Park Narodowy Hortobágy - największy i najstarszy park narodowy Węgier

Park Narodowy Hortobágy - największy i najstarszy park narodowy Węgier

Planując wyjazd na Węgry, większość planuje spędzić swój wolny czas w tych najpopularniejszych miejscowościach, czy w wyjątkowych źródłach termalnych w Hajduszoboszlo, czy w klimatycznych miejscowościach, takich jak Debreczyn, czy Eger. Warto jest również odkryć to, co piękne i niezwykłe. A do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć Park Narodowy Hortobágy, który jest najstarszym i największym parkiem narodowym na Węgrzech. W czym tkwi jego wyjątkowość?

Piękno Węgier można odkrywać na każdym kroku. Nikogo nie powinno, w związku z tym dziwić to, że tak wielu Polaków odwiedza ten wyjątkowy kraj. Tak naprawdę jest tu wszystko, co niezbędne do udanego wypoczynku. Warto podkreślić, że można tu też uwolnić się od zgiełku miasta, co wydaje się wręcz niemożliwe. Wystarczy odkryć najpiękniejsze skarby przyrodnicze Węgier. To świetna propozycja dla tych osób, które zaplanowały swój urlop w Hajduszoboszlo. Bo to właśnie w pobliżu tej popularnej węgierskiej miejscowości znajduje się Hortobagy, czyli obszar, któremu poświęcimy nieco więcej uwagi w tym artykule. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

 

Park Narodowy Hortobagy - najważniejsze informacje

 

Węgry, co już zostało wcześniej wspomniane, słyną nie tylko z winnic, klimatycznych miast i możliwości organizacji wypoczynku nad wodą, ale również z pięknej przyrody. Wybierając Debreczyn lub Hajduszoboszlo na swój urlop, warto przy okazji odwiedzić Hortobagy. Park Narodowy Hortobágy to najstarszy i największy park narodowy na Węgrzech.

 

W obrębie jego granic, co warto podkreślić, znajduje się puszta, czyli jeden z największych trawiastych stepów w Europie. To miejsce wyróżnia się przede wszystkim swoją pustką i niezmiennymi krajobrazami. Brak tutaj wysokich gór czy lasów, ale za to rozciągają się ogromne połacie traw oraz pozostałości dawnych rozlewisk rzeki Cisy. Bez względu na to, dokąd się udasz, będziesz mógł podziwiać piękno natury. Nie znajdziesz tu większych miast ani fabryk, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym.

 

 

fot. visithungary.com

 

Powierzchnia parku to aż 82 tysiące hektarów, co zostało docenione i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miało to miejsce w 1999 roku. Warto jest jednak cofnąć się tu do roku 1973, kiedy to wszystko się zaczęło. To właśnie wtedy powstał pierwszy park narodowy Węgier, którego powierzchnia wynosiła 51 tysięcy hektarów. Przez te 26 lat, obszar parku zdecydowanie się powiększył, co przyczyniło się do tego, że obecnie jest największy ciągły chroniony obszar na Węgrzech.

 

Ten park składa się z różnorodnych obszarów, takich jak murawy skalne, pastwiska, stepy lessowe, lasy rozlewiskowe, zagajniki, bagna i jeziora. Stanowią one doskonałe schronienie dla rodzimych, zagrożonych wyginięciem węgierskich gatunków zwierząt. Również flora terenu wyróżnia się dużym zróżnicowaniem. Park Narodowy Hortobágy, oddalony o około 30 kilometrów od Debreczyna, jest idealnym miejscem, aby poznać życie węgierskich pasterzy. Na terenie parku można zaobserwować wiele gatunków ptaków, w tym żurawie i czaple.

 

W centrum parku znajduje się niewielka wieś Hortobágy, gdzie można zobaczyć między innymi muzeum poświęcone pasterstwu. W obrębie parku znajdują się również wieże widokowe, z których można obserwować liczne gatunki ptaków. Dodatkowo, na terenie parku kursuje kolejka wąskotorowa, która stanowi interesującą formę eksploracji Hortobágy. Wizyta w tym miejscu daje możliwość wyprawy do niezwykle popularnego i pięknego miejsca, jakim jest jezioro Tisza.

 

Kto powinien zobaczyć Park Narodowy Hortobagy?

 

Ten największy park narodowy na Węgrzech powinien zobaczyć absolutnie każdy, kto kocha przyrodę, ale również turyści, którzy wybrali się na wakacje na Węgrzech do tych popularnych miejscowości. Jeśli lubisz obserwować ptaki, to ten park jest dla Ciebie stworzony. Obserwację ułatwiają znajdujące się tu wieże widokowe. Do tego piękny krajobraz, ale również wszechobecna cisza i spokój, co jest na pewno dużym atutem. Pamiętaj, że miejscem ich najczęstszego występowania są stawy rybne i ich okolice.

 

Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce, poczuje wiejski i sielski klimat. Panują tu niespotykane warunki, wobec czego, każdy kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce, powinien być w pełni zadowolony.

 

Zwiedzanie Parku Narodowego Hortobagy - na jakich zasadach się odbywa?

 

Skoro obszar parku to aż 82 tysiące hektarów, to warto w tym miejscu wspomnieć o tym, na jakich zasadach odbywa się zwiedzanie Hortobagy. W regionie Hortobágy można skorzystać z kilku wyjątkowych programów dla odwiedzających. Powitani zostajemy widokiem niekończącej się równiny, jedynie przerywanej przez kilka pagórków, które dawniej zostały usypane przez nomadów jako punkty obserwacyjne lub miejsca pochówku. Przygoda zaczyna się tak naprawdę w Centrum dla Zwiedzających Parku Narodowego Hortobágy, gdzie można wybrać odpowiedni program. Można podziwiać bawoły wodne, stada szarego bydła i zobaczyć, jak funkcjonuje charakterystyczna konstrukcja regionu Hortobágy - żuraw studzienny, który pełnił również funkcję przekazywania wiadomości między mieszkańcami.

 

Istnieje także możliwość obejrzenia zręcznościowego pokazu pasterzy koni, wyruszenia w podróż na staw Hortobágy, ekskluzywnej wycieczki terenowym pojazdem w celu obserwacji żurawi, a także poznania codziennego życia lokalnych pasterzy. Rezerwat Przyrody Hortobágy oferuje również nocny spacer astronomiczny, podczas którego można obserwować niebo. Warto wcześniej się zorientować, ponieważ program astronomiczny odbywa się na terenie parku narodowego w określonych terminach.

 

Atrakcje Hortobagy - co warto tu zobaczyć i z czego skorzystać?

 

Park Narodowy Hortobagy oferuje wiele wyjątkowych atrakcji, które powinien zobaczyć absolutnie każdy turysta, który zdecyduje się odwiedzić to właśnie miejsce. To nie tylko możliwość obseerwacji stepu, ale także różnorodne wyprawy, dzięki którym można poczuć się jak na Safari.

 

Do najważniejszych i najbardziej charakterystycznych atrakcji tego parku, który jest wpisany na list UNESCO, należy zaliczyć:


  • Most dziewięcioprzęsłowy - jego długość to 167 metrów i znajduje się na granicy Hortobagy, przy głównej drodze 33; jest to obowiązkowy punkt wyprawy; ma niezwykle bogatą historię - powstał w 1833 roku i zastąpił ówczesny most drewniany. Opowieści o budowie tego mostu są liczne - plotka głosi, że do skonstruowania klasycystycznego mostu użyto aż 400 000 cegieł, które były wypalane na miejscu. Według legendy, cegły te zostały połączone za pomocą zaprawy zrobionej z wina i piaskowej ziemi. Po jednej stronie tego kamennego mostu, będącego ważnym symbolem Hortobágy, przy dawnej drodze solnej, znajduje się gospoda Hortobágyi Csárda, a po drugiej stronie Muzeum Pasterskie. W gospodzie można zwiedzić wystawę, która prezentuje historię tego miejsca. Warto także spróbować tradycyjnych dań pasterskich, takich jak słynne kluski z ziemniakami, nazywane slambuca, na cienistej werandzie. Następnie polecamy odwiedzić Muzeum Pasterskie, gdzie można poznać fascynujące życie pasterzy.

  • konie i możliwość obserwacji pokazu zręcznościowego pasterzy;

  • wyprawa do parku dzikich zwierząt Malomháza - można tu spotkać różnorodne zwierzęta, takie jak dzikie konie, pelikany, sępy, wilki, sarny, fretki, gęgawy, żurawie, bociany, czaple, czy lisy;

  • rejs łódką po rzece Hortobágy - niepowtarzalna możliwość poznania flory i fauny parku;

  • możliwość wynajęcia roweru na wycieczki po równinie.


Noclegi w okolicy Parku Narodowego Hortobagy

 

Trzeba podkreślić, że ten park narodowy Węgier, warto odwiedzić, niezależnie od miejsca zakwaterowania. Jeśli ma być najbliżej, to najlepszą opcją będą apartamenty w Hajduszoboszlo lub kwatery i pokoje Debreczyn. Są też opcje zakwaterowania również tu na miejscu - szczególnie w miejscowości Hortobagy, ale w przypadku, gdy chcecie eksplorować całe Węgry, to warto jest zdecydować się na te nieco bardziej popularne miejscowości.

 

Każdy powinien tu znaleźć nocleg dopasowany do własnych potrzeb. Zróżnicowane są kategorie obiektów, jak i ceny, które trzeba tu zapłacić. Są hotele, pensjonaty, apartamenty czy kwatery prywatne.

 

Tutaj znajdziesz noclegi w Hajduszoboszlo i Debreczynie:

 

Hotel Délibáb Hajdúszoboszló ****

Erdőspuszta Club Hotel Debrecen ****

Hotel Silver Hajdúszoboszló ****

Mercure Debrecen ****+superior

Thermal Hotel Garden Hajdúszoboszló ***

 

Zobacz koniecznie ten wyjątkowy park, jeśli planujesz wakacje na Węgrzech. Wizyta w tym miejscu będzie czymś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.

 

Zdjęcie główne: fot. visithungary.com

Następny artykuł Starorobociański Wierch -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!