Poprad - atrakcje i ciekawe miejsca

Poprad - atrakcje i ciekawe miejsca

Ostatnie lata pokazały, że Słowacja coraz częściej wybierana jest jako miejsce wypoczynku przez turystów z Polski. Piękne góry, ciekawe miasta – to prawdziwy raj dla miłośników poznawania nowych miejsc. Miastem godnym uwagi z pewnością będzie Poprad. Co warto tu zobaczyć? O tym poniższy artykuł.

Poprad to miasto powiatowe na Słowacji, znajdujące się w historycznym regionie Spiszu. Jest jednocześnie największym miastem tego regionu. Od granicy z Polską w Jurgowie dzieli nas zaledwie 45 km, dzięki czemu stanowi doskonałą propozycję dla turystów wypoczywających w górach lub pragnących wybrać się na kilka dni wypoczynku do naszych południowych sąsiadów.

 

Poprad – podstawowe informacje

 

Jest to miasto, znajdujące się u podnóża Tatr Słowackich, położone na wysokości 672 m n.p.m. Jest miejscem idealnym, zarówno dla pasjonatów historii, jak i miłośników turystyki. Warto podkreślić, że doskonale rozwinięta została tu gałąź przemysłu, szeroko rozumianego. Swoje oddziały mają tu m.in. Whirpool, Tatravagónka, Tatramat, Pivovar Poprad, BOP i Perkins.

 

Sam Poprad to nie tylko przemysł, ale również niezwykłe zabytki oraz góry. Znajduje się tu dużo renesansowych, barokowych, czy też klasycystycznych budowli. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu, doskonałym pomysłem może okazać się np. aquapark lub wędrówki po górach. Jedno jest pewne – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co zatem warto tu zobaczyć? Sprawdźmy!

 

Co warto zobaczyć w Popradzie?

 

1. AquaCity Poprad

 

To bez wątpienia najbardziej znana atrakcja miejscowości, dla której każdego roku, przyjeżdża tu duża liczba turystów z Polski, jak i samych okolicznych mieszkańców. To szeroki zakres usług z dziedziny hotelarstwa, relaksu, turystyki zdrowotnej, uprawiania sportów, gastronomii i konferencji. Sam aquapark oferuje 13 basenów zewnętrznych i wewnętrznych, zjeżdżalnie, 350 atrakcji wodnych, największe wellness i centrum SPA na Słowacji, kąciki dziecięce, boiska, programy animacyjne dla dzieci i wyjątkowe 3D Laser Show. A wszystko to w jednym miejscu, tak blisko od granicy naszego Państwa.

 

AquaCity czynne jest przez 7 dni w tygodniu, do godziny 20.00.

 

Całodzienny wstęp do aquaparku kosztuje 24 euro za osobę dorosłą, a 19 euro bilet ulgowy.

 

2. Kościół św. Idziego

 

Pierwsza wzmianka o tej świątyni pojawiła się w XIV wieku. Jest to budowla jednonawowa, o charakterze gotyckim, z wieżą po zachodniej stronie prezbiterium. W kolejnych latach świątynia zyskała charakter renesansowy i barokowy. Tuż obok kościoła znajduje się renesansowa dzwonnica. Wewnątrz świątyni św. Idziego znajdują się słynne freski, pochodzące z XV wieku, które to przedstawiają sceny z życia Chrystusa i świętych.

 

3. Kościół ewengelicki św. Trójcy

 

To kolejna słynna budowla w Popradzie, mająca charakter sakralny. Jest to kościół neoklasyczny, wybudowany w latach 1829 – 1834.

 

4. Konkatedra Matki Boskiej Siedmiobolesnej

 

Kolejną budowlą sakralną, na którą warto zwrócić uwagę, jest najważniejsza świątynia katolicka miasta, która powstała w latach 1939-1942 i reprezentuje halowy styl budownictwa sakralnego. Zawiera w sobie wiele rozwiązań charakterystycznych dla współczesnego budownictwa.

 

5. Rynek

 

W centrum Popradu szczególną uwagę zwraca piękny, odrestaurowany rynek o soczewkowatym planie, otoczony barkowymi i klasycystycznymi domami, stawianymi na średniowiecznych parcelach. To właśnie przy rynku znajduje się kościół św. Idziego, wraz z dzwonnicą.

 

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zwiedzanie samego Popradu, to warto udać się do dzielnicy Spiska Sobota, która niegdyś była osobnym miastem, rozwijającym się głównie dzięki niemieckim rzemieślnikom.

 

6. Galeria Tatrzańska

 

Atrakcja, która zadowoli zarówno miłośnika gór, jak i każdego turystę. W miejscu tym prezentowane są dzieła lokalnych artystów, jak i słynnych twórców.

 

7. Tatrzański Park Narodowy

 

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, Poprad będzie idealnym miejscem na wyruszenie na wędrówkę po Tatrach Słowackich. Tylko kilkanaście kilometrów dzieli nas od przyrodniczych skarbów TPN i popularnych szlaków górskich, których według oficjalnych danych, jest tu ponad 600 km. Trasy są dobrze oznaczone i znajdują się przy nich schroniska górskie. Jeśli planujemy wejście na Gerlach, czyli najwyższy szczyt w Tatrach, musimy zrobić to z wykwalifikowanym przewodnikiem górskim. W niższych partiach gór znajdują się również trasy rowerowe, w związku z tym w tym miejscu doskonale odnajdą się miłośnicy gór, jak i dwóch kółek.

 

Podkreślić należy również wyjątkowość atrakcji w Tatrzańskim Parku Narodowym, jakimi są bez watpienia Jaskinia Bielska i Wodospady Zimnej Wody. By je zobaczyć, warto jest się udać do pobliskich miasteczek: Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec lub Szczyrbskie Jezioro. Dojazd samochodem z Popradu zajmuje około 20 minut.

 

Gdzie zjeść w Popradzie?

 

Po zwiedzaniu miasta lub wędrówkach po popularnych szlakach górskich w Tatrach Wysokich, warto mieć rozeznanie w miejscach, w których warto dobrze zjeść. Jeśli mamy tylko taką możliwość, to warto spróbować dań kuchni lokalnej. Warto zajrzeć do restauracji Hodovna, która to w swoim menu ma właśnie specjały kuchni słowackiej. Podobne dania znajdziemy w restauracji Fabrika, znajdującej się w przemysłowej dzielnicy Popradu. Pozostałe restauracje w mieście to zróżnicowane menu. Jedno jest pewne – tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Jeśli poszukujesz noclegu w Popradzie, to sprawdź koniecznie: Noclegi w Popradzie

 

Dla miłośników gór i nie tylko – Poprad to dobre miejsce na krótki lub długi wyjazd. Bliskość granicy z Polską, wielość atrakcji to tylko niektóre atuty. Przekonaj się sam!

 

Źródło informacji:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poprad_(miasto)

https://www.podrozepoeuropie.pl/poprad-zwiedzanie/

 

fot. marektlustak (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Pogoda na początek...

Komentarze

Zobacz również