Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Swornegacie

Duża letniskowa wieś położona na południu Kaszub, pomiędzy jeziorami Witoczno i Karsińskim, nad rzeką Brdą. Ta lokalizacja sprawia, że do Swornegaci przyjeżdżają przede wszystkim kajakarze i żeglarze, to również świetna baza wypadowa do Borów Tucholskich, przepięknego, pełnego zieleni parku narodowego, oraz do Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na turystów czeka tam wiele ścieżek i szlaków spacerowych, gdzie pośród bogatej kaszubskiej przyrody szybko zapomną o gwarze dużych miast.

Wypad do Swornegaci to świetny pomysł o każdej porze roku

Kaszuby kojarzą się przede wszystkim z zielonymi lasami, czystymi jeziorami i błękitnymi wstęgami rzek – czyli atrakcjami, z których turyści najchętniej korzystają wiosną i latem. Jest to oczywiście prawda, gdyż każdy kto odwiedzi Swornegacie podczas tych pór będzie zachwycony zarówno miejscowością, jak i jej otoczeniem. Wieś sąsiaduje z Borami Tucholskimi, gdzie wytyczono wiele kilometrów szlaków spacerowych i rowerowych, oraz z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym ze ścieżkami przyrodniczymi. To również prawdziwy raj dla żeglarzy i kajakarzy, oraz wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku.


Okolice Swornegaci latem tętnią życiem, ale warto pojechać tam również jesienią, kiedy drzewa okryte są złotymi liśćmi, lub zimą. Ukryte pod śniegiem Kaszuby są prawdziwą oazą spokoju, a ścieżki zachęcają do przypięcia biegówek wyruszenia na leśne trasy spacerowe. Cenią je także fani nordic walkingu. Poza tym w okolicy organizowane są kuligi, często połączone z ogniskami – tę pozycję w swojej ofercie mają na przykład lokalne gospodarstwa agroturystyczne oraz stadniny koni, których na Kaszubach jest sporo.

Co warto zobaczyć w Swornegaciach?

Swornegacie są typową letniskową wsią, której największy atut stanowi malownicza okolica oraz świeże powietrze, przesycone zapachem pobliskich lasów. Jednak są tam też warte uwagi obiekty, będące wartościowym przykładem kaszubskiej kultury oraz budownictwa charakterystycznego dla tego regionu.


Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku, jednak nie ma tam tak starych zabytków. Do 1980 roku w Swornegaciach można było zobaczyć drewniany kościółek z pierwszej połowy XVIII wieku – teraz jednak uzupełnia ekspozycję skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Jedyną świątynią we wsi jest kościół św. Barbary z 1916 roku, utrzymany w stylu kaszubsko-pomorskim. Najciekawsze kryje się jednak w środku – to polichromie, nawiązujące do okolicznych krajobrazów, żyrandole wykonane z drewna i rogu oraz bogato zdobione organy.


Wśród zabudowań Swornegaci wyróżnia się charakterystyczny gmach Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. Pełni on rolę centrum kultury, a zarazem funkcję informacji turystycznej, turyści powinni zobaczyć zgromadzone tam pamiątki oraz wziąć udział w organizowanych jarmarkach i kiermaszach. Ciekawą propozycję stanowią także warsztaty rękodzielnicze, na przykład dotyczące haftu kaszubskiego.

Swornegacie – co robić w wolnym czasie?

Swornegacie to miejsce stworzone do aktywnego wypoczynku, dlatego wolny czas najlepiej spędzić tam na świeżym powietrzu. Zdecydowanym hitem są tam sporty związane z wodą – przez Swornegacie biegnie na przykład szlak kajakowy rzeki Brdy. Całość liczy ponad 230 kilometrów, jednak można przepłynąć tylko jego fragment albo wybrać inny ciekawy szlak wodny, jak mało wymagająca rzeczka Chocina. Dużą atrakcję okolicy stanowi Jezioro Karsińskie, które dzięki Brdzie łączy się z jeziorami Charzykowskim, Witoczno, Łąckim, Płęsno, Dybrzyk i Kosobudno. To znakomity szlak kajakowy, ale także popularne kąpielisko, przy którym działają wypożyczalnie sprzętu wodnego.


W Swornegaciach warto spróbować także innych form rekreacji, jak jazda na rowerze. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Kaszubska Marszruta – przez wieś biegnie oznakowany na czerwono fragment, ze wsi Charzykowy do Czerska. Trasa nie jest trudna, ciągnie się lokalnymi drogami oraz utwardzonymi ścieżkami pośród lasów należących do Borów Tucholskich, wzdłuż jezior i rzecznych dolin. Rowerzyści cenią sobie fakt, że wytyczono ją w ten sposób, by omijała uczęszczane przez auta drogi asfaltowe.

Co zjeść w Swornegaciach?

Podczas urlopu w Swornegaciach koniecznie trzeba koniecznie spróbować dań regionalnych. W tej części Kaszub występuje bogactwo jezior, więc na stołach królują słodkowodne ryby pod różnymi postaciami – smażone, pieczone czy w zalewie. Charakterystyczna dla Swornegaci jest ciszka kaszubska, czyli potrawa, której bazę stanowią ziemniaki oraz kasza jęczmienna. Poza tym w restauracjach i barach działających na terenie miejscowości można zjeść dania typowe dla całego kraju oraz pizzę.


Cena obiadu w Swornegaciach wynosi od 20 zł, na koszt wpływa nie tylko miejsce, w którym jedzą turyści, ale również typ wybranej potrawy. Dania rybne i mięsne są droższe niż jarskie.

Noclegi w Swornegaciach

W Swornegaciach na turystów czeka bogata oferta noclegów, wśród której przeważają obiekty z kategorii kwatery i pokoje. Zazwyczaj wybierają je pary, chcące korzystać z wygodnych pokoi, nie przeszkadza im też fakt, że kuchnia czy ogród tworzą przestrzeń wspólną. Chcąc mieć więcej prywatności, można wynająć domek. W Swornegaciach wybór jest szeroki, a właściciele oferują swoim gościom wiele udogodnień, jak w pełni wyposażona kuchnia, ogród z miejscem na grilla czy lokalizacja blisko jeziora. Osoby, które chcą być bliżej natury, często wybierają agroturystyki, ponieważ obiekty z tej kategorii mają bogatą ofertę obejmującą na przykład wyżywienie czy pomoc gospodarzy w zorganizowaniu atrakcji.


Inne oferty noclegowe w Swornegaciach dotyczą obiektów z kategorii apartamenty oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe.

Ceny noclegów w Swornegaciach

Średni koszt noclegu w Swornegaciach wynosi 209 zł – wpływa na niego między innymi kategoria wybranego obiektu, jego standard oraz lokalizacja. Najkorzystniej jest więc wybrać ofertę z kategorii kwatery i pokoje, wtedy cena może wynieść od 80 zł. Trzeba też pamiętać, że cena noclegu w Swornegaciach zależy od sezonu i latem wzrasta, a zimą najczęściej maleje. Oprócz tego właściciele obiektów wprowadzają cenniki weekendowe, co może podnosić koszty w stosunku do dni powszednich nawet o ponad 80%.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Swornegaciach

Najważniejsze udogodnienie dla turystów stanowi prywatna łazienka, ponieważ dzielenie tej przestrzeni z kimś obcym bywa kłopotliwe i krępujące. Poza tym większą uwagę zwracają te obiekty, które oferują miejsce parkingowe, możliwość korzystania z kuchni, internetu i telewizji. Innym istotnym udogodnieniem jest także oferta wykupienia wyżywienia na miejscu.


Turyści szukają również miejsc, które przyjmują zwierzaki, oraz takich, gdzie skorzystają ze sprzętu rekreacyjnego. Często szukają wypożyczalni rowerów oraz miejsc zlokalizowanych blisko jeziora.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Swornegacie

Ile kosztuje nocleg w Swornegacie?
Cena za nocleg w Swornegacie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Swornegacie, wtedy koszt noclegu może wynieść od 70 zł. Średnia cena noclegu w Swornegacie wynosi 278 zł.
Czy ceny noclegów w Swornegacie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 29% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Swornegacie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Swornegacie”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Swornegacie zaczynają się od kwoty 70.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Swornegacie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Swornegacie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Swornegacie opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Swornegacie to: Mieszkania i Pokoje Do Wynajęcia, Pokoje Gościnne Michalewscy, Pod Kaszubskim Aniołem.
Które noclegi w Swornegacie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Swornegacie poleca Pokoje Gościnne Akacja, Osada Swory - domki w lesie, Małe Swory | Restauracja i Wypoczynek.
Które noclegi w Swornegacie są polecane dla par?
Gdzie leżą Swornegacie?
Swornegacie leżą na południu Kaszub, pomiędzy dwoma jeziorami – Karsińskim i Witoczno.
Jakie są atrakcje w Swornegaciach i okolicy?
Do atrakcji Swornegaci należą sporty wodne, to również dobra baza wypadowa do Borów Tucholskich, przez które biegnie wiele szlaków turystycznych, zarówno rowerowych, jak też pieszych.
Czy można przyjechać do Swornegaci na kajaki?
Swornegacie to świetne miejsce na kajaki, miejscowość leży bowiem nad rzeką Brdą. Wytyczony szlak kajakowy rzeki Brdy liczy ponad 230 kilometrów. Kajakami można pływać także po okolicznych jeziorach.
Co oferuje dom kultury w Swornegaciach?
Rolę domu kultury w Swornegaciach pełni Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Turyści mogą zobaczyć tam pamiątki, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych oraz organizowanych jarmarkach i kiermaszach.
Co zjeść w Swornegaciach?
Z racji położenia nad jeziorami w Swornegaciach warto zjeść potrawy rybne. Podawane są one na wiele sposobów, np. smażone, pieczone albo w zalewie.
Ile kosztuje obiad w Swornegaciach?
Cena obiadu w Swornegaciach dla jednej osoby zaczyna się od 20 zł.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!