Morskie Oko jak Lake Louise. Dlaczego warto wybrać się w Tatry?

Morskie Oko jak Lake Louise. Dlaczego warto wybrać się w Tatry?

Co by nie mówić o Tatrach, to jest to bez wątpienia najpopularniejszy region górski, w który chętnie przyjeżdżamy o każdej porze roku. Do najchętniej odwiedzanej atrakcji należy tu zaliczyć Morskie Oko. A czy wiesz, że to górskie jezioro jest podobne do popularnego akwenu, który możemy zobaczyć w Kanadzie?

O popularności Tatr nie trzeba nikogo przekonywać. Z prawdziwym oblężeniem Zakopanego i okolicznych miejscowości, mamy do czynienia o każdej porze roku. Jednak to podczas wakacji i w okresie ferii zimowych przyjeżdża tu najwięcej turystów. Cel takiej wizyty jest jeden - pochodzić po malowniczych szlakach górskich i korzystać z dostępnych tutaj atrakcji. 


A jeśli już o nich mowa, to warto podkreślić, że jest taka jedna szczególna atrakcja, którą chce odwiedzić każdy turysta, który ma przyjemność wypoczynku w Zakopanem. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego, bez wcześniejszej rezerwacji, w jego pobliżu graniczy niemal z cudem. Od pozostawienia samochodu, mamy do przejścia około 14 km. Dla chcącego nic trudnego. Jedni decydują się na przejażdżkę konną bryczką, a inni pomimo żaru lejącego się z nieba, wybierają spacer, by móc podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w Tatrach. Czy wiesz o czym mowa? To oczywiście Morskie Oko!


Czy będąc nad tym największym jeziorem w Tatrach, zastanawiałeś się nad tym, że to właśnie miejsce jest łudząco podobne do znanej i chętnie odwiedzanej atrakcji, którą można znaleźć w Kanadzie? Czy polskie Morskie Oko może śmiało konkurować z Jeziorem Louise? Mamy nadzieję, że nasze porównanie rozwieje Twoje wątpliwości.


Sprawdź również: Nieodkryte szlaki w polskich Tatrach. Gdzie się wybrać?


Morskie Oko i Lake Louise - najważniejsze informacje


Tatry, wraz z Morskim Okiem, należą do najchętniej odwiedzanych miejsc podczas sezonu letniego. W tym miejscu warto przytoczyć kilka najważniejszych informacji, związanych z największym jeziorem górskim w Tatrach.

 

 

 


Morskie Oko jest celem wyprawy każdego turysty, który wypoczywa w Tatrach. Wizyta w tym miejscu jest bardzo często łączona z wejściem na Rysy i wizytą w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Odpoczywają nad nim turyści, jednak pamiętaj, że kąpiel, jak i wejście na lód w sezonie zimowym, są tu surowo zabronione. Tuż nad Morskim Okiem znajduje się schronisko górskie, w którym możemy znaleźć nocleg i posilić się posiłkiem lub napojem. 


Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach, położonym w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. To jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Woda ma barwę zieloną, a jej przejrzystość oceniana jest na 11. Nad brzegami rośnie wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin. Jest to jednocześnie jedno z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują pstrągi. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych jezior, nie tylko w górach, ale i w całej Polsce.


W opinii wielu osób, swego rodzaju odpowiednikiem tego jeziora górskiego, może być Jezioro Louise, znajdujące się w miejscowości Lake Louise w Kanadzie. Miejscowość ta zlokalizowana jest w Parku Narodowym Banff, w Albercie. Znajduje tu się ośrodek narciarski i turystyczny znany z zawodów w narciarstwie alpejskim, mężczyzn i kobiet, zawody odbywają się na olimpijskiej trasie Mens Olympic Downhill Run.

 

 

fot. SHAWSHANK / pixabay.com, CC0


Centralnym punktem jest jezioro Lake Luise i spływający do niego lodowiec Victoria. Na przeciwnym brzegu jeziora usytuowany jest Chateau Lake Louise – neoklasycystyczny hotel zbudowany przez kompanię kolejową CPR. Lake Louise jest znane z cudownie turkusowego koloru wody, choć ten turkus zależy głównie od kąta padania światła i kąta pod jakim się na nie patrzy. Miejsce to cieszy się, podobnie jak Morskie Oko w Tatrach, dużym zainteresowaniem turystów. Również tu mogą pojawić się problemy z zaparkowaniem samochodu na pobliskich parkingach. 


Na jeziorze Louise można wynająć kajak czy wybrać się na wycieczkę. Otoczenie gór sprawia, że można się tu poczuć naprawdę wyjątkowo.


Poznaj: TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach


Morskie Oko i Lake Louise - podobieństwa i różnice


W czym tkwią podobieństwa, a w czym różnice, jeśli chodzi o oba te miejsca. Postanowiliśmy je ze sobą zestawić i doszliśmy do następujących wniosków:


  • Morskie Oko, jak i Lake Louise znajdują się na terenie parków narodowych

  • oba miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem turystów o każdej porze roku

  • oba akweny mają zbliżony kolor wody

  • w obu przypadkach mamy do czynienia z malowniczym otoczeniem gór

  • zaparkowanie w pobliżu obu akwenów może okazać się naprawdę sporym problemem

  • oba miejsca są świetną opcją dla miłośników przyrody, wędrówek i podziwiania niezwykłych widoków

  • pobyt w tych miejscach umożliwia wiele opcji dla aktywnej turystyki

  • z obu miejsc możemy wyruszyć na dalsze wycieczki w góry

  • na jeziorze Lake Louise można wynająć kajak, w przypadku Morskiego Oka obowiązuje zakaz kąpieli i jakiejkolwiek aktywności, odbywającej się na powierzchni wody

  • to popularne miejsca, zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych.


Zobacz również: Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?


Noclegi w okolicach Morskiego Oka


Jeśli planujesz wycieczkę nad Morskie Oko, to wiedz, że najlepszym miejscem noclegu w tym przypadku będzie Zakopane i okoliczne miejscowości. Zakopane ma bardzo bogatą bazę noclegową, gdzie każdy turysta znajdzie nocleg na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Najliczniej reprezentowaną kategorią w mieście są kwatery i pokoje – chętnie wybierają je pary oraz rodziny ze względu na atrakcyjną cenę. Można znaleźć ofertę, w której usługa kosztuje już 20 zł! W tej kwocie zawarty jest nocleg w przytulnym pokoju czy też możliwość korzystania z kuchni. Często właściciele zakopiańskich kwater i pokoi proponują swoim gościom stołowanie się na miejscu.


Alternatywą dla kwater są apartamenty, gdzie pobyt zapewnia więcej przestrzeni i prywatności. Obiekty tego typu zlokalizowane są bliżej centrum miasta, a przy tym spełniają warunki urlopowych mieszkań.


Średnia cena noclegu w Zakopanem to koszt 157 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 20 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. DOMKI SIELSKO GÓRA

DOMKI SIELSKO GÓRA

Gliczarów Górny, ul. STASIKÓWA

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pompelówka

Pompelówka

Zakopane, ul. Gubałówka

Domki 10.0
Pensjonat Tatrzański Relax Spa

Pensjonat Tatrzański Relax Spa

Poronin, ul. Tatrzańska

Pensjonaty 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

 Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Tatrach


Czy nad Morskim Okiem można poczuć się jak w Kanadzie? Głęboko wierzymy w to, że przygotowany przez nas tekst rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości. #wypoczywamwpolsceNastępny artykuł Nocowanie chce wysłać nad...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej