Najpiękniejsze ulice i deptaki w Polsce

Najpiękniejsze ulice i deptaki w Polsce

Każdy turysta, który decyduje się na wakacje w mieście, za punkt honoru stawia sobie spacer po najbardziej znanej ulicy czy deptaku miasta. W końcu od zawsze fascynują nas metropolie, zgiełki i wyjątkowa architektura. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych ulic i deptaków, którymi możesz przespacerować się w Polsce.



Choć fascynujemy się głównie architekturą miast i miasteczek znacznie oddalonych od Polski, to zdecydowanie nie doceniamy tego, co mamy na miejscu. Oczywiście pięknych ulic i deptaków jest w Polsce na pęczki.  Wystarczy tylko chcieć je poznać i potrafić docenić.
Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych ulic i deptaków w Polsce.

Ulica Floriańska – Kraków


Miłośnikom spacerów po Krakowie nie trzeba przedstawiać Ulicy Floriańskiej. Należy do Starego Miasta i uznawana jest za najpiękniejszą, a jednocześnie najważniejszą ulicę Krakowa. Nie da się też ukryć faktu, że jest jedną z najdroższych ulic w kraju. Wysokość czynszu, który muszą opłacać właściciele lokali, przyprawia o zawrót głowy!

Ulicę Floriańską wytyczono w XIII wieku, a biegnie od północno-wschodniego narożnika Rynku Głównego aż do słynnej Bramy Floriańskiej. Stanowi początek Drogi Królewskiej.

Jej długość to 335 metrów i 12 metrów szerokości. Co ciekawe, jej nazwa pozostaje niezmienna od 1257 roku. To samo tyczy się jej popularności.  Jest uznawana jako miejsce, gdzie spotykają się artyści i trwa bujne życie kulturalne i towarzyskie, a trwa to nieprzerwanie od XVIII wieku.

Na Ulicy Floriańskiej nie brakuje knajp, kawiarni i restauracji z pysznym jedzeniem i pachnącą kawą. Spacerując, na pewno w końcu skusisz się na to, by skręcić do jednej z restauracji, z której unosi się zapach wspaniałego jedzenia.

Ci, którzy mają duszę artysty z pewnością ucieszą się  z licznych muzeów.  Warto wstąpić do kamienicy z numerem 25, czyli siedziby Muzeum Farmacji. To jedno z nielicznych takich muzeów na świecie. W muzeum znajdują się eksponaty z 1200 aptek z całej Polski, w salach odtworzone fragmenty wystrojów aptek w stylu neobarokowym, neoklasycznym czy empire. Prawdziwa podróż do przeszłości! Z kolei turyści, którzy potrafią docenić piękno architektury, z chęcią przystaną na moment, by podziwiać piękne budynki, zdobione fasady, dekoracje.

Najbardziej znane kamienice Ulicy Floriańskiej to: kamienica mieszcząca słynną kawiarnię artystyczną "Jama Michalika" (od 1905 roku siedzibę kultowego kabaretu "Zielony Balonik", Floriańska 45), Dom Jana Matejki (Floriańska 41), czyli miejsce życia i twórczości malarza oraz najstarszy w Krakowie Hotel Pod Różą z XVI-wiecznym portalem kolumnowym (Floriańska 14).

Odwiedzający Kraków powinni obowiązkowo przystanąć przy Bramie Floriańskiej na chwilę zadumy. To piękny kamienny zabytek, który z jednej strony zdobi barokowa rzeźba patrona ulicy, św. Floriana, a z drugiej orzeł piastowski zaprojektowany przez Jana Matejkę.

Ulica Henryka Sienkiewicza – Kielce


Ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach to najdłuższy deptak w Polsce. Ma on aż 1,25 kilometra długości, więc zanim wybierzesz się na spacer – włóż wygodne buty!

Przez ulicę biegnie czerwony szlak miejski, który prowadzi przez zabytkowe i atrakcyjne turystycznie miejsca Kielc.

Na ten deptak warto zajrzeć szczególnie w okresie wakacyjnym – głównie w czerwcu. Właśnie wtedy Kielce mają swoje święto. Rozpoczyna je jarmark kielecki, który obfituje w regionalne smakołyki, oryginalne zabawki dla dzieci, rzeźby i obrazy. Cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów, którzy chcą przywieźć do domu choć namiastkę kieleckiego charakteru.

Co ciekawe, kilka lat temu kielecka ulica Henryka Sienkiewicza była laureatem konkursu na najładniej oświetlone miejsce w Polsce.

Krupówki – Zakopane


Krupówek nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, choć z roku na rok ulica traci swój dawny charakter i blask.

Krupówki mają blisko kilometr długości i ciągną się prawie do podnóża Gubałówki. Choć na Krupówkach znajdziemy sklepy drogich, oryginalnych marek, to zdecydowanie giną one wśród regionalnych kramów z oscypkami i góralskimi pamiątkami. Spacer po najważniejszej ulicy Zakopanego nie może zakończyć się bez takiego zakupu! Nie zapomnij również o zdjęciu z niedźwiedziem!

Nie każdy wie, że Krupówki to nie tylko przebrani ludzie, pamiątki i serki. Znajduje się tam również neoromański kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny, który jest najstarszą świątynią w Zakopanem oraz Muzeum Tatrzańskie, jedno z najstarszych muzeów w Polsce.

Krakowskie Przedmieście – Warszawa


Warszawskie Krakowskie Przedmieście to chluba stolicy. Jakiś czas temu ulica przeszła niemały lifting  i znów jest wizytówką Warszawy. Krakowskie Przedmieście jest przedłużeniem handlowego Nowego Światu i częścią Traktu Królewskiego, prowadzącego od Zamku Królewskiego aż do Łazienek.

Nie da się ukryć, że ta część miasta należy do studentów. Pobliski Uniwersytet Warszawski sprawia, że scentralizowane na Krakowskim Przedmieściu bary, kluby, kawiarnie i restauracje dniami i nocami okupowane są przez studentów.

Spacerując po tej części Warszawy warto skręcić do słynnego kościoła św. Krzyża. To właśnie tam znajduje się urna zawierająca serce Chopina wmurowane w jedną z kościelnych kolumn.

Przy Krakowskim Przedmieściu znajdują się najpiękniejsze warszawskie kościoły, pod Pałac Prezydencki podjeżdżają samochody VIP-ów, a miasto żyje całą dobę.

Krakowskie Przedmieście – Lublin


Krakowskie Przedmieście uznawane jest za główną ulicę Lublina, którą częściowo przekształcono w deptak. Zaczyna się na placu Władysława Łokietka, przy  słynnej Bramie Krakowskiej, przez którą można dojść na lubelską starówkę. Dalej Krakowskie Przedmieście przechodzi przez plac z pomnikiem Unii Lubelskiej oraz plac Litewski.

Plac Litewski zachwyca wspaniałą fontanną, na której w okresie wakacyjnym obejrzeć można wyjątkowe pokazy multimedialne nawiązujące do legend i historii miasta lub po prostu schłodzić się w upalny dzień.

Znajduje się tam również najbardziej charakterystyczny budynek Krakowskiego Przedmieścia, czyli gmach Poczty Głównej. Na Placu Litewskim znajdują się również dwa wydziały UMCS oraz duży plac zabaw, który będzie doskonałym przystankiem w zwiedzaniu miasta dla twoich dzieci.

Dziecięce harce warto zakończyć w jednej z lubelskiej restauracji. Lubelskie Stare Miasto oferuje dania kuchni z różnych stron świata. Każdy turysta znajdzie coś, co wprawi jego podniebienie w zachwyt.

Jest to również lubelska ulica artystów, co dla turystów oznacza, że mogą trafić na ciekawe pokazy, muzyków, ale też prosto z ulicy trafić na koncert, happening, otwartą wystawę, warsztaty czy artystyczną prowokację. Lublin z roku na rok rozwija się w temacie kultury i coraz więcej do zaoferowania.

Flagowymi wydarzeniami, które odbywają się na Lubelskim deptaku są Noc Kultury i Carnaval Sztukmistrzów, na którym występują artyści z całego świata!

Spacer po Krakowskim Przedmieściu choć będzie fajnym przeżyciem za dnia, to warto wybrać się również na wieczorną przechadzkę. Klimat tego deptaku jest niesamowity, więc może zabierzesz swoją drugą połówkę na romantyczny wieczór?

Następny artykuł 9 pomysłów na weekend nad...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!