Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?

Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?

Ostatnie dni wakacji to rekordowe zainteresowanie wyjazdami w Tatry i do Zakopanego. W miniony weekend (20-22 sierpnia) dojazd z Krakowa do stolicy polskich gór zajmował nawet 3 godziny. Tłumy miłośników tatrzańskich atrakcji, można spotkać dosłownie wszędzie. Są jednak takie miejsca, w których można delektować się ciszą i spokojem. Niemożliwe? A jednak!

Na wstępie, warto podkreślić, że nie wszystkie atrakcje i miejsca w Zakopanem, wyglądają tak, jak droga do Morskiego Oka, czy Krupówki. Pomimo tego, że zainteresowanie wyjazdami w Tatry, bije kolejne rekordy popularności, to można znaleźć tu również takie miejsca, w których turystów jest jak na lekarstwo. A wszystko to bez tłumów, krzyków i wrzasków. 


W Tatrach panuje obecnie bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach, w których znajdują się sztuczne ułatwienia, takie jak łańcuchy, czy klamry, tworzą się kolejki. Jest to szczególnie zauważalne na szlaku prowadzącym na Giewont, a także podczas wejść na Świnicę, Rysy, czy Orlą Perć. Przy planowaniu wycieczki warto wziąć to pod uwagę i zachować ostrożność. Podobnie wygląda sytuacja na Polanie Białczańskiej i w okolicach Morskiego Oka. Po wprowadzeniu obowiązku rezerwacji parkingu przez odpowiedni system, zdesperowani turyści poszukują możliwości, by móc dojechać nad Morskie Oko, swoim własnym autem. W sieci pojawiają się różne ogłoszenia z prośbą o odstąpienie biletu na parking.


Przeczytaj koniecznie: Rekordowy lipiec w Tatrach. Takich tłumów jeszcze nie było!

 

 

 


Jednak Zakopane nie ogranicza się tylko i wyłącznie do atrakcji, które zostały wspomniane. Warto odwiedzić inne wyjątkowe miejsca, w których ruch turystyczny jest ograniczony. Wszystko wskazuje na to, że podczas ostatniego weekendu wakacji, można spodziewać się kolejnej fali turystów w Zakopanem. Warunki pogodowe, co prawda, nie będą sprzyjać zdobywaniu szczytów górskich, bo przewiduje się opady śniegu, ale warto wybrać się w takie miejsca, w których każdy turysta będzie mógł nacieszyć oczy i duszę tym, co w Tatrach najpiękniejsze.


Zobacz również: Morskie Oko jak Lake Louise. Dlaczego warto wybrać się w Tatry?


Tu znajdziesz ciszę i spokój - poznaj wyjątkowe miejsca w Tatrach


Czy jest szansa, by pośród tak dużego zainteresowania wypoczynkiem w Tatrach, znaleźć takie miejsce, w którym każdy będzie mógł delektować się ciszą i spokojem? Jak najbardziej! I, co ważne, nie trzeba się udawać w trudno dostępne tereny i takie miejsca, które są oddalone od Zakopanego. Jeśli kochasz góry, to wierzymy, że przygotowana przez nas lista miejsc w Tatrach, przypadnie Ci do gustu. Gdzie możesz się wybrać? Sprawdźmy!


Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Tatrach. Gdzie warto się wybrać?


  • Dolina Za Bramką





fot. Maciej Kolber


Rozpoczynamy od miejsc, które w Tatrach cieszą się szczególnym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku. Mowa tu oczywiście o tatrzańskich dolinach. Prawdziwe tłumy możemy spotkać w Dolinie Kościeliskiej, czy Chochołowskiej. A czy słyszałeś o Dolinie Za Bramką? Z pewnością nie. Gdyby tak było, to również tu mielibyśmy do czynienia z prawdziwymi tłumami turystów.


W czym tkwi wyjątkowość Doliny Za Bramką? Jest to na pewno miejsce idealne na rodzinny spacer, obfite w malownicze widoki górskie. Czas przejścia zajmuje tu około 20 minut. Długość tej doliny wynosi 1 km. Rozciąga się ona prostopadle do Drogi pod Reglami. Jest to krótki, ale na pewno wyjątkowy odcinek. Podczas przechadzki Doliną za Bramką możemy podziwiać intrygujące spiczaste Jasiowe Turnie. Dalej szlak prowadzi m.in. przez dwa mostki i obok małego wodospadu, a definitywnie kończy się w miejscu rozwidlenia doliny (nieopodal kamieniska i kilku fantazyjnych dolomitowych turniczek). Wylot tej doliny, znajduje się na odcinku Drogi pod Reglami między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki na wysokości Starych Krzeptówek.


  • Dolina ku Dziurze





fot. Maciej Kolber


Przed nami kolejne wyjątkowe miejsce w Tatrach i kolejna dolina. Dolina ku Dziurze znajduje się w bliskiej odległości od wcześniej wspomnianej Doliny Za Bramką. Prowadzi ona do wyjątkowej tatrzańskiej Jaskini Dziura. Jest to kolejna krótka trasa - do pokonania mamy 1,5 km, a przejście tą właśnie doliną powinno nam zająć około 30 minut. Warto podkreślić, że zwiedzanie Jaskini Dziura jest w pełni dozwolone i co ważne - bezpłatne. 


Wejście do Doliny ku Dziurze znajduje się na odcinku Drogi pod Reglami, pomiędzy dolinami Białego a Strążyską, na wysokości Spadowca. Wędrówka odbywa się niebieskim szlakiem (leśna ścieżka) wzdłuż Potoku ku Dziurze, nieznacznie pod górę.


Poznaj: Jaskinie w Tatrach. Miejsca dostępne dla turystów


  • Wejście na Kopieniec



fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl

Z dolin ruszamy nieco wyżej, prosto na tatrzańskie szczyty. Jeżeli Giewont, Nosal, Sarnia Skała, czy Kasprowy Wierch są Ci dobrze znane, to może warto wybrać coś zupełnie nowego, mniej obleganego i jednocześnie - w pełni wyjątkowego. Do kategorii takich miejsc, na pewno warto zaliczyć Wielki Kopieniec, czyli szczyt o wysokości 1328 m n.p.m., wznoszący się w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską.


Jeżeli swoją wycieczkę chciałbyś zaplanować w miarę prostym i nie obleganym szlakiem, to warto wybrać opcję trasy w kolorze zielonym, prowadzącej z Jaszczurówki, przez Dolinę Olczyską, na wspomniany Kopieniec Wielki. Czas potrzebny do pokonania 4-kilometrowego odcinka to około 90 minut. Szlak bardzo łatwy, dostępny dla każdego w lecie, natomiast w zimie pewne kłopoty może sprawić tylko finałowe podejście na szczyt. Trasa jest urozmaicona, pokazująca piękno gór - idziemy przez las, wzdłuż potoku, możemy też odpocząć na Polanie Olczyskiej. Z Wielkiego Kopieńca roztacza się znakomita panorama Tatr Wysokich. W słoneczne dni doskonale widoczne także Czerwone Wierchy i Giewont oraz Podhale.


  • Dolina Lejowa





fot. Maciej Kolber 


Po zdobyciu tatrzańskiego szczytu, warto jest powrócić do wędrówek po tatrzańskich dolinach. Kolejnym, szczególnie polecanym miejscem, może być Dolina Lejowa. Na pewno nie jest to oblegana trasa spacerowa w Tatrach. Wejście do Doliny Lejowej usytuowane jest na Drodze pod Reglami między Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską, dokładniej nieopodal Polany Białego Potoku. Najłatwiej dotrzeć tu z Kir.


Spacer odbywa się na 4-kilometrowej trasie, przez las, przez mostki na górskich potokach. Jest płasko, więc nikt nie powinien odczuwać zmęczenia. Po pewnym czasie docieramy do Niżnej Kominiarskiej Polany, skąd wspaniale prezentuje się masyw Kominiarskiego Wierchu. Jednocześnie można stąd wyruszyć na trasę Ścieżki nad Reglami.


  • Dolina Małej Łąki



fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl

Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę w Tatrach. Jest to na pewno miejsce, które w opinii wielu osób, uznawane jest za jedno z najcichszych miejsc w Tatrach. Mowa tu oczywiście o Dolinie Małej Łąki, która jest idealną opcją dla osób, które poszukują spokoju i chcą odpocząć od turystycznego zgiełku.


Dolina Małej Łąki jest tatrzańską doliną, znajdującą się w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Kościeliskiej. Tutejsza trasa spacerowa ma długość 5,4 km. Dolina podchodzi pod główną grań Czerwonych Wierchów na odcinku od Kopy Kondrackiej po Małołączniaka.


Noclegi w Tatrach


W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że Tatry posiadają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Pewne jest to, że nawet na ostatnie dni wakacji, każdy może znaleźć tu coś dla siebie. 


Najliczniej reprezentowaną kategorią w regionie są kwatery i pokoje – chętnie wybierają je pary oraz rodziny ze względu na atrakcyjną cenę. Można znaleźć ofertę, w której usługa kosztuje już 40 zł! W tej kwocie zawarty jest nocleg w przytulnym pokoju czy też możliwość korzystania z kuchni. Często właściciele zakopiańskich kwater i pokoi proponują swoim gościom stołowanie się na miejscu.


Alternatywą dla kwater są apartamenty, gdzie pobyt zapewnia więcej przestrzeni i prywatności. Obiekty tego typu zlokalizowane są bliżej centrum tutejszych miejscowości, a przy tym spełniają warunki urlopowych mieszkań. 


Średnia cena noclegu w Tatrach to koszt około 160 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 40 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. Do tego mogą obowiązywać ceny weekendowe.



Willa na Lipkach

Willa na Lipkach

Zakopane, ul. ks. Józefa Stolarczyka

Kwatery i pokoje Zakopane 9.3
Willa Dziubek

Willa Dziubek

Zakopane, ul. Ubocz

Wille Zakopane 9.8




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Tatrach


Mamy nadzieję, że odkrywanie spokojnych miejsc w Tatrach, będzie dla Ciebie tylko i wyłącznie przyjemnością. Każdy miłośnik gór powinien odwiedzić wspomniane wyżej miejsca, przy pierwszej możliwej okazji!



Następny artykuł Nieodkryte szlaki w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!