Otwarcie wieży widokowej na Śnieżniku. Nowa atrakcja Kotliny Kłodzkiej

Otwarcie wieży widokowej na Śnieżniku. Nowa atrakcja Kotliny Kłodzkiej

Punkty widokowe, które coraz częściej powstają na górskich szczytach, to niezwykle popularne atrakcje turystyczne, dzięki którym podziwianie wspaniałych panoram staje się lepsze. Co prawda, większość turystów uważa, że w pewnym stopniu zakłócają one naturalne piękno gór, ale z drugiej strony gwarantują naprawdę wspaniałe widoki na tę nieco bliższą, jak i dalszą okolicę. W dniu 26 września do użytku turystów została oddana wieża widokowa na Śnieżniku.

Podziwianie niezwykłych panoram górskich to prawdziwa przyjemność, która stanowi pewnego rodzaju wynagrodzenie za trud naszej wspinaczki. Chyba nie ma nic piękniejszego od satysfakcji, że udało nam się zdobyć upragniony szczyt - mniejszy lub większy. Po kilkugodzinnej wędrówce możemy w spokoju usiąść, posilić się posiłkiem i napojem, a także obserwować najbliższe otoczenie.fot. Karol Wiak

W przypadku większości szczytów, możemy mówić o ich naturalnym pięknie - tj. skałach, na których możemy odpocząć. Jednak coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem, w przypadku popularnych szczytów górskich, są wieże widokowe, które powstają w naprawdę ekspresowym tempie. Są to wymyślne, metalowe konstrukcje lub też drewniane wieże, które podwyższają nieco szczyt i gwarantują naprawdę piękne widoki!


Zobacz koniecznie: Wakacyjny tydzień na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?


Wieża widokowa na Śnieżniku oficjalnie otwarta!


“Blender na Śnieżniku” - z takim określeniem od kilku miesięcy można spotkać się podczas wizyty w Kotlinie Kłodzkiej. Dotyczy ono jednego z popularnych szczytów w tym regionie, czyli Śnieżnika o wysokości 1423 m n.p.m., który znajduje się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.


W sezonie letnim, jak i w pozostałych miesiącach przeżywa prawdziwe oblężenie. I nie ma co się dziwić, bo jest to najwyższy szczyt w całym Masywie Śnieżnika i 17. co do wysokości w całych Sudetach. Jest to jedyny szczyt Masywu, który wystaje ponad granicę lasu. Pomimo tego, aby widoki górskie były jeszcze piękniejsze, postanowiono wybudować tu wieżę widokową, której otwarcie nastąpiło w dniu 26 września 2022 roku (poniedziałek). Turyści mogą korzystać z niej przez całą dobę, a wejście na nią jest całkowicie darmowe.fot. Karol Wiak

Od samego początku, budowa wieży budziła wiele kontrowersji. Większość osób zwracała tu uwagę na fakt, że podczas prac znacząco ucierpi tutejsze środowisko. Postanowiono w związku z tym powołać Czesko – Polską grupę, która stale śledziła przebieg prac. Efekt ich prac sprawił, że środowisko nie ucierpiało tu w żadnym stopniu i jednocześnie dojdzie do reorganizacji szlaków na Śnieżnik, by skoncentrować ruch turystyczny i zapobiec zadeptywaniu cennej roślinności, jak to ma miejsce obecnie. W przyszłości powstaną wygrodzenia szlaków po obu stronach granicy.


Sprawdź również: Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów?


Jak dotrzeć na szczyt Śnieżnika i znajdującej się tu wieży?


Możliwości, aby wejść na szczyt Śnieżnika jest co najmniej kilka. 


Do najpopularniejszych tras, należy zaliczyć:


  • Szlak czerwony z Międzygórza do schroniska Na Śnieżniku i następnie szlak zielony na szczyt (około 3 godzin)

  • Szlak żółty z parkingu pod Jaskinią Niedźwiedzią i następnie szlak zielony od Schroniska Na Śnieżniku (około 2 godzin i 50 minut)

  • Szlak czerwony ze szczytu Czarna Góra po wjechaniu kolejką krzesełkową i następnie szlak zielony od Schroniska Na Śnieżniku (2 godziny 45 minut)

  • z miejscowości Stříbrnice niebieskim i czerwonym szlakiem (2 godziny i 55 minut)

  • z parkingu w miejscowości Dolní Morava szlakiem żółtym po około 3 h 35 min znajdziemy się na szczycie.


Zaplanuj swój urlop i sprawdź noclegi w Kotlinie Kłodzkiej:Apartamenty Słoneczna Polanka

Apartamenty Słoneczna Polanka

Polanica Zdrój, ul. W.Szymborskiej

Apartamenty Polanica Zdrój 9.5
Siedlisko Waliszówka

Siedlisko Waliszówka

Bystrzyca Kłodzka, ul. Stary Waliszów

Agroturystyka Bystrzyca Kłodzka
Pokoje gościnne

Pokoje gościnne

Międzygórze, ul. Śnieżna

Kwatery i pokoje Międzygórze 9.9Czy nowo otwarta atrakcja stanie się wyjątkową atrakcją turystyczną? Wiele na to wskazuje! Pewne jest to, że naszym wyprawom będą towarzyszyć piękne górskie wspomnienia i widoki!Następny artykuł TOP 5 najlepszych atrakcji...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej