Noc Kultury 2023. Wyjątkowe wydarzenie w stolicy Lubelszczyzny

Noc Kultury 2023. Wyjątkowe wydarzenie w stolicy Lubelszczyzny

Chyba każdy przyzwyczaił się do tego, że sezon letni obfituje w różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, które odbywają się na świeżym powietrzu. To czas koncertów, festiwali, czy wyjątkowych wydarzeń, które przyciągają tłumy turystów i mieszkańców. Jedno z nich odbędzie się już wkrótce w Lublinie. To Noc Kultury, która zapowiada się bardzo wyjątkowo.

Stolica Lubelszczyzny należy do jednego z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się w roku 2022, kiedy to Lublin przyciągnął rekordową liczbę turystów. Na apartamenty Lublin każdy decyduje się z wielu powodów. Jednym z nich są bez wątpienia popularne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, które się tu odbywają. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć Noc Kultury, która zawsze odbywa się w pierwszy weekend czerwca każdego roku. W czym tkwi wyjątkowość tego wydarzenia i jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów przygotowano tym razem?


Zobacz również: Nowa atrakcja na mapie Lublina. Zachwyci mieszkańców i turystów


Noc Kultury w Lublinie - co to za wydarzenie?


Na początku warto wyjaśnić, czym dokładnie jest Noc Kultury. Jest to bez wątpienia kultowe i niezwykłe wydarzenie. Zazwyczaj odbywa się na początku czerwca, na ulicach Lublina, w samym sercu miasta. Pierwsza edycja Nocy Kultury miała miejsce w 2007 roku.


To wydarzenie jest swoistym wybuchem artystycznych aktywności w Starym Mieście w Lublinie. To ludzie tworzą wyjątkowy klimat tej nocy. Mają do wyboru wiele różnorodnych atrakcji, jednak wiadomo, że czas jest ograniczony - to tylko jedna noc. Program Nocy Kultury składa się z projektów zgłaszanych w ramach otwartego naboru, gdzie każdy mieszkaniec Lublina lub jego przyjaciel może zgłosić swoje propozycje. Organizatorami festiwalowych produkcji są Warsztaty Kultury w Lublinie. Wszystkie prezentowane sytuacje mają jedno wspólne: są premierowe i niepowtarzalne. Przy okazji można eksplorować atrakcje turystyczne w Lublinie, które znajdują się w ścisłym centrum miasta.fot. Natalia Ogłoszka / materiały prasowe Nocy Kultury

Noc Kultury jest bez wątpienia niezwykłym świętem Lublina - to właśnie tutaj opowieść o mieście jest tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. Przez jedną noc w roku, spotykają się animatorzy, różnorodne środowiska kulturalne i wszyscy ci, którzy pragną spędzić ten wieczór razem.


Przeczytaj także: Lublin chętnie odwiedzany przez turystów. Rekordowe zainteresowanie!


Kiedy Noc Kultury 2023?


To niezwykłe wydarzenie w Lublinie już całkiem niedługo. W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się już 17. edycja Lubelskiej Nocy Kultury. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia uliczki Starego Miasta w Lublinie przemienią się w taki sposób, że nawet mieszkańcy i stałe bywalcy nie będą w stanie ich rozpoznać. Przez 7 godzin miasto zostanie opanowane przez dziką roślinność. W tym roku program Festiwalu skupia się głównie na botanicznych instalacjach, związanych ze światem przyrody. Uczestnicy będą świadkami spadającego deszczu kwiatów, uliczne przestrzenie pokryje zielony trawnik, a grzyby zawładną zapomnianymi podwórkami i bramami. Liczne artystyczne instalacje zaskoczą oryginalną formą i przeniosą uczestników w niezwykłe miejsca, prosto do baśniowej krainy.


Noc Kultury 2023 atrakcje - co można będzie zobaczyć i z czego skorzystać?


Tegoroczna Noc Kultury w Lublinie zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Podobnie, jak miało to miejsce w poprzednich latach, również i w 2023 roku każdy powinien być w pełni zadowolony. Przez jedną noc będzie można zobaczyć naprawdę wiele. O kwatery i pokoje w Lublinie już jest trudno, a z każdym kolejnym dniem będzie jeszcze trudniej.fot. Katarzyna Anna Kubiak / materiały pasowe Nocy Kultury

Sprawdź: Lublin, jakiego nie znacie. 5 pomysłów na weekendowy wyjazd


Motywem przewodnim, tak jak zostało to wspomniane, będzie oczywiście przyroda. Posiada niezwykłą moc zachwycających wizualnych efektów, które często przewyższają nasze ludzkie wyobrażenia. W tej magicznej nocy Lublin stanie się areną sztuki, a uczestnicy będą mieli okazję przeżyć fascynującą podróż pełną artystycznych doznań, która przeniesie ich prosto do świata przyrody. Na każdym kroku czekają na nich niesamowite instalacje świetlne i dzika roślinność, a to wszystko w samym sercu miasta.


Szczególnie warto odwiedzić Plac po Farze, na którym pojawi się zielona oaza, a także plac Łokietka, na którym pojawi się specjalny przyrodniczy portal. Na ulicy Grodzkiej 7 zagości instalacja „Wisteria”, za sprawą której fasadę kamienicy opanują dzikie rośliny.


Inne atrakcje i wydarzenia, które warto wziąć pod uwagę, podczas Nocy Kultury to:


  • instalacja Korzenie Światła w Zaułku Hartwigów

  • wystawa “Zielone Źrenice”, czyli niezwykłe fotografie umieszczone w oknach kamienic przy ulicy Rynek 19 i Jezuicka 2

  • Ptasie Osiedle, przy ulicy Grodzka 5a

  • Deszcz kwiatów w Zaułku Panasa

  • instalacja Świetlne lasy w Zaułku Hartwigów

  • Okno na świat... roślin przy ulicy Archidiakońskiej 1

  • projekt Wonderland przy ulicy Grodzkiej 5a

  • Matka natura przetrwa w każdych warunkach. A My? - specjalna instalacja na Placu Rybnym

  • instalacja artystyczna przy ulicy Szambelańskiej 

  • wiele, wiele innych wspaniałych instalacji i wydarzeń.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Lublinie:

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warto jest zarezerwować sobie tę jedną noc w roku na obcowanie z kulturą i sztuką w takiej formie!Zdjęcie główne: fot. frolicsomepl / pixabay.com, CC0

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!