckiej, a także przejdziemy się po okolicy niemieckim pojazdem opancerzonym. Wizyta w Wilczym Szańcu z całą pewnością trafi w gusta miłośników przeszłości, jednak miejsce to oferuje lekcję historii, która powinna zainteresować każego


Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Kętrzyn, ul. Gierłoż

Zabytki Kętrzyn


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Kętrzynie i okolicy


Twierdza Osowiec 


Kolejny niezwykle ciekawą twierdzę odnajdziemy na Podlasiu. W spokojnym i malowniczym Goniądzu czeka na nas jeden z najcenniejszych zabytków Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz obiekt imponujący pod kilkoma względami. Twierdza Osowiec zasłynęła za sprawą ponad półrocznej obrony w trakcie I wojny światowej. W okresie od 30 stycznia do 8 sierpnia 1915 roku twierdza była bezskutecznie oblegana przez siły niemieckie. Dopiero użycie gazów bojowych spowodowało, że zajmujący twierdzę Rosjanie zdecydowali się na ewakuację. Na początku XX wieku Twierdza Osowiec uznawana była za jedną z najnowocześniejszych twierdz na całym świecie. Jej budowa trwała 10 lat pomiędzy 1882 a 1892 rokiem. Wzniesiono wówczas 4 forty - Centralny, Zarzeczny, Szwedzki i Nowy. Z czasem ceglana konstrukcja została dodatkowo pokryta betonem. Twierdze próbowano zdobyć aż trzykrotnie, jednak żadna z tych prób się nie powiodła. Obecnie spośród czterech fortów jedynie dwa ocalały. W czasie działań wojennych zniszczeniu uległ Fort Zarzeczny oraz Fort Nowy. Natomiast Forty Centralny i Szwedzki stanowią własność wojska. Turyści pragnący przyjrzeć się budynkowi o legendarnej obronności mogą wyruszyć na turystyczną trasę historyczno-przyrodniczą przebiegającą przed Fort Centralny. Na jego terenie znajduje się także Muzeum Twierdzy Osowiec.


Atrakcyjne noclegi w okolicy Twierdzy Osowiec: 


Agroturystyka Moniuszko

Agroturystyka Moniuszko

Augustów, ul. Wroceń

Domki Augustów 9.2
Biebrzański Zakątek

Biebrzański Zakątek

Jaświły Biebrzański Park Narodowy, ul. Zabiele

Domki Jaświły Biebrzański Park Narodowy 9.9
Biebrzańskie Eldorado

Biebrzańskie Eldorado

Dolistowo Stare I, ul. Dolistowo Stare I

Agroturystyka Dolistowo Stare I 9.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Fort Gerharda w Świnoujściu


Poszukując najciekawszych twierdz i fortyfikacji w Polsce, warto rozejrzeć się na polskim wybrzeżu. Koniecznie powinniśmy wpaść między innymi do Świnoujścia. W popularnym kurorcie turystycznym będziemy mogli zobaczyć Fort Gerharda - zwanty także Fortem Wschodnim. Należy on do Twierdzy Świnoujście i jest jednym z najlepiej zachowanych pruskich fortów na terenie Europy. Został on wybudowany w latach 1856-63. Jego główną funkcją była obrona portu przed wrogą flotą. Po 1863 forty był rozbudowywany. Najpierw został on otoczony fosą, a w II połowie XIX wieku przebudowano go w zaplecze wysokich obwałowań ziemnych. Wyposażony był w 10 stanowisk ogniowych, artylerię polową oraz karabiny maszynowe. Po I wojnie światowej foty znalazł się w rękach niemieckiej marynarki, po II wojnie przeszedł pod rządy Rosjan, a w 1962 roku przekazano go miastu. Obecnie we wnętrzu Fortu znajduje się siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć liczne eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża oraz fortyfikacji nadbrzeżnych. Sama wizyta w muzeum jest ciekawym doświeczeniem - naszym przewodnikiem jest umundurowany żołnierz pruski, a spacer ma formę szkolenia wojskowego.


Atrakcyjne noclegi w Świnoujściu:


Marittimo Resort

Marittimo Resort

Świnoujście, ul. Legionów

Apartamenty Świnoujście 9.9
Villa viollet

Villa viollet

Świnoujście, ul. Kapitańska

Pensjonaty Świnoujście 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Świnoujściu


Twierdza Wisłoujście w Gdańsku 


Ciekawą fortyfikację będziemy mogli zobaczyć także w Gdańsku. Niedaleko słynnego Westerplatte znajduje się Twierdza Wiśłoujście - wyjątkowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej zwany Bramą do Rzeczypospolitej. Jest to najstarsza twierdza nadmorska znajdująca się na polskim wybrzeżu. Dawniej położona była przy ujściu głównego ramienia Wisły do Morza Bałtyckiego. Jej głównymi zadaniami była kontrola statków kupieckich, ich ochrona oraz nawigacja światłem latarni. W XIX wieku zyskała również funkcję militarną, którą pełniła aż do końca I wojny światowej. Natomiast w czasie dwudziestolecia międzywojennego zatraciła zupełnie swój charakter, stając się baza klubów żeglarskich. Po wojnie, a dokładnie od roku 1947 Twierdza Wisłoujście stała się własnością Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście

Gdańsk, ul. Stara Twierdza

Zabytki Gdańsk 6.6


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Gdańsku

 

Twierdza Kłodzko 


W Kłodzku - malowniczym mieście położonym w Kotlinie Klodzkiej - znajdziemy kolejny interesujący zabytek oraz ciekawą atrakcję! Twierdza Kłodzko jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej imponujących zabytków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Twierdza znajduje się w centrum miasta na Górze Fortecznej (wznoszącej się na wysokości 369 m n.p.m) i zajmuje powierzchnię ponad 30 hektarów. Początki twierdzy sięgają aż X wieku, gdy w miejscu tym powstał średniowieczny drewniany warowny gród. Z czasem został on przebudowany na murowany zamek mieszkalno-ochronny, by ostatecznie zostać przekształconym w nowoczesny system fortyfikacyjny zaprojektowany zgodnie z XVII i XVIII-wiecznymi wymaganiami sztuki wojennej. W drugiej połowie XIX wieku twierdza utraciła swój obronny charakter - zaczeła być wykorzystywana jako magazyn wojskowy, więzienia, a w czasie II wojny światowej miejsce zakład pracy przymusowej. Po zakończeniu wojny imponująca twierdza stała się ponownie magazynem oraz wytwórnią win. Dziś zabytek ten cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Na zwiedzających czeka tu między innymi górna trasa turystyczna przybliżająca historię Twierdzy od X do XX wieku. Zwiedzając górną część zabytku, dowiemy się także, jak wyglądało życie w armii, zobaczymy armatę oraz zajrzymy do kazamat i bastionów. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby nacieszyć oczy rozpościerającym się przed nami widokiem okolicy. Dodatkowymi atrakcjami w Twierdzy są także nocne zwiedzanie oraz podróż podziemnymi korytarzami kontrminerskimi.


Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Kłodzko, ul. Grodzisko

Zamki Kłodzko 9.4


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Kłodzku

 


Następny artykuł Najlepsze miejscowości na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!