Nieodkryte szlaki w Górach Sowich. Gdzie się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich. Gdzie się wybrać?

Góry to region, który cieszy się nieustającą popularnością od wielu lat. Można nawet śmiało rzec, że z roku na rok, turystów wypoczywających w górach jest coraz więcej i to o każdej porze roku. Przede wszystkim każdy poszukuje tu ciszy i spokoju, wytchnienia oraz ucieczki od codzienności i problemów. Góry Sowie to kolejny z przykładów regionów górskich, w którym znajdziemy dosłownie wszystko. 

Minione wakacje pokazały, jak dużą popularnością wśród Polaków cieszą się góry. Miało to przede wszystkim związek z ich magią i popularnymi miejscami, a także z trwającą pandemią koronawirusa, na skutek której prawie większość osób na swój urlop wybierało właśnie Polskę. Spokojna wędrówka po górach, ogrom atrakcji, malownicze widoki oraz trasy, dostosowane do każdej grupy wiekowej - wszystko to możemy mieć na wyciągnięcie ręki podczas urlopu w Górach Sowich


Należy podkreślić, że Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. Nie ulega żadnej wątpliwości, że są to góry o zróżnicowanej wysokości - najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość wahającą się od 600 do 980 m n.p.m. Warto zaznaczyć, że w szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Góry, z wyjątkiem polan, w okolicach szczytów i przełęczy są porośnięte borem świerkowym, z rzadko występującymi tu buczynami i cisami. 

 

Punkty widokowe w Górach Sowich znajdują się na wieżach widokowych, na skałkach lub na szczytowych polanach. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów i są zbudowane w przeważającej części z prekambryjskich gnejsów. Góry Sowie stanowią również świetną bazę do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów i całego regionu Dolnego Śląska, który obfituje w wiele wspaniałych miejsc. Góry Sowie są więc atrakcyjne z wielu powodów. Szczególnie w sezonie jesiennym zachwycają bogactwem kolorów, pustymi szlakami. Nie da się również ukryć, że same w sobie są miejscem nieodkrytym - na pewno spotkamy tu znacznie mniej turystów niż np. w Tatrach, Bieszczadach, czy chociażby w pobliskich Karkonoszach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Dlaczego warto wyjechać w Góry Sowie w sezonie letnim i jesiennym?


Każda podróż w góry to niezapomniane przeżycia i wiele wspaniałych widoków. By zdobyć upragniony cel, musimy się również trochę namęczyć. Jednak dla chcącego, nic trudnego. Góry Sowie swoją wyjątkowość zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie są zbyt oblegane, przez co możemy podziwiać w nich wszystko, co najpiękniejsze. Każdy krok prowadzi nas w stronę magii i malowniczych widoków. Góry Sowie można tak naprawdę lubić z wielu powodów. Warto wybrać się tu również jesienią, gdzie dominują złote i ciepłe kolory, przez co ten region nabiera większej wyjątkowości. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy mogli delektować się klimatem i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Możemy w tym miejscu nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, naładować “akumulatory” i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Warto również podkreślić bliskość granicy z Czechami, przez co możemy urozmaicić nasz urlop wycieczką do naszych sąsiadów - a tam naprawdę jest co zwiedzać.


Wyjazd w Góry Sowie to przede wszystkim:


  • wspaniałe przeżycia

  • malownicze widoki, szczególnie jesienią

  • doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Dolnego Śląska i Karkonoszy

  • bliskość granicy z Czechami

  • bogactwo atrakcji i zabytków

  • magia tego regionu powinna zadziałać na każdego

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


W tym regionie na pewno nie będziemy się nudzić. Podczas wypoczynku w Górach Sowich, warto jest również wybrać się w pobliskie Karkonosze i Góry Stołowe. Sprawdź koniecznie: Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych i nieodkryte szlaki w Karkonoszach


Na które szlaki w Górach Sowich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Góry Sowie same w sobie nie są zbyt obleganym miejscem. Ale to chyba dobrze, bo każdy powinien znaleźć tu wszystko, co niezbędne do pełni szczęścia, podczas wypoczynku w górach. W tym artykule postaramy się zaprezentować najciekawsze trasy, z dala od tłumu turystów. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi, ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji, dotyczącej wędrówki po górach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę





Propozycje górskich wędrówek po Górach Sowich, rozpoczynamy od szlaku liczącego 10,1 km, który powinniśmy pokonać w nieco ponad 3 godziny. Celem naszej wspinaczki jest Wielka Sowa, czyli najwyższa góra w całym paśmie, zaliczana również do Korony Gór Polski. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać malownicze widoki, a na zboczach dwa schroniska: Orzeł i Sowa. Nasza propozycja wędrówki obejmuje wejście z Przełęczy Jugowskiej, z której możemy podziwiać całą magię Gór Sowich. Warto podkreślić, że nie ma tu wielu podejść, przez co będzie to łatwy i przyjemny do przejścia szlak. Podążając tą drogą przechodzimy przez widokowe polany i przez las. Na szczycie Wielkiej Sowy, z wieży widokowej możemy podziwiać wspaniałe widoki górskie. Największe wrażenie robi bez wątpienia Śnieżka w Karkonoszach.


  • Szlak na Kalenicę





Kolejna propozycja wycieczki będzie na pewno wspaniałym przeżyciem dla osób, wypoczywających w Górach Sowich. Kalenica nie jest zbyt wysokim szczytem, bo liczy zaledwie 964 m n.p.m. Nie oznacza to jednak tego, że jej zdobycie będzie dziecinnie proste. Warto wybrać wariant trasy z Przełęczy Woliborskiej, szlakiem czerwonym. Cała trasa liczy zaledwie 4,5 km, w związku z czym powinniśmy ją pokonać w 3 godziny w obie strony. Nie jest on zbyt wyczerpujący. Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Sowy, również i tu na samym szczycie znajduje się wieża widokowa. Liczy sobie przeszło 84 lata - została zaprojektowana i wzniesiona za pośrednictwem Towarzystwa Sowiogórskiego w 1933 roku. Widoki na pewno będą wyjątkowe. Warto przekonać się o tym osobiście.


  • Szlak z Głuszycy na Włodarz





Góra Włodarz o wysokości 811 m n.p.m. to kolejny ze szczytów, który warto zdobyć podczas urlopu w Górach Sowich. Najlepszą opcją wejścia będzie trasa prowadząca z Głuszycy. Większa część drogi prowadzi przez las - podobnie jest z samym szczytem - jest w pełni zalesiony. W trasę wyruszamy szlakiem niebieskim i żółtym, który biegnie wzdłuż ulicy Leśnej w Głuszycy. Warto podkreślić, że po drodze będziemy mijać m.in. kilka łowieckich stawów, mocno powiązanych z historią II wojny światowej. Zobaczymy również pozostałości kompleksu Soboń, wchodzącego w skład nazistowskiego projektu Riese. Dalszą wędrówkę kontynuujemy szlakiem żółtym, zielonym, niebiesko-czerwonym i kończymy niebieskim. Warto podkreślić, że Włodarz wchodzi w skład Diademu Polskich Gór.


  • Szlak czerwony z Jedliny-Zdroju przez Rzeczkę, Wielką Sowę, Bukową Kalenicę do Srebrnej Góry



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

To bez wątpienia trasa dla wytrwałych, jednak zobaczymy tu wszystko, co najpiękniejsze w Górach Sowich. Warto podkreślić, że na samym końcu trasy znajduje się jedna z największych górskich twierdz w Europie. 

 

 

 

 


Już dziś zaplanuj wędrówkę po wspaniałych szlakach i zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Górach Sowich


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, pobyt w Górach Sowich będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku. Odkrywajcie wszystko, co najpiękniejsze.




Następny artykuł Bon turystyczny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!