Polska Brugia. Czy wiesz gdzie się znajduje i co oferuje?

Polska Brugia. Czy wiesz gdzie się znajduje i co oferuje?

A gdyby tak wyruszyć w podróż po popularnych europejskich miastach, nie opuszczając przy tym granic Polski? To jest możliwe! Wschód, zachód, północ i południe - w prawie każdym regionie Polski znajdziemy odpowiednik popularnej europejskiej metropolii. Tym razem kolej na północ Polski. To właśnie tu znajduje się odpowiednik belgijskiej Brugii.

Chyba każdy z nas marzy o podróżowaniu po Europie i świecie. Bardzo często nie mamy na to czasu, nie pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe lub po prostu pandemia koronawirusa nam na to nie pozwala. Jest kilka prostych rozwiązań, dzięki którym bez problemu możemy poczuć się, jak w zagranicznych miastach. W poprzednich artykułach wspomniana została m.in. polska Padwa, czyli Zamość, polskie Lake Louise, czyli Morskie Oko w Zakopanem i polska Zapora Hoovera, czyli zapora w Solinie. Tym razem przenosimy się do polskiego odpowiednika belgijskiej miejscowości - Brugia. Takim mianem określa się popularną miejscowość w Trójmieście, czyli Gdańsk. Jakie jest podobieństwo tych dwóch miejscowości? Sprawdźmy!

 

 

 


Przeczytaj również: Polska Padwa. Gdzie jest i co warto zobaczyć?


Nie da się ukryć, że to co przede wszystkim łączy Gdańsk i Brugię to lokalizacja nad morzem. Nie od dziś wiadomo, że Gdańsk jest popularną miejscowością nad Bałtykiem, a Brugia chętnie odwiedzaną miejscowością nad Morzem Północnym. Jednak to nie jedyny element, który łączy Polskę i Belgię. Co jeszcze?


Brugia i Gdańsk - najważniejsze informacje


Zanim przystąpimy do porównania ze sobą tych dwóch popularnych miejscowości, warto jest poznać najważniejsze informacje z nimi związane.



fot. dimitrisvetsikas1969 / pixabay.com, CC0


Brugia to miasto położone w północno-zachodniej Belgii, nad Morzem Północnym. Z powodu obfitości kanałów w historycznej części miasta nazywane jest flamandzką Wenecją. Więc, jak widać, zauważalne jest tu podobieństwo nie tylko do Gdańska. Jest ważnym portem śródlądowym, dostępnym dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą.


Duży ośrodek przemysłu: koksownia, nowoczesna stalownia, fabryka wagonów i maszyn rolniczych, tradycyjny wyrób koronek i dywanów, odzieżowy i spożywczy, zakłady radiowo-telewizyjne.

 

 

fot. dimitrisvetsikas1969 / pixabay.com, CC0


Historyczne centrum Brugii, co warto podkreślić, znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Brugia jest również wyjątkowym przykładem średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia, gdzie pierwotna zabudowa gotycka jest częścią tożsamości miasta. Jako jedna z handlowych i kulturalnych stolic Europy rozwinęła Brugia kontakty kulturalne z różnymi częściami świata.


W Brugii znajdziemy wiele wspaniałych zabytków. Obowiązkowe podczas wizyty w tym mieście, na pewno będą: dzielnice Markt i Burg w pierwotnym układzie, katedra św. Salwatora, bazylika Świętej Krwi, rynek, gotycki ratusz, renesansowa kancelaria miejska, liczne muzea, gracht, czy beginaż z 1245 roku.

 

 

 


Mianem “polskiej Brugii” określany jest Gdańsk. Bez wątpienia jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce i to nie tylko w sezonie letnim. Z taką sytuacją możemy spotkać się również w miesiącach, w których ruch turystyczny jest nieco mniejszy. Gdańsk to przede wszystkim niezwykłe nadmorskie plaże, jak i wspaniałe zabytki, które możemy podziwiać nad Motławą i na Starym Mieście.


Zachwyca nie tylko przepiękną starówką, gdzie w nieskończoność można krążyć pośród przepięknych kamienic, łączących w sobie różne style architektury, ale również wieloma dodatkowymi atrakcjami. Co ciekawe, od stuleci Gdańsk odgrywa kluczową rolę w wymianie towarowej pomiędzy krajami Europy środkowo-wschodniej a Europą północną i zachodnią.

 

 

Brama Chlebnicka

Brama Chlebnicka

Gdańsk, ul. Chlebnicka

Zabytki Gdańsk 9.6
Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.4
Katedra Oliwska

Katedra Oliwska

Gdańsk, ul. Biskupa Edmunda Nowickiego

Kościoły Gdańsk 10

 

 


Poza licznymi zabytkami Gdańsk może poszczycić się świetnym położeniem. Znajduje się tutaj, aż siedem plaż, co stanowi niezwykłą gratkę dla miłośników kąpieli wodnych i słonecznych.


Miejsc do zobaczenia w Gdańsku jest bardzo dużo. Niektóre powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wycieczki. Poza Starym Miastem warto również odwiedzić słynną Stocznię Gdańską, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna oraz szlak turystyczny „Westerplatte”.


Sprawdź koniecznie: 7 atrakcji w Gdańsku. To trzeba zobaczyć!


W czym tkwi podobieństwo Gdańska do Brugii?


Dlaczego Gdańsk jest określany mianem “polskiej Brugii”? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle proste. Oprócz lokalizacji obu miast nad morzem, są one również niezwykle ważne w kwestii handlu. Zarówno w Gdańsku, jak i Brugii znajdziemy porty handlowe, dzięki którym prowadzona jest wymiana handlowa pomiędzy państwami Europy środkowo-wschodniej, a Europą północną i zachodnią.


Na pewno warto zwrócić również uwagę na to, że Brugię i Gdańsk łączy również klimat – piękne budynki, atmosfera, historia spoglądająca na nas z murów i ścian.


Obie miejscowości posiadają również świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną i cieszą się dużym zainteresowaniem turystów z kraju, z Europy, a nawet i świata.


Noclegi w Gdańsku


Skoro już wspomnieliśmy o noclegach, to warto podkreślić, że największą popularnością wśród osób odwiedzających Gdańsk cieszą się obiekty z kategorii apartamenty, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja. Turyści poszukujący miejsca noclegowego coraz częściej kierują się opiniami innych.


Ceny noclegów zależą od ich standardu, kategorii oraz lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii apartamenty, wówczas cena noclegu może wynieść od 25 zł. Planując urlop, należy pamiętać, że ceny noclegów ustalane są indywidualnie przez właścicieli obiektów, dlatego mogą różnić się w zależności od weekendu czy sezonu. Średnia cena noclegu w Gdańsku rozpoczyna się od 143 zł.



Domek Zapach Wyspy

Domek Zapach Wyspy

Gdańsk, ul. Świbnieńska

Domki Gdańsk 10
Przystanek Wyspa

Przystanek Wyspa

Gdańsk, ul. Żonkilowa

Domki Gdańsk 9.9
Liberum

Liberum

Gdańsk, ul. Długa

Hotele Gdańsk




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Gdańsku


Mamy nadzieję, że podczas nadchodzących miesięcy odwiedzicie to magiczne miejsce. Gdańsk zaskakuje na każdym kroku, a warto je odwiedzić nie tylko ze względu na podobieństwo do belgijskiej Brugii.




Następny artykuł Przedłużamy wakacje!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!