Parkowanie w turystycznych kurortach. Poznaj najważniejsze wskazówki

Parkowanie w turystycznych kurortach. Poznaj najważniejsze wskazówki

Ostatnie lata pokazały, że najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas wakacyjnego wyjazdu, jest nasz własny samochód. O ile sama podróż do miejsca docelowego przebiega bez większych problemów, o tyle samo przemieszczanie się i co najważniejsze - parkowanie, może przyprawić nas o mały zawrót głowy. O czym należy pamiętać podczas parkowania w popularnych kurortach?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że własny samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu podczas wakacyjnego wyjazdu. Nie jesteśmy od nikogo zależni, przemieszczamy się gdzie chcemy, o której chcemy, możemy również zabrać ze sobą nieco więcej bagażu niż ma to miejsce w przypadku pociągu, czy autobusu. Warto podkreślić również fakt, że podróż samochodem pozwala nieco lepiej poznać region, w którym wypoczywamy. Możemy zobaczyć o wiele więcej, nie oczekując na najbliższy autobus, czy pociąg.


Nie od dziś wiadomo, że podczas wakacyjnego wypoczynku, lubimy odwiedzać naprawdę różnorodne miejsca, w dużej mierze te, które cieszą się największym zainteresowaniem każdego turysty. Nikogo więc nie może dziwić fakt, że chcemy podjechać możliwie jak najbliżej plaży, szlaku górskiego, czy popularnej atrakcji, znajdującej się w danej miejscowości. Na miejscu może się okazać, że parking jest płatny lub najzwyczajniej w świecie nie ma wolnych miejsc. W tym artykule przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią Wam parkowanie i przemieszczenia się po popularnych kurortach nad morzem, w górach i nad jeziorami.


Sprawdź koniecznie: Czym podróżować na wakacje 2021? Porównanie kosztów transportu


Jak nie dać się ukrytym kosztom podczas wakacyjnego wypoczynku?


W tym miejscu warto podkreślić, że każda większa miejscowość wypoczynkowa, posiada płatne miejsca postojowe. W zależności od popularności danego miejsca, parkowanie może kosztować naprawdę dużo. Sytuacja wygląda nieco inaczej w mniejszych miejscowościach i tych popularnych, chociaż i z tym bywa różnie. Są różne rozwiązania, by nie zbankrutować podczas wakacji. Niektórzy zostawiają auta w garażach i na wakacje wyjeżdżają pociągiem lub autobusem, inni wybierają samolot, ale najczęściej zdarza się jednak, że turyści po prostu zostawiają swój samochód przy obiekcie, w którym mieszkają.


Chyba każdy z nas chciałby uniknąć sytuacji z parkingu przy trasie, prowadzącej do Morskiego Oka, kiedy to podczas długiego weekendu czerwcowego, doszło do bijatyki dwóch kierowców o jedno wolne miejsce parkingowe. Jest kilka fajnych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tego typu sytuacji i uniknąć stresu, związanego z poszukiwaniem wolnego miejsca i opłatą za cały dzień parkowania.


Przeczytaj również: Jak uniknąć stania w korkach podczas wakacyjnych wyjazdów?


Ile kosztuje parkowanie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych?


Zanim przejdziemy do przedstawienia rozwiązań, które ułatwią przemieszczanie się po kurorcie wypoczynkowym, warto poznać przykładowe ceny parkowania w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.


I tak, dla przykładu:


 • parkowanie w pobliżu molo w Sopocie - pierwsza godzina to koszt 3 zł, druga - 3,60 zł, a trzecia - 4,2 zł; bilet dobowy to natomiast koszt 60 zł;

 • w Kołobrzegu pierwsza godzina to 2 zł, dwie - 4,2 zł, a trzy - 6,60 zł;

 • Zakopane - w granicach strefy pierwszej, godzina kosztuje 2,5 zł, a druga o 50 gr więcej. Poza strefą trzeba zapłacić złotówkę za pierwszą godzinę i 2 zł za każdą kolejną;

 • w Bieszczadach jest nieco taniej - pierwsza godzina kosztuje tam złotówkę, dwie godziny 2,20 zł, a trzy - 3,60 zł;

 • jeśli mamy w planach zwiedzanie popularnego polskiego miasta, to w przypadku Krakowa musimy liczyć się z tym, że pierwsza godzina kosztuje 3 zł, druga 3,50 zł, a cały dzień - 25 zł;

 • w przypadku parkingów prywatnych, przy znanych zabytkach, opłata jest jednorazowa i niezależna od długości postoju - zazwyczaj kształtuje się od 10 do 20 zł za cały dzień.Sprawdź oferty noclegów w górach, nad morzem i nad jeziorem


W jaki sposób możesz uniknąć opłat za parkowanie?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, istnieje naprawdę dużo sposobów, które pozwolą Ci uniknąć dużych opłat za korzystanie z parkingów przy popularnych turystycznie miejscach. Pamiętaj, że z tych możliwości możesz skorzystać praktycznie wszędzie.


 • Zostaw samochód przy swoim obiekcie noclegowym


Zaczynamy od najprostszego rozwiązania, które doskonale sprawdzi się zarówno nad morzem, w górach, czy nad jeziorem. Jeśli na wakacje przyjeżdżamy samochodem i planujemy przemieszczać się w obrębie miejscowości, w której wypoczywamy, to najlepiej będzie pozostawić auto przy naszym obiekcie noclegowym. Nasz samochód będzie bezpieczny, nie będziemy musieli tracić czasu na szukanie wolnego miejsca, a i spacer przyczyni się do poprawy naszej kondycji fizycznej. 


Jeśli wypoczywamy w dość dużej miejscowości, np. w Trójmieście, to w takich przypadkach doskonale sprawdzi się korzystanie z komunikacji publicznej. Większość przewoźników oferuje atrakcyjne ceny za przejazd. Można zakupić np. bilet, który da nam możliwość podróżowania autobusami i pociągami. Wybierając środki transportu publicznego, dbamy również o klimat, panujący na Ziemi.


 • Przemieszczaj się rowerem


Kolejne rozwiązanie jest świetnym pomysłem, w szczególności w przypadku zatłoczonych kurortów. Przemieszczanie się rowerem jest niezwykle popularne, również podczas wakacji. Zdecydowanie łatwiej jest przypiąć rower do specjalnie przystosowanego stojaka, aniżeli poszukiwać wolnego miejsca, w którym będziemy mogli zaparkować nasz samochód.


Pamiętaj, że nie oznacza to, że na wakacje musisz zabierać swój własny rower. Większość obiektów umożliwia wypożyczenie roweru w ramach naszego pobytu. W wielu miejscowościach znajdują się również wypożyczalnie rowerów miejskich. Wszystko odbywa się w sposób miły, prosty i przyjemny. Dodatkowo możemy dotrzeć w miejsca, które są niezwykłe i najpiękniejsze.


Sprawdź również: Pomysły na polskie wakacje. Rowerem


 • Spacer


Nie od dziś wiadomo, że najlepszym środkiem, pozwalającym się przemieszczać, są nasze nogi. W każdej chwili możemy się zatrzymać, by móc podziwiać niezwykłe zabytki, czy malownicze widoki. Nawet jeśli mamy do pokonania liczne odległości, to dla nikogo nie powinno stanowić to żadnego problemu. W szczególności, że wędrując po górach, pokonujemy średnio 20-30 km dziennie. Jeśli dbasz o swoją kondycję fizyczną, to spacer powinien być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.


Poznaj: 7 najciekawszych tras pieszych w Polsce


 • Zaparkuj na obrzeżach miejscowości


Jeśli już naprawdę musisz przemieścić się swoim własnym samochodem, to doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć dużych cen za parkowanie w kurortach turystycznych, będzie pozostawienie samochodu na obrzeżach danej miejscowości. W grę wchodzą tu np. parkingi na osiedlach mieszkaniowych, czy innego typu miejsca, w których możemy bezpiecznie i bezpłatnie pozostawić swój własny samochód.


 • Zarezerwuj swoje miejsce parkingowe


To rozwiązanie jest ściśle przeznaczone dla osób, które w sezonie turystycznym, zamierzają się wybrać nad Morskie Oko - chyba najchętniej odwiedzane miejsce w Tatrach. By uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w weekend czerwcowy, warto jest zarezerwować swoje miejsce parkingowe na Palenicy Białczańskiej przez stronę www.


Jak to zrobić? Więcej informacji znajdziesz tutaj: Parking nad Morskim Okiem. Jak zarezerwować?


 • Skorzystaj z oferty prywatnych przewoźników


Jeśli masz w planach dalsze wyprawy, to warto jest skorzystać z oferty autobusów i pociągów, które umożliwiają dotarcie w określone miejsce. Bardzo często skorzystanie z tej formy podróży jest o wiele tańsze niż opłata za paliwo i parkowanie w miejscu, do którego zamierzamy się wybrać. W niemal każdym regionie znajdziesz siatkę komunikacyjną prywatnych przewoźników, którzy zawiozą Cię w każde popularne miejsce.Mamy nadzieję, że te kilka podpowiedzi, pozwoli Wam uniknąć stresu, związanego z parkowaniem w popularnej turystycznej miejscowości. Pamiętaj, że szkoda nerwów na sprawy, które z powodzeniem można zastąpić czymś znacznie przyjemniejszym. Pomimo rekordowego zainteresowania wakacjami w Polsce, warto je spędzić w naszym kraju - #wypoczywamwpolsce.Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej