Poleski Park Narodowy - świetny wybór na weekendową wycieczkę

Poleski Park Narodowy - świetny wybór na weekendową wycieczkę

Przedstawiamy kolejne wyjątkowe miejsce z naszego cyklu “Polska jest piękna”. Lubelszczyzna to prawdziwa perła polskiej turystyki. Znajduje się tu Poleski Park Narodowy - popularne miejsce wypoczynku i spacerów na weekend i nie tylko. Każdy powinien go zobaczyć.

Poleski Park Narodowy to bez wątpienia miejsce polecane dla miłośników przyrody. Odnajdziemy tu przede wszystkim spokój oraz wszystko, co potrzebne do letniego wypoczynku. Park znajduje się w wyjątkowej lokalizacji, w otoczeniu wspaniałej przyrody. Czy trzeba chcieć więcej? Przez jego obszar prowadzą wspaniałe trasy, które koniecznie trzeba lepiej poznać przy możliwie nadarzającej się okazji.


Poleski Park Narodowy - podstawowe informacje


Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce i drugi obok Roztoczańskiego, który znajduje się na terenie województwa lubelskiego. W czym tkwi jego wyjątkowość? Przede wszystkim znajdziemy tu liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z wyjątkowym bogactwem flory i fauny. Wszystko to znajduje się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej i każdego roku przyciąga liczne grupy turystów z Lubelszczyzny i nie tylko. Podstawowym zadaniem parku jest przede wszystkim ochrona przyrody, w tym ekosystemy torfowiskowe i wodne, łąkowe, zaroślowe i leśne.


Warto podkreślić, że miejsce to charakteryzuje się niezwykle bogatą roślinnością, charakterystyczną dla terenów podmokłych i bagiennych. Jeśli chodzi o faunę, to najliczniej reprezentują ją ptaki, których występuje tu około 200 gatunków. Symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw. Oprócz niego, spotkamy tu również żółwia błotnego, a nawet łosia. 


Główne atrakcje Poleskiego Parku Narodowego


Spacerując przez teren parku, mamy niepowtarzalną możliwość lepszego poznania bagiennych ekosystemów i zespołów roślinnych. Wszystko, co znajdziemy w parku, kształtowało się od końca epoki lodowcowej, czyli przez prawie 11 tysięcy lat. Warto podkreślić, że znajdziemy tu obszary, które nigdy nie zaznały ingerencji człowieka. Znajdziemy tu liczne atrakcje, do których należy zaliczyć opisane niżej miejsca.


Ścieżka dydaktyczna “Czahary”


To ścieżka przyrodnicza, rozpoczynająca się w miejscowości Zastawie. Podczas wędrówki przez 6,5 km możemy zobaczyć m.in. Bagno Bubnów, czyli największe tutejsze torfowisko, rozlwisko w Zastawiu, łąki trzęślicowe, kwitnące storczyki i gnidosza królewskiego. Wśród zwierząt możemy tu spotkać m.in. łosia, żurawia, wodniczkę, przeplatkę aurinię, kszyka, kulika wielkiego, jelenia szlachetnego, żabę moczarową.


Ścieżka Dąb Dominik


To kolejna ze ścieżek edukacyjnych, rozpoczynająca się w miejscowości Kolonia Łomnica. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na krótszą, czy dłuższą trasę, to liczy ona od 2,5 do 3,5 km. Wśród ciekawych miejsc zobaczymy tu m.in. zarastające Jezioro Moszne, torfowisko przejściowe, owadożerne rosiczki, bór bagienny, ols kępkowo-dolinkowy, lasy grądowe, torfianki. Wśród zwierząt tu występujących spotkamy m.in. łosia, żurawia, bobra, kowalika, puszczyka zwyczajnego, czaplę białą, czy żmiję zygzakowatą.


Ścieżka “Spławy”


Planując spacer po parku, warto wziąć pod uwagę kolejną ze ścieżek edukacyjnych o długości około 7,5 km. Rozpoczyna się ona w miejscowości Stare Załucze. Podczas wędrówki możemy podziwiać Jezioro Łukie, czyli największe jezioro Poleskiego Parku Narodowego, skrzypy bagienne, brzeziny bagienne, ols kępkowo-dolinkowy, łąki turzycowe, torfowisko prześciowe “Spławy”. Wśród zwierząt spotkamy tu m.in. łosia, żurawia, bobra, bielika, łabędzie niemego, żółwia błotnego, błotniaka stawowego, łyska, podgorzałka oraz czaplę białą.


Pozostałe atrakcje parku to Ścieżka “Perehod” (typowa ścieżka ornitologiczna), Ścieżka “Obóz Powstańczy”, Ścieżka “Tropem przyrody”, Ścieżka rowerowa “Mietiułka” oraz Ścieżka “Żółwik”. Warto wybrać się również od Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Na terenie parku znajdziemy również 7 wież widokowych, umożliwiających lepsze podziwianie wyjątkowej przyrody.


Jak dojechać do Poleskiego Parku Narodowego?


Dojazd w to miejsce nie jest zbyt skomplikowany. Od Lublina dzieli go zaledwie 60 km. Siedziba parku znajduje się w Urszulinie i to właśnie w to miejsce powinniśmy się kierować. Warto podkreślić, że wstęp na ścieżki jest płatny. Bilety można zakupić przez internet lub w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. Cena za wstęp to zaledwie 6 zł w przypadku biletu normalnego i 3 zł za ulgowy. W sezonie letnim, czyli od 1 kwietnia do 31 października Poleski Park Narodowy jest czynny od 8.00 do 20.00, w pozostałych miesiącach od 7.00 do 15.00.


Noclegi w Poleskim Parku Narodowym


W samym Parku nie mamy możliwości skorzystania z noclegu. Planując wyjazd lub urlop, warto skorzystać z ofert noclegowych obiektów, znajdujących się w: Urszulinie, Andrzejowie, Babsku, Dębowcu, Grabniaku, Jamnikach, Lejnie, Lubowierzu, Sosnowicy, Woli Wereszczyńskiej, Wereszczynie, Wiązowcu, Wólce Wytyckiej, czy w Wytycznie


Warto również podkreślić, że turyści preferujący bliższy kontakt z przyrodą, mogą skorzystać z wyznaczonych na terenie Parku pól biwakowych, znajdujących się w pobliskich miejscowościach.


Poleski Park Narodowy - to musisz zobaczyć!


Źródło: poleskipn.pl


Następny artykuł Wrocław - weekend z dzieckiem

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!